Nokia Asha 303 je telefon iz prve serije mobilnikov Asha. Posebnost telefona je ta, da združuje zaslon na dotik in QWERTZ tipkovnico kar je pravzaprav zanimiva kombinacija. Poleg tega pa ima tudi igrico Angry Birds. Nokia Asha 303 ima vgrajen 1GHz procesor, ki poganja prenovljena različica Symbian S40. Na voljo je 3.15MP fotoaparati, Wi-Fi, Bluetooth, Cell-ID…več pa tukaj (Nokia Asha 303 z 2.6 inčnim zaslonom, 1GHz procesorjem in 3.2MP fotoaparatom-cena 115€).
Asha 303 sodi v srednji razred in tako od njega ne pričakujemo top komponent. Vseeno pa bi bil lahko fotoaparat 5MP ali pa vsaj GPS.
Škatla poleg telefona vsebuje tudi polnilec, preproste Nokia slušalke in 2GB microSD kartico. Na žalost ni USB kabla.
Nokia Asha 303 meri 116.5 x 55.7 x 13.9 mm, njegova teža je 99g, ima vgrajen 2.6 inčni TFT capacitive zaslon na dotik z ločljivostjo 320 x 240 pik. Nad zaslonom je ambient light senzor pod pa štiri tipke. Ob robovih za sprejem in zavrnitev klica v sredini pa gumba za sporočila in glasbo. Sama QWERTZ tipkovnica je optično majčkeno pomaknjena navznoter. Ima pa tudi črke čžš ter hiter dostop do Wi-Fi-ja in Bluetootha. Na desni strani sta gumba za uravnavanje glasnosti in gumb za zaklep. Desna in spodnja stran sta prazni, zgoraj pa so vtič za polnjenje, 3.5mm vhod za slušalke in microUSB (uporaben tudi za polnjenje).
Na zadnji strani, ki je rahlo zaobljena sta 3.15MP fotoaparat in zvočnik. Pod aluminijastim pokrovčkom je 1300mAh baterija, vhod za microSD in SIM kartico. Baterija mobilnik napaja do 2 dni.
Nokia Asha 303 deluje na prenovljeni različici operacijskega sistema Symbian S40, katerega ikone so sila podobne Symbian Anna. Sam operacijski sistem pa je preveden v slovenščino. Na voljo je zgolj en domači zaslon na katerem so zgoraj prikazani osnovni podatki. Zgoraj so podatki o omrežju. V sredini sta ura in datum, spodaj pa vizitke, Socialna omrežja in štiri ikone (Brskalnik, Trgovina, Trgovina, Foto). Čisto na dnu pa so Pojdi na, Meni in Imena. Pojdi na omogoča hiter dostop do aplikacij, ki jih lahko sami nastavimo.
Meni do katerega pridemo s klikom na sredinsko tipko ima na voljo 12 ikon (Koledar, Imenik, Glasba, Internet, Sporočila, Fotografije, Nastavitve, Trgovina, Aplikacije, Zemljevidi, E-Pošta in Pomenki)
Preprost telefonski vmesnik, ki omogoča 2000 kontaktov. Seveda pa ni na voljo socialna interakcija. Telefoniranje poleg klasičnih funkcij omogoča tudi snemanje klica. Pisanje sporočil in elektronske pošte je sila preprost, saj je na voljo QWERTZ tipkovnica.
Galerija slik je preprosta in omogoča tudi deljenje z drugimi (Sporočila, Pošlji v splet in preko Bluetootha). Prav tako pa tudi nekaj preprostih funkcij obdelave.
Predvajalnik glasbe je preprost a hkrati omogoča to kar se pričakuje. Podpira tudi različne kodeke. Enako velja za FM radio, ki prikazuje tudi RDS. Sama aplikacija pa se skriva pod ikono Glasba. Radio omogoča predvajanje glasbe prek zvočnika in shranjuje do 20 postaj.
Fotoaparat mobilnika Asha 303 je 3.15MP s fiksnim fokusom. Na žalost je brez LED bliskavice, sam vmesnik pa je približan izgledu Symbiana, seveda z manj funkcijami. Tako so na voljo Okvirji, Učinki, Ravnotežje beline, Samosprožilec, Zaporedno slikanje, Osvetlitev… Slike so glede na to, da smo navajeni na vsaj 5MP fotoaparate nekoliko slabše, a še vedno dovolj dobre za povprečno uporabo.
Video snemanje, ki ima še nekoliko manj funkcij kot fotografiranje ima eno resnično omejujočo stvar in to je VGA tehnika snemanja s 15 slikami na sekundo. 1GHz procesor na drugih operacijskih sistemih omogoča tudi HD sliko.
Brskalnik na žalost ne podpira Flash in HTML5 vsebin. Drugače pa je zelo preprost za uporabo, omogoča pa tudi nekaj dodatnih nastavitev.
Povezljivost Nokie Asha 303, ki deluje na 2G 850 / 900 / 1800 / 1900 in 3G 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 je dobra. Podprt je HSDPA do 10Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. Pozabili pa niso niti na Wi-Fi b/g/n, Bluetooth.
Ikona Aplikacije omogoča dostop do Budilke, Kalkulatorja, Snemalnika, Opravil, Beležke, Odštevalnika in Štoparice. Pod Moje aplikacije pa jih je še nekaj. Pod »Aplikacije in igre« pa se skriva 6 iger. Najverjetneje najboljša je Angry Birds. V polni izvedbi sta še Climate Mission in Gedda Headz, demo pa Asphalt 4 Elite Racing Demo, Brain Challenge 3 Think Again! Demo in Bubble Bash 2 Demo. Pri treh polnih izvedbah je najbolj zanimivo to, da so prevedene v slovenščino.
Na voljo sta še Shazam aplikacija, ki pomaga pri iskanju naslovov glasbe in internetni radio s precej velikim naborom postaj.
Ker pa ima Nokia Asha 303 tudi Cell-ID detekcijo so tukaj še Zemljevidi. Torej GPS ni na voljo, saj približna detekcija poteka s pomočjo detekcije bazne postaje. Sama navigacija je omejena, saj je na voljo zgolj izbira pešpoti. Vsekakor pa je pohvalno, da je na takšnem telefonu na voljo zemljevid.
Nokia je v telefon dodala prenovljen Nokia Store (Trgovina), ki ima na voljo kar nekaj aplikacij tako brezplačnih kot plačljivih.
Ocene:
-izgled 5/10
-opremljenost 3.5/10
-programska oprema 4/10
-delovanje 4.5/10
-testi
*Skupna ocena 4.25/10
Za zaključek. Nokia Asha 303 s ceno 140.83€ (brez DDV) predstavlja zanimivo kombinacijo klasičnega in pametnega telefona, ki bo zadostil potrebe povprečnega uporabnika. Preprosta uporaba je prav tako faktor, ki prepriča.
Mobilnik Nokia Asha 303 je za testiranje posodila Nokia Slovenija.