Nokia Asha 302 je telefon iz druge linije mobilnikov Asha. Sam telefon Asha 302 sodi po zunanjem izgledu Nokii E5, C3 in tudi starejšimi E72, E71 in E63. Telefon, ki sodi v srednji razred je tako smiselna nadgradnja prej omenjenih, a vseeno nekoliko slabša in posledično cenejša različica Nokie E6, ki jo sicer poganja Symbian Belle.
Nokia Asha 302 ima vgrajen 1GHz procesor, ki poganja prenovljena različica Symbian S40. Na voljo je 3.15MP fotoaparati, Wi-Fi, Bluetooth..več pa tukaj (Nokia Asha 302 z 2.4 inčnim zaslonom, 1GHz procesorjem, 3.15MP fotoaparatom).
Asha 302 sodi v srednji razred in tako od njega ne pričakujemo top komponent. Vseeno pa bi bil lahko fotoaparat 5MP, brez fiksnega fokus, zaslon pa na dotik. Tisto, kar pa najverjetneje najbolj manjka pa je GPS.
Škatla poleg telefona skriva še polnilec in preproste Nokia slušalke. Na žalost ni ne USB kabla niti microSD kartice.
Nokia Asha 302 meri 115.2 x 58.9 x 13.5 mm, njegova teža je 106g in ima vgrajen 2.4 inčni TFT zaslon z ločljivostjo 240 x 320 pik. Pod zaslonom je t.i. D Pad na sredini okoli pa 6 tipk. Stranski dve pa sta tudi funkcijsko nastavljivi. Leva je tipka vizitke, desna pa tipka sporočila. Seveda je tukaj še osvetljena QWERTZ, ki ima tako kot je za Nokio že značilno tudi črke č,ž,š. Tipka za presledek z dolgim pritiskom postane hitra povezava na Wi-Fi, tipka levo poleg nje pa Bluetooth.
Desna stran je prazna, na levi je vhod za microSD kartico. Zgoraj pa so trije vhodi, za polnjenje, 3.5mm za slušalk in microUSB (uporaben tudi za polnjenje).
Na zadnji strani je 3.15MP fotoaparat in zvočnik. Pod aluminijastim pokrovčkom pa se skriva 1430mAh baterija, pod njo pa še vodilo za SIM kartico. Baterija mobilnik napaja do 3 dni pri povprečni uporabi.
Nokia Asha 302 deluje na prenovljeni različici operacijskega sistema Symbian S40, katerega ikone so sila podobne Symbian Anna. Sam operacijski sistem pa je preveden v slovenščino. Na voljo je zgolj en domači zaslon na katerem so zgoraj prikazani osnovni podatki. V sredini sta ura in datum, spodaj pa šest ikon (E-pošta, WiFi, Trgovina, Facebook, Kamera, WhatsApp). Spodnja vrstica je bolj menijska, levo so Bližnjice, v sredini Meni in desno Imena. Po samem domačem zaslonu se zaradi tega, ker ni zaslona na dotik premikamo s pomočjo sredinske tipke.
Meni do katerega pridemo s klikom na sredinsko tipko ima na voljo 12 ikon (Koledar, Imenik, Glasba, E-Pošta, Internet, Sporočila, Fotografije, Trgovina, Nastavitve, Socialna omrežja, Igre in Aplikacije).
Preprost telefonski vmesnik, ki omogoča 2000 kontaktov. Seveda pa ni na voljo socialna interakcija. Telefoniranje poleg klasičnih funkcij omogoča tudi snemanje klica. Pisanje sporočil in elektronske pošte je sila preprost, saj je na voljo QWERTZ tipkovnica. Podprt je tudi Microsoft Exchange.
Galerija slik je preprosta in omogoča tudi deljenje z drugimi (Sporočila, Pošlji v splet in preko Bluetootha). Prav tako pa tudi nekaj preprostih funkcij obdelave.
Predvajalnik glasbe je preprost a hkrati omogoča to kar se pričakuje. Podpira tudi različne kodeke. Enako velja za FM radio, ki prikazuje tudi RDS. Sama aplikacija pa se skriva pod ikono Glasba. Radio omogoča predvajanje glasbe prek zvočnika in shranjuje do 20 postaj.
Fotoaparat mobilnika Asha 302 je 3.15MP s fiksnim fokusom. Na žalost je brez LED bliskavice, sam vmesnik pa je približan izgledu Symbiana, seveda z manj funkcijami. Tako so na voljo Okvirji, Učinki, Ravnotežje beline, Samosprožilec, Zaporedno slikanje, Osvetlitev… Slike so glede na to, da smo navajeni na vsaj 5MP fotoaparate nekoliko slabše, a še vedno dovolj dobre za povprečno uporabo.
Video snemanje, ki ima še nekoliko manj funkcij kot fotografiranje ima eno resnično omejujočo stvar in to je VGA tehnika snemanja s 15 slikami na sekundo. 1GHz procesor na drugih operacijskih sistemih omogoča tudi HD sliko.
Brskalnik na žalost ne podpira Flash in HTML5 vsebin. Drugače pa je zelo preprost za uporabo, omogoča pa tudi nekaj dodatnih nastavitev.
Povezljivost Nokie Asha 302, ki deluje na 2G 850 / 900 / 1800 / 1900 in 3G 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 frekvenčnih pasovih je pravzaprav izjemna za takšno vrsto telefonov, saj poleg Wi-Fi b/g/n podpira tudi HSDPA do 14.4Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. Pozabili pa niso niti na Bluetooth.
Pod igrami se skriva 6 iger od tega so tri demo (Block Breaker 3 Unlimited, Diamond Twister 2 Demo, Fast Five The Movie Game) z omejitvijo 20 poskusov po 180s, preostale 3 pa so polne (Bounce Tales, Gedda Headz, Sudoku). Pri teh treh je najbolj zanimivo to, da so prevedene v slovenščino.
Nokia je v telefon dodala prenovljen Nokia Store (Trgovina), ki ima na voljo kar nekaj aplikacij tako brezplačnih kot plačljivih.
Ikona Aplikacije omogoča dostop do Budilke, Kalkulatorja, Snemalnika, Opravil, Beležke, Odštevalnika in Štoparice. Pod Moje aplikacije pa jih je še nekaj.
Ocene:
-izgled 5/10
-opremljenost 3/10
-programska oprema 4/10
-delovanje 4.5/10
-testi
*Skupna ocena 4.125/10
Za zaključek. Nokia Asha 302 s ceno 149€ je telefon, ki nekako dopolnjuje serijo telefonov za povprečno zahtevne uporabnike. Da bi bil še boljši mu najverjetneje manjka GPS, a bo tudi brez njega zanimiv za precej veliko število uporabnikov.
Mobilnik Nokia Asha 302 je za testiranje posodila Nokia Slovenija.