HTC One V je najmanjši telefon družine One in tako sodi v srednji razred telefonov, hkrati pa gre za nekakšno nadgradnjo telefona HTC Legend. Telefon s 3.7 inčni zaslonim zaslonom poganja 1GHz procesor z Adreno 205GPU, vgrajen je 5MP fotoaparat, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi…več pa tukaj (HTC One V s 3.7 inčnim zaslonom, 1GHz procesorjem in 5MP fotoaparatom).
Ker se HTC One V uvršča v srednji razred se od takšnega telefona pričakuje nekaj manj, a vseeno obstajajo možnosti za izboljšave. Tako sta tukaj ključni kritiki pravzaprav dve. Prva je procesor, ki je zgolj enojedrni, medtem ko imajo več ali manj vsi sedaj že dvojedrne. Druga pa je spomin. Tega je zgolj 1GB (od 4GB), na srečo pa je na voljo microSD reža, ki je ni pri drugih dveh telefonih linije One. Tako je uporaba microSD kartice skorajda nuja, ker brez nje ni možno narediti niti slike.
Škatla poleg telefona skriva še microUSB-to-USB kabel, USB polnilec in klasične slušalke. Na žalost so se pri HTC odločili, da iBeats slušalk ne bo več v paketu, nekoliko kritično pa je moč gledati tudi na to, da niso priložene vsaj nekoliko boljše slušalke, ki so na voljo pri top telefonih drugih proizvajalcev.
HTC One V katerega mere so 120.3 x 59.7 x 9.2 mm, teža pa 115g ima na sprednji strani 3.7 inčni LCD zaslon z ločljivostjo 480×800. Vidnost zaslona je dobra tudi ob neposredni sočni svetlobi, seveda se ta na more primerjati z Amoled zasloni. Sam izgled telefona je kot že rečeno na začetku podoben HTC Legend, posebej pa so se potrudili z metalnim pridihom telefona, ki obdaja t.i. unibody ohišje. Nad zaslonom so proximity senzor, ambient light ter majčkena LED lučka, ki se razprostira tudi po zgornji stranici telefona. Pod zaslonom pa so tri Android tipke (Nazaj, Domov in Nedavne aplikacije-slovenski prevod za Task switcher), ki se jih HTC ni odpovedal kljub temu, da jih izvirni Ice Cream Sandwich nima.
Zaslon je glede na ohišje nekoliko dvignjen, tako tudi prehod ni čisto raven. Na desni strani je gumb za uravnavanje glasnosti, na levi microUSB vhod. Spodnji del je prazen, zgoraj pa 3.5mm vhod za slušalke, tipka za prižiganje/ugašanje/zaklep in že prej omenjena LED statusna lučka.
Na zadnji strani je 5MP fotoaparat z LED bliskavico. Pokrovček se skriva v spodnjem delu telefona, odpre pa se ga s potegom navzdol. V telefonu je 1500mAh baterija, ki se je na da odstraniti. Telefon pa tudi ob malo bolj napredni uporabi zlahka napaja 2 dni.
HTC One V naložen najnovejši Android operacijski sistem in sicer Android 4.0.3 s HTC Sense 4.0 preobleko in je v celoti preveden v slovenščino. HTC z linijo One predstavlja prenovljen Sense, ki prinaša kar nekaj zanimivih novosti. Predvsem pa se ne bori več z operacijskim sistemom ampak deluje z njim. One V ima nekoliko drugačen Sense 4.0 kot One S in V, saj npr. manjka funkcija predogleda vseh domačih zaslonov. Multitasking funkcija pa je klasična ICS in ne predelana HTC.
Odklep ohranja »Ksenin bojevniški obroč«, a ga hkrati dopolnjuje. Odklep zaslona je možen s potegom obroča proti sredini zaslona, če pa želimo hiter dostop do katere od štirih aplikacij pa ikono potegnemo v obroč. V nastavitvah je možno izbrati med osmimi različnimi temami zaklepa, kar je nekaj več kot prej. Novi sta Storilnost (Productivity) in Ljudje (People).
