Raziskava o spolnosti (spolnih navadah) Slovencev je poleg vseh ostalih zanimivih podatkov potrdila tudi nekaj kar sodi med t.i. stereotipe določenega naroda in to je zadržanost in zaprtost vase, ko se soočimo z osebnim problemom.
Raziskavo na vzorcu 1006 Slovencev (60% moških in 40% žensk) je naročila družba Eli Lilly izvedena pa je bila aprila 2012. Izvedli pa so jo tudi drugje po svetu (Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Južna Koreja, Kanada, Mehika, Portugalska, Romunija, Švica, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike) na 13.063 moških in ženskah starih 34let ali več v enakem razmerju kot v Sloveniji.
Že prej omenjena težava pa so erektilne motnje (motnja erekcije). V povprečju vseh 13-ih držav je motnjo erekcije priznalo 13% moških, v Sloveniji pa le 8%, nižji odstotek je bil ugotovljen le na Portugalskem, kjer je bil 5%. Zdravilo za motnjo erekcije (npr. Viagra) so v najvišjem odstotku vzeli moški v ZDA (29%), z 20% pa sledita Kanada in Mehika.
Zanimivo pa je tudi to, da je v za razliko od povprečja 80% v Sloveniji erektilno motnjo kot breme za partnerski odnos označilo zgolj 71% sodelujočih.
Prav tako pa je zanimiv še en podatek, ki je zaradi slovenske zakonodaje lahko zelo zaskrbljujoč. V Sloveniji namreč ne moremo kupiti zdravila na recept preko spleta, zdravila za zdravljenje motnje erekcije pa so na voljo zgolj na recept, to pa posledično pomeni, da so zdravila kupljena na spletu nepreverjene kakovosti. Raziskava pa je pokazala, da je 21% tistih Slovencev, ki je zdravilo za zdravljenje motnje erekcije vzelo le to kupilo na spletu. Razlog za to so v 76% navedli izogibanje zadregi v lekarni.
Še malo statistike. Spolnega odnosa v Sloveniji vnaprej ne načrtuje 92% vprašanih, v povprečju imajo spolni odnos 1x do 2x na teden (no ja točna številka je 1.6, med 34 in 45 letom pa 1.9, ampak to so številke). Starejši od 60 let pa v povprečju 1x na teden.
Izgovori, izgovori… tudi moški jih uporabljajo v 29% (-1% pod povprečjem), ženske pa v precej višjem odstotku 53% (+2% nad povprečjem). O zdravstvenih težavah v spolnosti je že spregovorilo 13% vprašanih (15% moških in 9% žensk). Če ta podatek primerjamo s 30% v Mehiki, ZDA in Kanadi, je to izjemno malo. Razlog ki so ga v 15% navedli pa je, da se o tem sramujejo spregovoriti z zdravnikom.
Seveda pa motnja erekcije povzroča problem tudi v partnerski zvezi, to je priznalo 73% moških in 68% žensk. To je sicer manj od povprečja, a vseeno dovoljšen znak, da je motnja erekcije vpliva na partnersko zvezo. Še bolj zanimivo pa je, da je po zdravilih za motnjo erekcije poseglo zgolj 8% vprašanih moških, ki so se po informacije v 37% zatekli na splet, z 20% sledijo knjige in 19% revije, le 7% pa je informacije poiskalo pri zdravniku.
Najbolj pomembno pri vsem skupaj pa je, da se o težavah spregovorimo s partnerjem, saj je to v dobrobit obema.