Windows Phone 8 je nov operacijski sistem, ki bo pravzaprav povedal ali je Microsoft zavil v pravilno smer. WP7 in WP 7.5 sta bila bolj tipanje kaj si uporabniki najbolj želijo in WP8 bo pokazal ali so pri Microsoftu poslušali uporabnike.
Windows Phone 8 bo na telefone prinesel podporo za večjedrne procesorje. Microsoft bo sprva začel z dvojedrnimi. Naslednja večja novost je podpora za HD zaslone. Poleg že obstoječe WVGA (800×480 v razmerju 15:9) sta dodani še dve novi ločljivosti. WXGA (1280 x 768 v razmerju 15:9) in 720p (1280 x 720 v razmerju 16:9). Tretja večja novost pa je podpora za microSD spominske kartice.
Te tri novosti so pravzaprav ene od ključnih kritik, ki so se pri uporabnikih porajale glede operacijskega sistema Windows Phone. Microsoft se tukaj ni ustavil in je v Windows Phone 8 dodal nov brskalnik poimenovan Internet Explorer 10. Po njihovih zagotovilih naj bi se JavaScript delovanje izboljšalo za 4x v primerjavi z WP7.5. Prav tako je izboljšano delovanje HTML5, dodan pa je SmartScreen anti-phising filter, ki deluje v realnem času in blokira zlonamerne kode.
Glede na to, da se NFC podpora pri telefonih širi se je Microsoft odločil podpreti tudi to. Sedaj je dodana možnost uporabe NFC, ki jo lahko izkoristijo tudi t.i. 3rd party apps. Seveda se niso ustavili zgolj pri sami podpori za NFC, ampak so pripravili tudi nekaj bolj uporabnih stvari. Tako Tap-Send omogoča da si preko NFC povezave dve WP8 ali Windows 8 napravi pretakata podatke.
NFC pa deluje tudi kot denarnica (Wallet), a za razliko od Googlovega Androida, kjer za zaščito skrbi telefon se je Microsoft odločil, da bo za to skrbela SIM kartica. Prvi bodo to lahko preizkusili uporabniki operaterja Orange France (). Wallet aplikacija bo tako skrbela za shranjevanje kreditnih in debetnih kartic, kot tudi lojalnostnih in članskih kartic. Seveda pa podpira tudi NFC Tap to Pay storitev.
Sodelovanje Microsofta in Nokie je pripeljalo do tega, da bo v Windows Phone 8 Microsoftov Bing zamenjala Nokia Maps. Do NVTEQ map lahko vse 3rd party apps dostopajo tudi v offline načinu. Seveda je na voljo tudi Turn-by-Turn navigacija.
Ker se za Windows Phone telefon odločajo tudi podjetja se je Microsoft posvetil tudi temu. Na tem področju izstopa predvsem BitLocker kodiranje, Secure Boot in Company Hub. Company Hub bo podjetjem omogočil, da določene aplikacije izpostavijo in tako svojim zaposlenim omogočijo hiter dostop do njih.
Večopravilnost bo na Windows Phone 8 na voljo v pravem besede. Precej boljšo integracijo lahko pričakujemo pri VoIP, saj bo storitev na voljo tudi drugim aplikacijam. Skype klici pa bodo izgledali kot klasični klici iz telefona.
Microsoft se je pri WP8 spustil v bolj korenit boj tudi pri glasvonem upravljanju. Izboljšanemu delovanju so dodali tudi možnost, da lahko sistem uporabljajo tudi druge aplikacije.
Domač zaslon bo ostal osamljen, bo pa zato dobil podporo za različne velikosti oken (večje in manjše).
Kot bi se reklo v angleščini last but not least Windows Phone 8 bo na voljo v 50 različnih jezikih, z aplikacijami v 180 državah. Z Microsoftom so sodelovanje potrdili Nokia, Samsung, HTC, Huawei, za čipe pa bo skrbel Qualcomm. Posodobitev na Windows Phone 8 bo na voljo OTA (Over the Air)