Domači zaslon je HTC popolnoma prenovil. Predvsem to velja za spodnji del. Tako je spodaj 5 ikon in sicer Telefon, Splet, Meni, Stiki in Fotoaparat. Na do 7 domačih zaslonov je možno namestiti različne Widgete, bližnjice in mape. Spremembo je doživela tudi funkcija vreme, ki je že dolgo spremljevalec HTC Sensa. Možno je izbrati različne teme in preobleke ter si tako prilagoditi Sense po svoje.
HTC One V prihaja tudi z novo statusno vrstico, ki je po novem brez hitrih povezav. Te se sedaj skrivajo pod tipko Nastavitve. Torej en klik več.
Tipke pod zaslonom nimajo več »podfunkcije«. Tipka Meni je odstranjena, ker je del samega operacijskega sistema Android 4.0 je pa nova tipka za Nedavne aplikacije (beri Task switcher) kjer je možen hiter prehod med odprtimi aplikacijami.
Meni telefona je tako kot to poznamo pri HTC-ju razdeljen na Vsi, Pogosto in Prenosi. Premikanje po straneh je levo-desno, tako kot pri domačih zaslonih (včasih se je dalo) tudi tukaj ni možen krožni prehod. V zgornjem desnem kotu so tri nove ikone in sicer Išči, Trgovina Play in Meni. Meni pa omogoča razvrščanje, souporabo, upravljanje z aplikacijami in urejanje zavihkov.
Telefonski del One V je poln socialne integracije, saj ima možnost sinhronizacije s Facebook in Twitter profilom. Številčnica uporablja tudi t.i. smart dial način klicanja, kar olajša iskanje oseb po imeniku. Klasične so tudi SMS, MMS in email storitve. Tipkovnica črke ČŽŠ skriva pod črkami brez strešic. Zaradi 3.7 inčnega zaslona je lahko pisanje majčkeno bolj težavno, a se vseeno da.
Galerija slik pri HTC One V poleg klasičnih funkcionalnosti dodaja še spletne servise kot so Facebook, Flickr, Dropbox, Picasa in SkyDrive. Omogočeno je osnovno urejanje slik (vrtenje, izreži in učinki) in deljenje preko 14 različnih storitev.
Glasbeni predvajalnik je izjemno obsežen, saj vanj vključili SoundHound (slovenski), TuneIn Radio in 7digital. Najboljše pri vsem skupaj je da se je HTC tokrat odločil SoundHound precej globoko integrirati, saj ga najdemo tako pri predvajanju glasbe kot v TuneIn Radio in HTC Radio aplikaciji. HTC One V prihaja z Beats Audio podporo, tudi zvočnik je dovolj glasen in oddaja precej čist zvok.
Že prej omenjen SoundHound je na žalost brezplačna različica, ki omogoča 99 preverjanj pesmi. Tudi FM radio je doživel majčkene spremembe, a nič pretresljivega, saj je že prej omogočal več ali manj vse.
Aplikacija TuneIn Radio omogoča poslušanje spletnih radiev iz celega sveta. Slovenskih je več kot 60. 7digital pa je spletna prodajalna z glasbenimi lestvicami in možnostjo poslušanja kratkega posnetka pesmi.
HTC je tukaj potrebno zelo pohvaliti, saj se je na glasbenem delu potrudil in naredil nekaj napredek.
Fotoaparat mobilnika HTC One V je 5MP z LED bliskavico. Snemanje pa je možno v HD 720p tehniki s 30 slikami na sekundo in LED lučjo. Sam foto vmesnik je od prejšnjega Sensa nekoliko dodelan.
Na levi strani so trije gumbi (Bliskavica, Nastavitve in Scena), na desni pa štirje (Učinki, Slikaj, Snemaj video in Galerija). Dve ključni novosti, ki sta na voljo sta burst mode (slovenski prevod je neprekinjeno slikanje), ki ob držanju foto gumba zaporedno ustvarja slike. Osnovna omejitev je nastavljena na max 20 slik zapored, a jo je moč izklopiti in v 30s narediti 99 slik. To je odlična funkcija za izbiro najboljše fotografije. Druga novost pa je slikanje med snemanjem videa. Tako ni več potrebno ustaviti snemanja, da bi naredili sliko.
Dodatne funkcije, ki so na voljo pri fotografiranju so zaznavanje obrazov, samodejni zajem nasmeha, geotagging, samodejno ostrenje in ostrenje na pritisk. HTC se je pri One V potrudil, saj je vgradil poseben procesor, ki skrbi za fotografijo, leča pa je f/2.0. Vse to skupaj je pripeljalo do precejšnjega napredka v primerjavi s prejšnjimi HTC telefoni. One V se tako lahko pohvali z dobrimi fotografijami za 5MP fotoaparat.
