Mobitel je po izpadu omrežja, ki se je zgodilo 21.4.2012 bolj natančno pojasnil kaj se je v soboto zjutraj pravzaprav zgodilo. Mobitelu se je zadnji izpad UMTS (3G) omrežja zgodil na veliko noč leta 2007.
Kronologija dogodkov dne 21.4.2012 je izgledala takole:
*ob 8.31 se je pojavilo veliko število alarmov v sistemu, posledično pa so se aktivirale dežurne službe
*ob 9.12 se je zaradi izpada omrežja UMTS (3G) celoten govorni, SMS in podatkovni promet v LJ in širši okolici preusmeril na GSM (2G)—to pomeni da je bilo omrežje 41 minut na 232 od 797 baznih postajah, ki pokrivajo to področje brez ročnega prehoda na 2G mobilno omrežje nedostopno
-posledično je bil moten promet tudi na 60 od 1030 GSM (2G) baznih postajah po različnih delih Slovenije
*ob 13.50 je bila odpravljena napaka in vzpostavljena povezava z operaterjem Simobil-promet Mobitel-Simobil je bil moten 320 min (5ur in 20 minut)
-čas, ki so ga porabili je bil namenjen fizični zamenjavi naprave in njena implementacija v omrežje
In kaj se je pravzaprav zgodilo?
Pri Mobitelu (Telekomu Slovenije) je zaradi pregretja odpovedal element prenosnega sistema, kar je povzročilo odpoved povezave s Simobilom in tudi odpoved 3G omrežja v Ljubljani in okolici. Težav z drugimi mobilnimi omrežji skoraj ni bilo oz. so bile le te minimalne. Razlog tiči v tem, da ima povezama med Mobitelom in Simobilom šibak člen. Povezava namreč poteka tako, da sta na vsaki strani (Mobitel-M) in (Simobil-S) po ena takšna naprava, ki je pri Mobitelu odpovedala, vmes pa sta dva optična voda. Torej gre za nepravo redundanco, saj je varovana povezava zgolj če se pretrga ena od optičnih povezav, ne pa tudi če odpove ena od naprav. S Tušmobilom takšnih problemov niso imeli, saj je pri njih stvar rešena s polno redundanco, kar pomeni podvojeno oboje na obeh straneh.
Mobitel je Simobilu že leta 2006 in nato še leta 2009 predlagal izgradnjo prave redundance, ki bi v primeru dogodka, ki se je zgodil v soboto pomenila to, da bi povezava Mobitel-Simobil še naprej delovala. Simobil je takrat kot razlog navedel strošek povezan s tem.
Oddolžitev uporabnikom
Mobitel (Telekom Slovenije) je napovedal, da se bo svojim uporabnikom za neljubi dogodek oddolžil, kljub temu da jim to ne bi bilo potrebno, saj so po splošnih pogojih uporabniki upravičeni do odškodnine šele ko gre za neprekinjeno 48 urno odpoved. Kako bo izgledala ta »oddolžitev« še ni znano, bodo pa najverjetneje postopali tako kot nekateri tuji operaterji. Torej pripisali nekaj minut ali pa SMS-ov ali nekaj podobnega. Če bo do tega resnično prišlo bo Mobitel (TS) v primeru izpada do svojih uporabnikov odreagiral precej bolje kot Simobil lani, ko je imel v Štajerskem koncu (beri Maribor) hude težave v omrežju zaradi nadgradnje le tega.