Sony Xperia J je vstopni model telefona, ki je nekoliko boljši od Xperia miro in se tako uvršča v sredino srednjega razreda. 4 inčni zaslon zaščiten z Gorilla Glass zaščito, 1GHz procesorjem, 5MP fotoaparatom… več pa tukaj (Sony Xperia J s 4 inčnim zaslonom, 5MP fotoaparatom in debelino 9.2mm).
Od srednjega razreda sicer ne pričakujemo top opremljenosti, vseeno pa morda ne bi škodil dvojedrni procesor, ki bi lagg, ki se pojavlja zagotovo popolnoma odpravil. Prav tako bi tudi hot-swappable microSD reža prišla prav. Snemanje v zgolj VGA tehniki pa je telefonu precej težko odpustiti.
Škatla poleg telefona Xperia J vsebuje tudi microUSB-to-USB kabel in USB polnilec. Na žalost slušalke niso priložene.
Sony Xperia J je zasnovana po Sonyjevemu trenutnemu paradnemu konju Xperia T. Na sprednji strani je 4 inčni zaslon z ločljivostjo 854 x 480 pik in gostoto 245ppi in Gorilla Glass zaščito. Prikaz barv in kontrast je dober nekoliko šepa le vidni kot. Nad zaslonom so VGA sekundarna kamera, proximity senzor in LED statusna lučka, pod pa kapacitivni gumbi (Nazaj, Domov in Meni). Desna stran skriva gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep in za uravnavanje glasnosti. Na levi strani je microUSB vhod, zgoraj pa 3.5mm vhod za slušalke. Spodnji del pa skriva LED lučko, ki posveti za nekaj sekund po odklepu telefona.
Zadnja stran telefona je narejena iz gumirane plastike, ta poskrbi, da je telefon prijeten na dotik. Poleg zvočnika je zadaj moč najti tudi 5MP fotoaparat in LED bliskavico. Pod pokrovčkom so 1750mAh baterija, reža za microSD kartico in SIM kartico.
Sony Xperia J prihaja s prednaloženim operacijskim sistemom Android 4.0.4 Ice Ceram Sandwich in nekaj novosti v Timescape UI preobleki, a ne čisto vsemi, ki jih poznamo pri Xperia T. Sony je zagotovil, da bo izdana tudi posodobitev na 4.1 Jelly Bean. Odklepni zaslon poleg samega odklepa omogoča tudi neposreden prehod v foto način. Na voljo je 5 domačih zaslonov, a se tega števila ne da spremeniti. Nanj je moč naložiti bližnjice, mape in widgete.
Novost, ki smo ju videli pri Xperia T to so hitre povezave v statusni vrstici in »male aplikacije« so tukaj izostale pa čeprav gre v obeh primerih za 4.0.4.
Telefonski del je dobro povezan s socialnimi omrežji. To velja predvsem za imenik, ki pa ga je možno sinhronizirati tudi s pomočjo Microsoft Exchanga. Pri klicanju je omogočena funkcija »smart dialing«, ki precej olajša hitro klicanje kar preko številčnice. Elektronska pošta, SMS-i in MMS-i so klasični. Je pa prenovljena Xperia QWERTZ tipkovnica, ki ima vgrajen nekakšen Swype način, ki delo presenetljivo dobro opravi. Na žalost sama tipkovnica ni čisto poslovenjena saj se čžš-ji še vedno skrivajo pod črkami brez strešic.
Pregledovalnik slik poimenovan Album je tako prva novost (del ICS posodobitve), saj Sony prej ni imel lastnega pregledovalnika. Slike so prikazane s sličicami in sortirane po datumu. Na voljo sta dva dodatna razdelka in sicer Zemljevid ter V Spletu. Predvsem je zanimiv Zemljevid, ki s pomočjo Geo-tagging funkcije prikaže kje je bila slika posneta. Del »V spletu« pa je namenjen dostopu do Facebook in Google Picasa galerije.
Glasbeni predvajalnik »WALKMAN« je lepega izgleda in razdeljen na dva dela »Predvaja se« in »Moja glasba«. V Predvaja se je možno s klikom na Meni možno odpreti precej napreden Izenačevalnik. V Moja glasba pa s klikom na Meni dobimo možnost »prenesi podatke o glasbi«, ta samodejno po podatkovnih bazah poišče naslovne slike pesmi ki so na telefonu.
