Samsung Galaxy Beam je drugi Samsungov telefon s projektorjem. Po takšnem telefonu ne povprašujejo povprečni potrošniki, tako da Galaxy Beam nagovarja precej omejen krog ljudi. V Galaxy Beam je vgrajen 4 inčni WVGA (480×800) zaslon, dvojedrni 1GHz Cortex—A9 NovaThor U8500 procesor z Mali-400 GPU in 768MB procesorjem. Tista ključna stvar je 15 lumenski DLP nHD projektor. Na voljo pa ima tudi 5MP fotoaparat, Wi-Fi, GPS… več pa tukaj (Samsung Galaxy Beam je mobilnik s HD projektorjem, 4 inčnim zaslonom in dvojedrnim 1GHz procesorjem).
Kar se tiče kritike je potrebno poudariti to, da procesor ravno ne sodi v najvišji razred (med dvojedrnimi procesorji). Prav tako je telefon precej debel. Ker pa gre za drugi poskus Samsunga mu je potrebno malo pogledati skozi prste.
Če smo telefonu prej pogledali skozi prste se ob odpiranju škatle ta poteza izkaže kot pravilna. Poleg telefona se v škatli skriva kar nekaj stvari. Tako se v škatli skriva polnilec za baterijo, ki je hkrati tudi stojalo za telefon. Dodatna baterija, slušalke, USB-to-microUSB kabel ter USB polnilec.
Mere telefona Galaxy Beam so 124 x 64.2 x 12.5 mm, teža pa 145.3g. To telefon uvršča med težje in debelejše. Na sprednji strani je tako 4 inčni TFT WVGA (480 x 800) zaslon. Na žalost ni Amoled tako kot prva generacija. Vseeno pa so svetilnost, vidni kot in kontrast zadovoljivi. Nad zaslonom so proximity senzor, ambient light in 1.3MP sekundarna kamera. Pod pa trije klasični gumbi. Meni in Nazaj sta občutljiva na dotik, Domov pa je pravi.
Zgoraj je projektor, spodaj microUSB vhod. Na desni tipka za vklop projektorja, zaklep/odklep/prižiganje/ugašanje in microSD reža s hot-swappable funkcijo. Na levi strani so 3.5mm vhod za slušalke, gumb za uravnavanje gasnosti ter reža za SIM kartico.
Zadnja stran ima del kjer je projektor nekoliko izbočen. Pod izboklino je 5MP fotoaparat, LED bliskavica ter zvočnik. Pod pokrovom pa je 2.000 mAh baterija.
Na mobilniku Samsung Galaxy Beam teče operacijski sistem Android 2.3.6 v slovenščini ter s TouchWiz 4.0 preobleko. Tako nekih pretresljivih novosti v samem vmesniku, ki pa pravzaprav dobro deluje ni moč pričakovati. Na začetku je že dobro poznan zaslon za odklep s krogcem. Na voljo je do 7 domačih zaslonov na katere je možno namestiti različne bližnjice in widgete. S pinch to zoom je možen hiter dostop do vseh zaslonov. Statusna vrstica ima možnost hitrega vklopa/izklopa Wi-Fi povezave, Bluetootha, GPS-a, utišanje in samodejno vrtenje.
Telefonski del ima vse kar je potrebno. Kontakti so v interakciji s Facebookom. Številčnica mogoča t.i. Smard Dial za hiter dostop do kontaktov. Pisanje SMS-ov, MMS-ov in elektronske pošte je takšno kot mora biti. Pisanje č,ž,š-jev pa se skriva pod črkami brez strešic.
Preden preidemo na klasični del še Projektor, ki je ključni cukrček telefona. Aplikacija, ki olajša uporabniško izkušnjo omogoča ostrenje, vrtenje in hiter dostop do Quick pad-a. Do vsega pridemo s klikom na projektor gumb ob strani telefona (posebna aplikacija med Aplikacijami omogoča še več nastavitev). Quick pad je aplikacija, ki s pisanjem po zaslonu omogoča projekcijo le tega.
Za polni izkoristek nHD resolucije je potrebno uporabiti ležeči način. Ker pa ima projektor 15 lumnov je za dobro sliko potrebna tema. Vzdržljivost baterije omogoča ogled tudi daljšega filma oz. malo manj kot 3 ure.
Slikovna galerija je klasična Android galerija, ki slike razporeja po mapah, omogoča deljenje slik preko Bluetootha, elektronske pošte, SMS-a… Možno je tudi preprosto urejanje.
Glasbeni predvajalnik ima TouchWiz preobleko, ki omogoča nekaj dodatnih nastavitev. Na voljo je tudi FM radio aplikacija s prikazom RDS-a, shranjevanjem programov in predvajanjem preko zvočnika. Seveda s TouchWiz preobleko prihaja napreden video predvajalnik, ki podpira tako podnapise kot DivX in tudi HD 720p.
Tudi 5MP fotoaparat z LED bliskavico ima preobleko, ki omogoča kar nekaj dodatnih nastavitev. Med primerjavo 5MP fotoaparatov se ta obnese nekje v povprečju. Video snemanje, ki ima enak vmesnik. Najvišja kvaliteta je HD 720p s 30 slikami na sekundo. Kljub temu, da je sekundarna kamera 1.2MP pa le ta ne zmore posneti več kot VGA kakovost. Zanimivo pa je, da se za snemanje ne more uporabiti sekundarna kamera. Video posnetki so v .MP4 tehniki in so tako kot slik nekje v povprečju.
Brskalnik podpira Flash in vse kar se od naprednega brskalnika pričakuje. Gladko deluje tudi HD 720p predvajanje Flasha. Vmesnik pri brskanju ostaja minimalističen, tako da ne moti ogleda strani. Ko pa ga potrebujemo ga lahko prikličemo.
Povezljivost je tko kot vedno pri Samsungu dobra. Na voljo je HSDPA do 14.4Mbps, HSUPA do 5.76Mbps. Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 3.0 sta tudi tukaj, tako kot AllShare aplikacija, ki omogoča deljenje podatkov preko DLNA storitve.
Samsung je na Galaxy Beam naložil tudi nekaj svojih aplikacij. Tako najdemo Družabno središče, Music Hub, Game Hub, Kies Air, Samsung Apps, Urejevalnik fotografij. Pohvalno je tudi, da je aplikacija Polaris Office na voljo v polni izvedbi, ki omogoča poleg branja tudi urejanje dokumentov.
Galaxy Beam je na testu AnTuTu Benchmark dosegel 4480 točk, na Quadrant Standard 2155 točk in Vellamo testu 798 točk.
Ocene:
-izgled 7/10
-opremljenost 6.5/10
-programska oprema 7.5/10
-delovanje 8/10
-testi 7.5/10
*Skupna ocena 7.3/10
Samsung Galaxy Beam je telefon, katerega ključna posebnost je projektor. Kljub temu, da se precej dobro obnese, je trg za takšen telefon precej majhen. Predvsem bo našel mesto pri poslovnežih, ki bi radi predstavili kakšno stvar s čim manj komplikacij.
Mobilnika Samsung Galaxy Beam je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).