Huawei Ascend P1 je prvi Huawei telefon, ki sodi v višji razred. S tem pa se je nabor uporabnikov, ki bi potencialno lahko posegli po tej znamki precej povečal. Hkrati pa se bo povečala tudi prepoznavnost, ki jo Kitajska družba zaradi prizvoka »made in China«. Huawei je Ascend P1 zasnoval po telefonu Samsung Galaxy S II in zato je v njem možno najti precej oblikovne podobnosti, hkrati pa se izkaže tudi kot presenetljivo dober telefon.
Torej Huawei Ascend P1 se lahko pohvali z debelino zgolj 7.7mm, tukaj je še 4.3 inčni Super Amoled qHD (540 x 960) zaslon, dvojedrni 1.5GHz TI OMAP 4460 procesor s PowerVR SGX540 GPU in 1GB RAM-a. Vgrajenega je 4GB spomina (uporabniku je na voljo 2.3GB), 8MP fotoaparat, FM radio z RDS, Bluetooth 3.0…več pa tukaj (Huawei Ascend P1 in Ascend P1 S sta enaka telefona le da je P1 S debel zgolj 6.68mm).
Tako kot pri vsakem telefonu višjega ranga se vedno najde kakšna kritika. Pri Ascend P1 bi lahko omenili PenTile matrix zaslon, kar pomeni, da se od blizu lahko vidijo pike na zaslonu, da to pri normalni uporabi ni ovira. Baterija pri tem telefonu ni zamenljiva, pa tudi video klic ne deluje s prednaloženim operacijskim sistemom. Seveda vse skupaj deluje, če si namestimo aplikacijo iz Play Stora.
V škatli poleg telefona so še microUSB-to-USB kabel, USB polnilec ter slušalke.
Huawei Ascend P1 meri 127.4 x 64.8 x 7.7 mm, njegova teža pa je 110g, kar pomeni, da ne sodi med ravno težke telefone, je pa tudi za 1mm tanjši od SII. Nad zaslonom je 1.3MP kamera, ki lahko snema v HD 720p tehniki, tukaj sta še proximity senzor ter ambient light senzor. Pod 4.3 inčnim Super Amoled zaslonom, ki se v sončni svetlobi kar dobro obnese, se nahajajo trije gumbi (Meni, Domov in Nazaj). Na desni strani je gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep/odklep ter microSD reža s pokrovčkom. Na levi pa je gumb za urejanje glasnosti. Medtem, ko je spodnja stran prazna so zgoraj reža za SIM kartico, microUSB ter 3.5mm vhod. Zadaj pa so 8MP fotoaparat, LED bliskavica ter zvočnik. V telefon je vgrajena Li-ion1670mAh baterija.
Prednaložen operacijski sistem na Huawei Ascend P1 je Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich v slovenščini. Posebnost pa je ta, da prihaja z uradnim ICS-om ter Huaweijevim 3D preobleko. Ker je uradna že dobro poznana je recenzija narejena na Huawejevi preobleki.
Odklep zaslona ima poleg samega odklepa na voljo hiter dostop do klice, fotoaparata ter sporočil. Domači zasloni (med 5 in 7) tako kot vedno omogočajo nalaganje widgetov, bližnjice in map. Pod vsakim zaslonom pa so štirje gumbi ter sredinski, ki vodi v Aplikacije. Statusna vrstica ima poleg klasične hitre povezave do Nastavitev in obvestil še možnost prižiganja in ugašanja (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, podatkovna povezava ter vrtenje zaslona). Z dolgim pritiskom na spodnji gumb se aktivira task switcher, ki omogoča hitro prehajanje med pravkar odprtimi aplikacijami in njihovo ugašanje s potegom ob stran.
Telefonija pri Ascend P1 je klasičen ICS, a se v njem vseeno skriva Smart dial funkcija. Tudi storitev pošiljanja SMS/MMS-ov in elektronske pošte deluje kot je potrebno, a na žalost brez kakšnih posebnih dodatkov.
Galerija slik poleg ogleda omogoča njihovo deljenje z drugimi. Na voljo pa je tudi možnost urejanja slike, kot je izrez, popravljanje barve… Za video pa je na voljo aplikacija Movie Studio, ki prav tako omogoča osnovne funkcije pri urejanju videa.
Predvajanju zvočnih posnetkov je namenjena posebna aplikacija Music+, ki klasični predvajalnik nekoliko obogati. Tako je možno različno sortiranje, pesem, ki se trenutno predvaja ima prikazano sliko. Na žalost izenačevalnika zvoka ni je pa tukaj Dolby Mobile 3.0+. Tudi FM radio je na voljo, a je ta na žalost brez RDS funkcije, kar pomeni ,da se ime postaje ne bo prikazalo.
Kljub temu, da v Ascend P1 ni vgrajen poseben predvajalnik videa le ta z lahkoto predvaja FullHD 1080p sliko v različnih formatih, tudi DivX.
Fotoaparat pri Huawei Ascend P1 je 8MP z LED bliskavico. Uporabniški vmesnik omogoča nekaj več nastavitev, a vseeno bi lahko kakšno dodali. So pa med njimi geotagging, skupinsko slikanje (do 25 obrazov) in zmanjševanje rdečih oči. Rezultati pri slikanju pa so zadovoljivi, čeprav bi lahko pri 8MP fotoaparatu bili boljši.
Video snemanje je možno v FullHD 1080p tehniki. Datoteka pa se shrani v .mp4 formatu in cca 30 slikami na sekundo. Tudi pri videu je enako, slika je dobra a bi lahko bila boljša.
Brskalnik je klasični Android ICS brskalnik, ki omogoča hitro in predvsem uporabniku prijazno brskanje po spletu. Omogoča tako shranjevanje priljubljenih strani, kot uporabo zavihkov kot Flash vsebine, tudi v FullHD 1080p tehniki.
Tudi pri povezljivosti telefona je dobra. Delovanje je omogočeno na 850/900/1800/1900 2G in 850/900/1700/1900/2100 3G frekvenčnih pasovih. Podprta sta HSDPA in HSUPA do 5.76Mbps. Na voljo je tudi Wi-Fi b/g/n z DLNA in Bluetooth 3.0.
Nekaj je tudi prednaloženih aplikacij. Svetlika, File Manager in Polaris Office so le nekatere med njimi.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 6142 točk, Quadrant standard 3510 točk in Vellamo 1408 točk. AnTuTu Tester baterijskega testa je pokazal rezultat 398.
Ocene:
-izgled 8/10
-opremljenost 8/10
-programska oprema 7.5/10
-delovanje 810
-testi 9/10
*Skupna ocena 8.1/10
Za zaključek. Huawei Ascend P1 cilja na trg kot cenejša konkurenca prepoznavnih znamk, kot je npr. Samsung. Vse je seveda odvisno od cene, saj kljub temu, da je telefon dober to pri tem, da bi se nekdo odločil zanj ne bo dovolj. Nekaj dodatnih evrov za znamko večinoma prevaga pri odločitvi. Huawei pa je s Ascend P1 zagotovo naredil korak v pravo smer pri vzpostavljanju znamke med proizvajalce mobilnih telefonov.