Video posnetki se snemajo v MP4 tehniki v H.264 kodiranju in z okoli 27 slikami na sekundo pri Full HD. Posnetki so zadovoljive kvalitete.
Brskalnik HTC One V je nekoliko izboljšan že zaradi ICS-a, nekaj podrobnosti pa je dodal tudi HTC (npr. vrstica spodaj). Vse skupaj še vedno ostaja minimalistično, da ne moti uporabnika pri brskanju. Sam brskalnik pa omogoča cel kup nastavitev in različnih funkcij, tudi tiskanje.
Občasno se pojavlja le problem pri funkciji pinch-to-zoom ko približamo/oddaljimo stran se le ta po odstranitvi prstov še malo »popravi«, kar vodi v to, da je končni pogled malo drugačen kot smo ga pustili. Flash vsebine niso delale nikakršnega problema.
Seveda pa ne smemo pozabiti na dejstvo, da je Google pripravil tudi Google Chrome mobile, ki je na voljo v Google Play Storu (tudi slovenskem), a z eno pomanjkljivostjo ne podpira Flash vsebin tako kot že vgrajen brskalnik v telefonu.
Povezljivost telefona HTC One V je dobra saj deluje v 850 / 900 / 1800 / 1900 2G in 850 / 900 / 2100 3G frekvenčnih pasovih. Podprta sta HSDPA do 21Mbps in HSUPA do 5.76Mbps, ki na Mobitelovem omrežju z uporabo Speedtest.net (strežnik Simobil) pokažeta rezultat 4.0Mbps download in 3.0Mbps upload. Tukaj je še Wi-Fi b/g/n, na žalost brez podpore za DLNA in Bluetooth 4.0. Že stalnica pa je HTC Portable Hotspot, ki omogoča priklop do 8 naprav preko Wi-Fi omrežja.
Posebna funkcija Car je prilagojena uporabi telefona v vozilu. Sense 4.0 prinaša še eno zanimivo posodobitev na področje navigacije. Aplikaciji HTC Locations, ki je nastala v sodelovanju z družbo TomTom, ki je pripravil programsko opremo in družbo Route66, ki skrbi za zemljevide je izjemno dober nadomestek klasičnih navigacijskih naprav. Možno je brezplačno prenesti zemljevide držav, (Slovenija npr. 51.1MB), brezplačna je tudi glasovna navigacija. Slovenski jezik ima možnost izbire ženske ali moške različice glasu. Navigacija je možna le z nakupom (dodana je 30 dnevna brezplačna preizkušnja) in sicer letna naročnina za Vzhodno Evropo stane 29.99€, doživljenjska pa 39.99€.
HTC Locations poleg klasičnega 2D pogleda ponuja tudi 3D pogled v njem pa je kar nekaj slovenskih zgradb v 3D podobi. Seveda pa tako kot pri slikah stvar ne dela brez microSD kartice.
Prednaložen je tudi urejevalnik besedil Polaris Office, ki je preveden v slovenski jezik. Poleg branja in ustvarjanja datotek pa se zna povezati tudi preko Dropbox in SkyDrive oblačnega sistema.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 2571 točk, Quadrant standard 2035 točk in Vellamo 1127 točk. AnTuTu Tester: baterijskega testa se ni dalo izvesti, ker je aplikacijo po 1 uri ugasnil, multi touch pa zazna 2 prsta.
Ocene:
-izgled 7/10
-opremljenost 7/10
-programska oprema 9/10
-delovanje 7.5/10
-testi 5.5/10
*Skupna ocena 7.2/10
Za zaključek. HTC One V je mobilnik, ki svojo ciljno publiko išče pri širokem krogu uporabnikov in uporabnic. Razlog za to je, njegov nekoliko manjši zaslon, saj si kljub tendenci velikih zaslonov kar nekaj ljudi želi »normalen« telefon. Aluminijasto ohišje telefonu daje trdnost in robustnost, kar pa veliko ljudi prepriča veliko bolj kot štirijedrni procesor.
Mobilnik HTC One V je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).