Samsung Galaxy S III je paradni telefona Samsunga in naslednik S II. Galaxy S III se tako lahko pohvali z 4.8 inčnim Super Amoled (720 x 1280) zaslonom in Corning Gorilla Glass 2 zaščito, štirijedrnim 1.4GHz Cortex-A9 Exynos 4 procesorjem z Mali-400MP GPU in 1GB RAM-a. Fotoaparat je 8MP, podprt je Wi-Fi b/g/n, NFC… več pa tukaj (Samsung Galaxy S III (3)-4.8 inčni HD Super Amoled zaslon, štirijedrni 1.4GHz procesor, 8MP fotoaparat).
Ker pa je pri telefonu, ki sodi v top razred potrebno biti tudi kritičen je pod minus potrebno nekaj zapisati. Tako je pravzaprav največja kritika na nekoliko preveč plastičen izgled ohišja in na Samsung S Voice storitev, ki je tako tako. Pa še kaj bi se lahko našlo.
V škatli so poleg telefona Samsung Galaxy S III še slušalke s silikonskimi čepki (+rezervni), microUSB-to-USB kabel ter USB polnilec. Skratka klasičen komplet.
Samsung Galaxy S III kljub temu, da sodi med večje telefone, saj meri 136.6 x 70.6 x 8.6 mm, lepo sede v roko, za kar so najverjetneje krivi lepo zaobljeni robovi telefona. Teža 133g pa ni ovira. Zgodnji dev v večji meri prekriva 4.8 inčni Super Amoled HD zaslon, ki svojo nalogo impresivno opravlja. Z odličnim kontrastom in živimi barvami, presenetljivo dobro nalogo opravi tudi ob sončni svetlobi. Nad zaslonom je LED lučka, proximity in ambient light senzor ter 2MP sekundarna kamera. Samsung se pri Galaxy S III ni odrekel klasičnim gumbom, ti se nahajajo pod zaslonom (Meni, Domov in Nazaj).
Desna stran skriva gumb za vklop/izklop/zaklep/odklep, leva pa gumb za uravnavanje glasnosti. Zgoraj sta 3.5mm vhod ter reža za odpiranje pokrovčka. Spodaj pa microUSB vhod. Zadnja stran skriva LED bliskavico, 8MP fotoaparat ter zvočnik. Pod pokrovčkom se skriva Li-Ion 2100 mAh baterija, ki mobilnik tudi pri bolj napredni uporabi napaja dan in pol. Tukaj pa sta še microSIM in microSD reži.
Samsung Galaxy S III prihaja s prenaloženim operacijskim sistemom Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) s TouchWiz UI v slovenskem jeziku. Nadgradnja na Android 4.1 Jelly Bean pa je že na voljo. Samsung se je pri sami preobleki precej potrudil in v primerjavi z S II dodal kar nekaj zanimivih dodatkov. Vse pa še vedno deluje zalo stabilno in prijazno uporabniku.
Pa začnimo pri zaslonu za zaklep/odklep. Ta poleg ure, vremena in še nekaterih drugih možnosti omogoča hiter dostop do štirih aplikacij ter seveda odklep in utišanje. Po odklepu je na voljo do 7 domačih zaslonov, na katere je možno nameščati različne widgete, bližnjice, mape… v spodnjem delu vsake od njih pa so štiri hitre povezave do aplikacij (možno jih je spremeniti) in seveda na koncu gumb Aplikacije.
Statusna vrstica do katere pridemo s potegom navzdol v prvi vrsti omogoča vklop/izklop različnih funkcij (Wi-Fi, GPS, Zvok, Vrtenje zaslona, Varčevanje z energijo, Obvestila, Mobilni podatki, Bluetooth, Način vožnje in Sinhroniziraj). Druga vrstica skriva podatek o operaterju, datum in Settings. V tretji vrstici se je z zadnjo posodobitvijo pojavila nastavitev svetilnosti. Nato pa sledijo obvestila.
Dva gumba pod zaslonom skrivata posebne funkcije. Tipka Meni po dolgem držanju odpre Google Search, Domov pa z dvoklikom odpre Samsung S Voice in z dolgim klikom Task switcher. Ta skriva dve funkciji. Prva je odstranitev vseh pravkar odprtih aplikacij (ali pa zapiranje vsake posebej s potegom ob stran) ter dostop do app Upravljalnik opravil, ki omogoča naprednejši vpogled.
Tisto na kar je Samsung precej stavil pri telefonu je S Voice, ki je nekakšen Samsungov Siri, ki ga poznamo pri Applu. S Voice torej aktiviramo z dvoklikom na gumb Domov, razume pa angleško, francosko, nemško, italijansko, špansko in korejsko. S Voice tako s pomočjo glasovnih ukazov pomaga pri iskanju, nastavi alarm, odpre spletno stran, pošlje SMS… A vseeno to ni to. Kakšen ukaz ni izveden kot bi si ga želeli, to pa se pokaže predvsem pri nareku.
