APEK je 12.10.2012 v Uradnem listu RS št 77 objavil razpis za podelitev radijskih frekvenc za multipleks C (MUX-C). Ob tem podatku vse več ali manj zanima, kdaj bo MUX-C zaživel. Glede na objavljen terminski plan bo šlo takole.
Rok za pisna vprašanja v zvezi z razpisno dokumentacijo je 16.11.2012. APEK bo odgovore podal 23.11.2012. Do takrat ima APEK rok tudi za spremembo razpisne dokumentacije.
Rok za oddajo ponudbe je 30.11.2012 do 14.00.
Javno odpiranje ponudb bo 3.12.2012 ob 12.00.
Predviden datum odločitve APEK-a pa 21.12.2012.
Torej 21.12.2012 bo predvidoma znan zmagovalec razpisa, ki bo v 12-ih msecih moral pokriti 96% prebivalstva Republike Slovenije. Hitreje kot jo bo prišel do te pokritosti višje bo rangiran v točkovanju, a o tem kasneje.
APEK bo izbrani družbi licenco za dodelitev frekvenc iz Multipleksa C (MUX-C) podelil za 10 let. Ti pa so:
VZHOD- kanal 37 (602MHz)
CENTER- kanal 38 (610 MHz)
ZAHOD- kanal 22 (482 MHZ)
V razpisnih pogojih za Multipleks C (MUX-C) je APEK postavil standard DVB-T in ne DVB-T2. Obrazložitev za to je podal v eni prejšnjih objav, ki je takšna: »Ne glede na prednosti naprednejšega sistema DVB-T2, ki je občutno zmogljivejši in robustnejši od že uveljavljenega sistema DVB-T, naj bo tudi v naslednjem digitalnem omrežju oziroma multipleksu v uporabi obstoječi sistem DVB-T. To bo zagotovilo, da bodo vsi gledalci prizemne televizije, zdaj uporabniki multipleksa A, lahko sprejemali televizijske programe novega multipleksa z obstoječimi sprejemniki – ob predpostavki, da bodo pokriti s signalom novega omrežja.
Uvedba novega sistema zahteva ustrezno podporo na oddajniški strani, ki za operaterja načeloma ne bi smela predstavljati bistvene spremembe, saj praktično vsi novi oddajniki že podpirajo oba sistema. Ker pa so v Sloveniji v uporabi sprejemniki, ki podpirajo sistem DVB-T in ne morejo sprejemati signalov DVB-T2, bi bila uvedba sistema DVB-T2 podobno zahteven proces, kot ga je predstavljal prehod z analogne na digitalno radiodifuzijo. Tak proces je povezan s stroški na strani vseh akterjev, še posebej veliko obremenitev pa predstavlja za gledalce, zato mora biti skrbno načrtovan in ga ni mogoče izpeljati v kratkem času«.
Če besedilo beremo med vrsticami to pomeni, da so se za DVB-T in ne DVB-T2 odločili ker je MUX-B pravzaprav ne dela in to de facto ni tretji ampak drugi multipleks. Vse skupaj pa gre bolj za reševanje stanja kot kaj drugega.
Kodiranje zvoka in slike ostaja enako in sicer ISO/IEC 14496-3 (Advanced Audio Coding – AAC, MPEG-4 Part 3) za zvok in ITU-T H.264 oziroma ISO/IEC 14496-10 (MPEG-4 Part 10) za sliko. Najmanjša neto bitna hitrost na posamezno geografsko območje ne sme biti manjša od 22 Mbps.
Samo točkovanje za MUX-C bo na podlagi dveh postavk in sicer hitrosti postavitve omrežja ter mesečne cene na 1 Mbps (cena ki jo zaračunajo TV postaji).
Za čas izgradnje je možno dobiti od 0-10 točk in sicer tisti, ki bo dosegel 96% pokritost prebivalstva v 239 dneh ali manj jih dobi 10. Tisti, ki do za izgradnjo potreboval 331 dni ali več pa 0.
Pri ceni je možno dobiti od 0-40 točk. Število točk pri tem merilu se izračuna kot razmerje med najnižjo ponujeno ceno in ceno ocenjevane ponudbe. Dobljeno število se pomnoži s 40 in zaokroži na eno decimalno mesto. Ponudba v kateri ponudnik ponuja najnižjo ceno dobi 40 točk. S tem, da če mesečna cena ob predpostavki 70% zasedenosti multipleksa presega 11.837€ je ponudba avtomatično izločena.
Kako se bo vse skupaj izteklo bomo videli v drugi polovici meseca decembra. Zagotovo pa bo govora o MUX-C tudi že prej.
Tisto bolj vedoželjni si lahko razpisne pogoje preberete tukaj.