Nokia Lumia 610 je vstopni model in trenutno najšibkejši model Windows Phone telefona. Na trg pa je prišel v drugem valu, skupaj z mobilnikom Nokia Lumia 900, ki je trenutno Nokiin najboljši mobilnik na trgu. Tista ključna razlika med Nokia Lumia 710 in 610 je velikost spomina in seveda hitrost procesorja. To je tisto, kar dela telefon cenejši, a ga hkrati postavlja v skupino telefonov z omejitvami v Windows Phone operacijskem sistemu.
Telefon Lumia 610 ima 3.7 inčni ClearBlack LCD zaslon s Corning Gorilla Glass zaščito in ločljivostjo 480 x 800 pik. Vgrajen procesor je 800MHz ARM Cortex-A5 z Adreno 200 GPU ter 256MB RAM-a in 8GB spomina (6.21GB na voljo uporabniku). Tukaj je še Wi-Fi, Bluetooth, A-GPS, FM radio z RDS… več o telefonu pa tukaj (Nokia Lumia 610 s 3.7 inčnim zaslonom, Windows Phone 7.5, 5MP fotoaparatom).
Slabosti telefona Nokia Lumia 610 so poleg tistih klasičnih Windows Phone slabosti še nekatere, ki so tukaj zaradi slabših performans telefona. Osnovne so: ni podpore za Flash, ni reže za microSD kartico, prenos podatkov je možen zgolj prek programa Zune. Telefon nima sekundarne kamere za video klice. Kot opomba pa to, da Lumia 710 uporablja microSIM kartico. Dodatne pa: nekatere aplikacije iz Marketplaca zaradi premalo spomina ne delujejo. Ne delujejo tudi Podcast Subscriptions, Video Podcasts, Bing Local Scout, SkyDrive samodejno nalaganje fotografij, HD predvajanje v določenih kodekih in hitro prehajanje med aplikacijami (naprednejši multitasking).
Škatla poleg telefona vsebuje tudi zanimiv USB polnilec, USB-to-microUSB kabel ter slušalke s silikonskimi čepki (+rezervni).
Nokia Lumia 610 meri 119 x 62 x 12 mm, njegova teža pa je 131.5g. Ohišje je narejeno iz plastike, s tem, da je ob strani imitacija kovine. Nad zaslonom je proximity senzor, pod pa so tri klasične WP tipke (Nazaj, Start in Išči). Sam zaslon je velik 3.7 inča in je na žalost zgolj LCD. Tako ima v primerjavi z Amoled precej manj žive barve, pa tudi ob sončni svetlobi nekoliko se slabše odreže.
Levi rob je prazen, desni pa ima tipko za uravnavanje glasnosti, foto gumb in gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep. Fotografiranje je omogočeno tudi ob zaklenjenem zaslonu, ob dolgem kliku foto gumba. Zgornja stran skriva 3.5mm vhod za slušalke in microUSB vhod. Spodnja stran pa je prazna.
Lumia 710 ima na zadnji strani 5MP fotoaparat, LED bliskavico in zvočnik, Pod pokrovčkom, ki se ga odpre s potegom navzdol, se skriva 1300mAh baterija in reža za microSIM kartico. Baterija pa mobilnik napaja dan in pol pri povprečni uporabi funkcij kot so SMS, klicanje, brskanje po spletu…
Operacijski sistem Windows Phone 7.5 Mango na žalost ni na voljo v slovenskem jeziku bo pa ta na voljo v WP 7.5 Refresh. Telefon Lumia 610 je bil testiran z operacijskim sistemom OS: 7.10.8773.98 (beri Mango). Ker Microsoft ne dovoljuje veliko sprememb OS izgleda tako kot vsi ostali WP-i. Zaslon se odklene s potegom navzgor. Osnovna zaslona sta dva. Prvi z nekakšnimi bližnjicami, ki jih je možno izbrati (z dolgim klikom in izbiro »pin to Start«) iz seznama na drugem zaslonu, do katerega pridemo s potegom od desne proti levi. Za odstranitev aplikacije je potrebno tako kot prej dolgi klik na želeno aplikacijo in izbiro »Uninstall«.
Dve tipko pod zaslonom imata poleg klasičnih še dve funkciji. Z dolgim klikom na tipko »Back« se odpre bolj nekakšna zgodovina odprtih aplikacij (5 do 6), saj ni možna njihova odstranitev. Pravzaprav gre za multitasking, ker se te aplikacije izvajajo v ozadju in jih je možno hitro priklicati nazaj. Možno pa ga je tudi izklopiti, ta da se privarčuje z baterijo.
Druga pa se skriva pod »Start« tipko. Z dolgim pritiskom nanjo se odpre Microsoft TellMe, ki omogoča glasovno navigacijo.
Telefonske funkcije so klasične, na žalost manjka t.i. Smart Dial, a WP OS omogoča preprosto uporabo imenika. Tudi pri SMS-ih MMS-ih in elektronski pošti pri Nokia Lumia 610 ni posebnosti. QWERTY tipkovnica deluje v pokončnem in ležečem položaju, na žalost pa ni tiste prave čžš tipkovnice (sedaj se te črke skrivajo pod črkami brez strešic-izbrati pa je potrebno npr. Poljsko tipkovnico), kot jo poznamo pri Nokii. Mogoče se bo to zgodilo z nadgradnjo.
Pregledovalnik slik deli slike na Camera roll (posnete slike), Albums in Date. Poleg tega pa omogoča tudi Facebook integracijo, v tem primeru pa se slike prikazujejo pod People. Pregledovalnik videa pa je sila omejen, saj predvaja zgolj .MP4 format. A to pravzaprav zaradi tega, ker Zune vse to pretvori v ta format pravzaprav ni takšen problem.
