Samsung Galaxy Y Duos je prvi pravi pametni telefon v Sloveniji, ki podpira dve SIM kartici. Sam telefon sodi v spodnji srednji razred, a mu je prav zaradi dejstva, da ima podporo za 2 SIM kartici lahko kakšna malenkost oproščena. Galaxy Y Duos ima tako vgrajen 3.14 inčni QVGA zaslon, telefon poganja 823MHz ARMv6 procesor z 290MB RAM-a, na voljo je 160MB spomina, 3.15MP fotoaparat, Wi-Fi, Bluetooth… več pa tukaj (Samsung Galaxy Y Duos in Y Pro Duos sta pametna telefona z dvema SIM karticama).
Negativne lastnosti Galaxy Y Duosa pa so: ločljivost zaslona je resnično precej slaba, fotoaparat ima fiksni fokus, snemanje videa pa je možno zgolj v QVGA tehniki z 24 slikami na sekundo. Tukaj pa je še omejitev glede Flasha, ki ni originalno ni podprt.
Škatla poleg telefona vsebuje USB-to-microUSB kabel, USB polnilec, 2GB microSD kartico in SD adapter za kartico.
Samsung Galaxy Y Duos, ki meri 109.8 x 60 x 12 mm, njegova teža je 109g ima vgrajen 3.14 inčni TFT zaslon z ločljivostjo QVGA (240 x 320). To pomeni, da je pikčasta slika nekaj normalnega, poleg tega pa mu sončna svetloba precej nagaja. Nad zaslonom je zgolj proximity senzor, pod njim pa so tri klasične Android tipke. Tipka Domov je »prava« in precej lahko dostopna, ob strani pa sta tipki na dotik (Meni in Nazaj).
Na zgornji strani je 3.5mm vhod za slušalke in reža za odpiranje pokrovčka, na desni strani je tipka za prižiganje/ugašanje/zaklep telefona, na levi pa gumb za uravnavanje glasnosti. Sredino spodnjega dela pa zaseda microUSB vhod.
Zadnji del prekriva pokrovček iz izjemno gladke plastike, ki daje mehak občutek. Tukaj sta še 3.15MP fotoaparat in zvočnik. Pod pokrovčkom je 1300mAh baterija, obe reži za SIM kartico sta pod baterijo in microSD reža ob strani. Baterija telefonu omogoča več kot 2 dni avtonomije, kar je za pametni telefon ogromno.
Na Galaxy Y Duos kljub temu, da gre za telefon spodnjega srednjega razreda teče Android 2.3.6 s TouchWiz preobleko. Seveda pa je vse prevedeno v slovenski jezik. Sam vmesnik ima zaradi podpore dveh SIM kartic dodanih nekaj funkcij glede samega upravljanja. Vse ostalo pa je že poznano. Na voljo je do 7 domačih zaslonov na katere je možno namestiti različne bližnjice in widgete. S pinch to zoom je možen hiter dostop do vseh zaslonov. Statusna vrstica ima možnost hitrega vklopa/izklopa Wi-Fi povezave, Bluetootha, GPS-a, utišanje in samodejno vrtenje. Dodan pa je hiter preklop med SIM1 in SIM2.
Telefonski del ima vse kar je potrebno. Kontakti so v interakciji s Facebookom. Številčnica mogoča t.i. Smard Dial za hiter dostop do kontaktov. Pisanje SMS-ov, MMS-ov in elektronske pošte je takšno kot mora biti. Pisanje č,ž,š-jev pa se skriva pod črkami brez strešic.
Slikovna galerija je klasična Android galerija, ki slike razporeja po mapah, omogoča deljenje slik preko Bluetootha, elektronske pošte, SMS-a… Možno je tudi preprosto urejanje.
Glasbeni predvajalnik ima TouchWiz preobleko, ki omogoča nekaj dodatnih nastavitev. Na voljo je tudi FM radio aplikacija s prikazom RDS-a, s shranjevanjem programov in predvajanjem preko zvočnika.
Video predvajalnik je čisto klasičen Android, poleg tega pa je najvišja kvaliteta predvajanja 480p. Formata, ki sta podprta pa sta 3GP in MP4.
3.15MP fotoaparat, ki je vgrajen v Galaxy Y Duos uporablja fiksni fokus, kar pomeni da se lahko pripeti, da bodo slike neostre. Poleg tega pa ni niti bliskavice. Seveda fotoaparat ni ključni del tega telefona, a se je Samsung potrudil in v vmesnik lepo priredil, da deluje dovolj preprosto za uporabo. Video snemanje, ki ima enak vmesnik omogoča snemanje v QVGA ločljivosti in z zgolj 24 slikami na sekundo. Video pa je zaradi teh podatkov, bolj tako tako.
Brskalnik, ki je vgrajen v telefon ne podpira Flash vsebin. Samo brskanje je zaradi nizko ločljivostnega zaslona precej neugodno, a se vseeno da. Vmesnik je tako kot vedno precej dobro skrit in se pokaže takrat, ko je to potrebno. Za zoom so na voljo tri možnosti, dvoklik, pinch-to-zoom in gumba +/-
Povezljivost telefona Galaxy Y Duos je relativno dobra. Podprte so štiri 2G frekvence (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900) in dve 3G (900 / 2100). Na voljo je HSDPA povezava do 7.2Mbps na obeh SIM karticah. Test na Mobitelovem omrežju z uporabo Speed test (strežnik Simobil) aplikacije pokaže kot Download 4.2Mbps in Upload 360Kbps. Na voljo sta tudi Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0.
V Nastavitvah se v posebnem delu skrivajo dodatne funkcije, ki so posledica dual SIM podpore. Tako je poleg izklopa ene od SIM kartic omogoča tudi izbiro katera bo uporabljena za podatkovni prenos. Seveda so za obe kartici na voljo tudi podatki o samem omrežju.
Na telefon je prednaložena tudi aplikacija Polaris Office v polni izvedbi, ki omogoča poleg branja tudi urejanje dokumentov.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 1854 točk, Quadrant standard 1080 točk in Vellamo 334 točk. AnTuTu Tester baterijskega testa je pokazal rezultat 789, baterija se je segrela na 35°C, multi touch pa zazna 2 prsta.
Ocene:
-izgled 5/10
-opremljenost 5.5/10
-programska oprema 6/10
-delovanje 6/10
-testi 3.5/10
*Skupna ocena 5.2/10
Za zaključek. Samsung Y Duos je po kar nekaj poskusih Nokie prvi pravi pametni telefon, ki se lahko pohvali z dual-SIM funkcijo pri nas. To pa je tista ključna prednost telefona, saj se preostale karakteristike držijo spodnjega dela lestvice naprednosti. Telefon bo tako dobro služil tistim, ki bi radi imeli dve SIM kartici vedno aktivni, hkrati pa imeli pametni telefon, ki sloni na Anrodid operacijskem sistemu.
Mobilnik Samsung Y Duos je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).