Telefonski del je že poznana zgodba in to v zelo dobrem smislu, saj je na voljo veča ali manj vse kar si lahko zamislimo. Komunikacija z imeniki drugih računov je samodejna, dodana je funkcija »črna lista oseb«, prav tako pa lahko ima vsaka oseba drugačno vibriranje ne zgolj zvonjenje. Seveda na Smart Dial ne smemo pozabiti, ki precej olajša uporabo.
SMS/MMS in elektronska pošta so klasični. Zanimiva pa je možnost, da lahko osebo, ki je poslala SMS z gesto (prisloni telefon k ušesu) neposredno pokličemo.
Pregledovalnik slik je klasično dober in omogoča tako urejanje kot deljenje z drugimi. Se pa je Samsung precej potrudil pri glasbenemu predvajalniku in njihovemu že tako precej naprednemu predvajalniku dodal še nekaj bombončkov. Predvsem se to pozna pri izenačevalniku, ki uporablja SoundAlive tehnologijo. Seveda je na voljo precej različnih možnosti tako pri sortiranju kot predvajanju in urejanju. Radio je klasičen in poleg RDS funkcije in možnosti shranjevanja 8-ih programov omogoča tudi snemanje.
Tako kot predvajalnik glasbe se tudi predvajalnik videa v Galaxy S III lahko pohvali, saj predvaja pravzaprav vse kodeke. Prav tako pa uporabnik lahko iz liste podnapisov izbere želenega in ni potrebno, da imajo podnapisi enako ime kot video. Še ena zanimiva novost je doletela Galaxy S III in to je slika v sliki, saj lahko video prevajamo v »pop up« načinu. Med tem pa telefon normalno uporabljamo.
Fotoaparat pri Galaxy S III je 8MP s precej naprednim uporabniškim vmesnikom. Tako lahko med nastavitvami, ki se skrivajo ob levem robu najdemo od možnosti nastavitve kvalitete slike do detekcije nasmeška in obraza. Tukaj pa je še fokus z dotikom zaslona, Burst shot način, ki omogoča zajem 8-ih zaporednih slik, Best photo funkcija pa samodejno izbere najboljši sliko. Rezultat pri slikanju pa so ostre slike in slike z zelo malo šuma.
Video snemanje si s fotografiranjem deli uporabniški vmesnik, kar pomeni da je tudi ta zelo napreden. Snemanje je omogočeno v FullHD 1080p tehniki, med snemanjem pa je možno zajeti tudi sliko v 16:9 načinu. Video se shrani v .mp4 načinu in s cca 30 slikami na sekundo tudi v FullHD načinu. Rezultati pa so tako kot pri slikanju zelo dobri.
Pri spletnem brskalniku Samsung pravzaprav ni mogel več odkriti tople vode, ker jo je že pred časom. Tako je brskalniku le še dodal tekočega delovanja. Kot pri SII je seveda tudi tukaj Flash delovanje v FullHD načinu tekoče. Poleg zavihkov in shranjevanja zaznamkov je tukaj še Incognito način.
Povezljivost telefona Samsung Galaxy S III je odlična. Delovanje je omogočeno na 850/900/1800/1900 2G in 850/900/1900/2100 3G frekvenčnih pasovih. Podprta sta HSDPA do 21Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. Seveda je tukaj tudi Wi-Fi a/b/g/n, ki deluje tako na 2.4GHz kot 5GHz frekvenčnem pasu. Omogočen je DLNA in Wi-Fi Direct. Bluetooth je 4.0 na voljo pa je tudi NFC povezljivost. Navigacija lahko uporablja tako GPS kot GLONASS sistem. S III pa je tudi eden redkih telefonov, ki lahko uporablja USB on-the-go (povezovanje z USB napravami).
Samsung je dodal tudi kar nekaj svoji aplikacij. Tako je tukaj Game Hub, Samsung App (Samsungova knjižnica aplikacij), Readers Hub, Urejevalnik fotografij in nenazanje tudi Polaris Office 4.0 v polni različici. Zanimiva pa sta tudi S Memo in S Diary (S Planer), ki omogočata tudi »risanje«. Seveda pa ne smemo pozabiti tudi na 50GB brezplačnega prostora na Dropbox-u za 2 leti.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 9010 točk, Quadrant standard 4123 točk in Vellamo 1653 točk.
Ocene:
-izgled 8.5/10
-opremljenost 9/10
-programska oprema 9.5/10
-delovanje 8.5/10
-testi 9.7/10
*Skupna ocena 9.04/10
Za zaključek. Samsung Galaxy S III je trenutni paradni konj Samsunga in to si resnično zasluži saj sodi v najvišji top razred trenutno dostopnih telefonov. Lastniki SII bodo vedno trdili, da SIII ne prinaša dovolj novosti, kar je tudi res. Za vse ostale pa je ta telefon trenutno špica v vseh pogledih.
Samsung Galaxy S III je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).