Novost, ki jo prinaša ICS je tudi prenovljen video predvajalnik »Filmi«. Na žalost pa je za razliko od Xperia T izostala podpora za različne formate. Seveda vedno ostane prenos predvajalnika iz Google Play Stora.
Radio, ki podpira tudi RDS je nekoliko grafično nadgrajen in omogoča tako shranjevanje postaj kot uporabo Track ID funkcije med poslušanjem. Track ID, ki je tudi samostojna aplikacija je pravzaprav Sony-jev Shazam ali Soundhound.
Sony Xperia J ima vgrajen 5MP (2592 x 1944) fotoaparat. Uporabniški vmesnik je na voljo tako na levi kot desni strani. Na levi sta gumba za izbiro funkcije (Prepoznavanje prizorišča, Navadno, Sprednja kamera, Panoramski posnetek 3D, Večkotni 3D posnetek, Panoramski posnetek). Spodaj je nastavitev bliskavice (Samodejno, Vklop, Zmanjševanja učinka rdečih oči in Izklop). Na desni pa izbira med foto in video ter hiter dostop do galerije slik. S klikom na tipko Tipka meni, ki se skriva v spodnji vrstici na levi strani odprejo dodatne nastavitve. Na voljo so: Ločljivost, Bliskavica, Samosprožilec, Zaznavanje smeha, Zemljepisni podatki, Način zajema in Zvok zaklopa.
Video način pa vmesnik majčkeno spreminja. V osnovnem pogledu so na levi strani štirje gumbi, klik na tipko Meni prav tako odpre malo drugačen meni. Tukaj so na voljo (Prizorišča, Ločljivost videa, Lučka, Samosprožilec, Način ostrenja, Vrednost osvetlitve, Ravnovesje beline, Merjenje, Stabilizator slike, Zemljepisni podatki, Mikrofon, Način zajema in Zvok zaklopa).
Slike narejene z Xperia J so precej dobre, a to za video ni moč reči. Snemanje je namreč možno zgolj v VGA tehniki s 27 slikami na sekundo. Posnetki se shranijo v .mp4 tehniki.
Spletni brskalnik je tako kot to pričakujemo dober in minimalističen. Zgornja vrstica se, takrat ko je ne potrebujemo sam skrije, tako da je pregledovanju strani namenjena večja površina. Poleg vpisovanja url-ja sta ob strani na voljo dostop do zavihkov in Menijska tipka. Ta poleg tistih klasičnih funkcij, dodajanja zaznamkov in osveževanja omogoča tudi »off-line način«. Če na menijsko tipko kliknemo v Zavihkih je na voljo tudi t.i. Incognito način. Flash brskalniku ne dela nikakršnih težav tako ni potrebno skrbeti, da se kakšna vsebina ne bi prikazala. Sony je prednaložil tudi Chrome brskalnik, tako da ima uporabnik že v začetku izbiro.
Na Sony Xperia J ima na voljo tudi OfficeSuite, ki na žalost ne more ustvarjati novih dokumentov in prednaloženo Twitter aplikacijo.
Povezljivost telefona Xperia J ne sodi ravno v najboljšo kategorijo, a ima vse kar povprečen uporabnik potrebuje. Na voljo so štirje frekvenčni pasovi na 2G (850/900/1800/1900) in dve na 3G (900/2100) Opremljen je s HSDPA do 7.2Mbps, HSUPA do 5.76Mbps. Wi-Fi je b/g/n in podpira tudi Wi-Fi Direct ter DLNA. Iz telefona je možno ustvariti Wi-Fi dostopno točko (v Nastavitvah izberemo Več in nato Internet in prenosna dostopna točka). Na žalost ni podprt satelit GLONASS, zgolj A-GPS.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 3500 točk, Quadrant standard 1802 točk in Vellamo 961 točk. AnTuTu Tester je pokazal rezultat 835 pri testu zaslona pa prišel do zaznave 10-ih točk.
Ocene:
-izgled 6/10
-opremljenost 6/10
-programska oprema 6.5/10
-delovanje 6/10
-testi 3.5/10
*Skupna ocena 5.6/10
Za zaključek. Redna cena telefona Sony Xperia J je 260€, kar je kar primerna cena za telefon srednjega razreda. Sony pri telefonih večinoma stavi tudi na izgled in tako je tudi tukaj. Xperia J je tako primeren za tiste, ki bi radi telefon, ki izgleda lepo, ni predrag in ima več ali manj vse.
Mobilnik Sony Xperia J je za testiranje posodil Sony Mobile Slovenija.