Aplikacija Music + Videos je zbirka glasbenih, video posnetkov in podcastov. Na voljo je povezava na Radio aplikacijo in Marketplace. Radio aplikacija je sila preprosta in pregledna, poleg tega pa ima tudi RDS funkcijo. Postaje je možno shraniti in jih tudi dodati na domači zaslon.
Fotoaparat mobilnika Nokia Lumia 610 je 5MP. V osnovnem pogledu je so na desni strani sprememba iz foto v snemanje, zoom in Nastavitve. Na levi pa hiter dostop do galerije. Nastavitve so kar bogate, saj so na voljo Scense, White Balance, Exposure Valuse, ISO, Metering Mode, Contrast, Saturation, Focus Mode, Resolution in Flicker Reduction. Spodaj pa so še nastavitve za Flash (Auto, Brez in Vedno). Pri videu je enako le da je možno LED bliskavico pretvoriti v luč. Slike so za 5MP fotoaparat kar dobre. Pri videu na žalost ni Full HD 1080p snemanja, zgolj HD 720p, a s samodejnim ostrenjem. Video posnetki so tako kot slike zadovoljive kakovosti.
Brskalnik je minimalističen in deluje hitro, a na žalost ne podpira Flasha, ki je še vedno velik del spletnih strani. Tudi nastavitev je precej.
Iskalnik Bing, do katerega je najhitreje priti s klikom na lupo (ena od treh tipk pod zaslonom). Ta poleg klasičnega iskanja so spodaj še funkcije iskanja glasbe, srednja je namenjena skeniranju črtnih in QR kod, knjig, CD-jev in DVD-jev ter iskanje s pomočjo glasovnega ukaza.
Tukaj je še polni Microsoft Office, ki omogoča pisanje in branje dokumentov. Hiter priklop v Office 365 in SkyDrive.
V Windows Phone Marketplace je dodana skupina »Nokia collection«, kjer je na voljo 12 aplikacij, ki jih je naredila Nokia. Med njimi so Creative studio, ki ponuja nekaj možnosti pri obdelavi slik, App Highlights, Nokia Drive, Nokia Maps, Nokia Transit, Contact Transfer in Network Setup.
Nokia je poleg obstoječega Bing Mapsa dodala še Nokia Maps in Nokia Drive, oba sta prednaložena. Nokia Maps omogoča tri različne poglede maps, satellite in public transport. Na žalost je na voljo zgolj 2D in ne tudi 3D zemljevid.
Nokia Drive pa je navigacijski sistem, ki je precej preprost za uporabo. V spodnjem delu so prikazani m in km/h, poleg pa je gumb za nastavitve. Zgoraj sta Zoom gumba. Nastavitve omogočajo prehod iz 2D v 3D in obratno. Nato je tukaj »Set destination« in dodatne nastavitve »Settings«. Pod temi dodatnimi nastavitvami je možna sprememba pogleda Dan/Noč, Landmarks On/Off, Manage maps, Navigation voice, Units in Location. Manage maps omogoča to, da si želene mape držav že prej prenesemo. Slovenija je velika 116MB. Prav tako je na voljo tudi glasovna navigacija v slovenščini. Velikost datoteke je 4.54MB.
Sama navigacija deluje odlično. Nastavitve so preproste za uporabo, ob vpisovanju naslova se, če je telefon povezan z omrežjem izpisujejo najbolj primerni rezultati. Določene ceste imajo vgrajen t.i. speed limit, pa tudi 3D grafike stavb so na voljo. Res da jih ni veliko, a je vseeno dobro za približno orientacijo. Je pa moč pogrešiti, nastavitve, ki jih poznamo iz klasičnih navigacijskih naprav, kot so izogibanje kakšnim od cest, najhitrejša pot… Vsekakor pa je potrebno Nokio pri tem pohvaliti, saj je to nekaj kar da telefonu res dodatno vrednost.
Nokia pri telefonu Lumia 610 ni pozabila na povezljivost, saj deluje na štirih 2G frekvencah 850/900/1800/1900 in štirih 3G 850/900/1900/2100. HSDPA je na voljo do 7.2 Mbps, HSUPA do 5.76, Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 2.1. Windows Phone 7.5 na žalost sinhronizacijo omogoča zgolj preko Zuna, tudi preko Bluetootha ne gre. Na žalost pa je Nokia Lumia 710 omejena na 6.21GB spomina + 25GB oblačni sistem SkyDrive, saj ni reže za microSD. Wi-Fi hotspot funkcija, se v Windows Phone operacijskem sistemu imenuje »Internet Sharing« in omogoča priklop drugih naprav nanjo in uporabo telefona kot dostopne točke.
Rezultati testov telefona Lumia 610 s programom WP Bench Free je speed 57.19, obremenilni test baterije pa je pokazal 10 ure 6min in 23s. 10 ur pod 100% obremenitvijo je pravzaprav izjemno dober rezultat.
Ocene:
-izgled 7/10
-opremljenost 6/10
-programska oprema 5.5/10
-delovanje 5.5/10
*Skupna ocena 6/10
Za zaključek. Nokia Lumia 610 ima v Sloveniji priporočeno ceno 289€ in tako poskuša zadostiti potrebe tistih uporabnikov, ki si želijo pametnega telefona po nizki ceni. V določenih delih Lumia 610 zaradi tega trpi, a telefon deluje tekoče in brez kakršnihkoli problemov, ki bi morda lahko nastali zaradi manj RAM-a in slabšega procesorja.
Mobilnik Nokia Lumia 710 je za testiranje posodila Nokia Slovenija.