Printbox je plod slovenskega znanja in je že kar dobro uveljavljena storitev tiskanja po zelo ugodni ceni. Predvsem jo imajo radi študentje, ki lahko za zgolj 3 cente na kopijo natisnejo gradivo tudi v barvah. Kar je izjemno ugodno tudi za tiskanje v črno-beli tehniki.
Trenutno je postavljenih skoraj 50 Printbox kioskov od tega jih je največ v Ljubljani (25). Pokrivajo polovico fakultet Univerze v Ljubljani, prisotni so tudi na srednjih in osnovnih šolah ter knjižnicah. Slovenija jim ni omejitev, saj so prisotni tudi v Avstriji, Italiji, na Hrvaškem in Črni gori. Vse lokacije so na voljo tukaj.
Na voljo je nekaj različnih modelov Printbox-a, ki se razlikujejo predvsem v načinu in hitrosti tiska. Osnovni model, ki je tudi prevladujoč tiska 15 strani na minuto. Ker pa sta tiskalnika v paru je podatek 30 strani na minuto skupaj. Druga možnost je laserski tiskalnik pri katerem je tisk nekoliko dražji lahko natiska 40 strani na minuto. Tretja najhitrejša različica pa je Jet model, ki lahko natiska 60 strani na minuto.
Printbox ima lahko tudi dva dodatka eden je spenjač, drugi pa je scanner oz. optični čitalnik po slovensko (Printbox kmalu tudi s skenerjem (optičnim čitalnikom), tako bo možno tudi kopiranje). Printbox se s tem pretvarja tudi v kopirni stroj. Hitrost skeniranja je 30 črno-belih strani na minuto oz.13 barvnih. Podatki se shranijo v PDF datoteko v Printbox oblačni račun (http://cloudomat.com/) ali USB ključ. Seveda pa je na voljo tudi takojšnje tiskanje.
Uporaba Printbox tiskalnega sistema je sila preprosta. Na začetku sta na voljo dve opciji. Tiskanje neposredno iz USB ključa brez uporabe Printbox računa (»Tisk brez prijave«) ali pa z uporabo računa (»Tisk s prijavo«). Ker je Printbox račun brezplačen in ima veliko prednosti bo v nadaljevanju opisana zgolj ta možnost.
Vsi novi uporabniki morajo račun najprej ustvariti. To storijo tako, da vpišejo elektronski naslov in geslo. Pri vpisu pa izberejo »Email in geslo«, zgolj tisti »prvi uporabniki« uporabljajo možnost »Printbox PIN«.
Po vpisu je na voljo 6 jezičkov »Krediti, Vrsta za tisk, Zgodovina, USB ključ, Pomoč in Izhod«.
Pod jezičkom krediti so na voljo možnosti plačila. To pa so bankovci, kovanci in Moneta.
Vrsta za tisk skriva vse dokumente, ki so pripravljeni za tisk. To so predvsem tisti, ki so naloženi preko Cloudomat.com oblačnega sistema ali Printbox VPD tiskalničkega vmesnika kar iz svojega računalnika doma (Tiskanje na Printbox tiskalniku zgolj s pritiskom na Print/Natisni v Microsoft Windows računalniku (Printbox VPD)).
V zgodovini so tisti dokumenti, ki so že bili natisnjeni in omogočajo ponovno tiskanje
Tisti ključni jeziček je USB ključ, saj večina uporablja prav to možnost. Po vstavitvi USB ključka v režo pod zaslonom Printbox-a se prebere vsebina, ki se postavi v listo. Na desni strani sta tipki Tiskaj in Več. S klikom na Več se odpre kar nekaj naprednih nastavitev, kako naj Printbox tiskalnik izpiše gradivo. Možna je izbira tiska od-do strani, koliko strani naj bo na enem listu, koliko kopij želimo… Tukaj je še možnost izbire barvnega tiska, če je na voljo laserski tiskalnik lahko izberemo tudi tega. Tukaj je še kakovost tiskanja in možnost obojestranskega tiska. Zadnja vrstica pokaže predviden čas in število kreditov potrebnih za tiskanje.
Koncept je izjemno zanimiv in predvsem ugoden, kar je ključna prednost Printbox sistema. Konkurenca so tako predvsem fotokopirnice, ki so sedaj opravljale funkcijo tiskarn. Printbox pa se v tistih primerih, ko je vgrajen scanner približuje fotokopirnicam. Uspešnost projekta v katerega skoraj ni moč dvomiti bo odvisna predvsem od razširjenosti Printbox-ov. Trenutno so Printbox-i predvsem usmerjeni v študente, ki ob študiju potrebujejo precej gradiva. Če bi Printbox-e postavili npr. na bencinske črpalke bi vse skupaj postalo zanimivo za celotno družino. Potenciala je tako ogromno, kako pa se bo vse skupaj odvijalo bomo še videli.