Razpis frekvenc za frekvenčna pasova 1800MHz in 2100MHz bo kmalu pripravljen je naznanil APEK. APEK želi z razpisom v letu 2013 premostiti problem, ki je nastal zaradi tega, ker nekoliko mencajo z razpisom za LTE in še bodo mencali.
Rešitev so si pri APEK-u zamislili takole. Operaterji bodo lahko kandidirali za delež v 79.6MHz frekvenčnem bloku v 1800MHz pasu in 20MHz frekvenčnem bloku v 2100MHz pasu. S tem bi se operaterjem omogočil normalen razvoj LTE-ja do t.i. Big – Bang dražbe leta 2014 v kateri bodo na voljo frekvence iz frekvenčnega spektra 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz in 2600 MHz. APEK si s tem, kot so pojasnili, kupuje čas da bo dobro pripravil dražbo.
Razpisa APEK še ni objavil, so pa pripravili izhodišča.
Frekvenčni spekter 1800MHz
APEK bo razpisal osem (8) radijskih podpasov vsi razen dveh so 2 x 5MHz, preostala dva pa 2 x 49 MHz. To pomeni, da bo skupaj na razpisu 79.6MHz v 1800MHz pasu.
Trajanje dovoljenja bo omejeno do 3.1.2016
Pravila: Ponudniki ne bodo kandidirali za konkreten frekvenčni pas, ampak zgolj za določeno število frekvenčnih podpasov. Ponudbe pa se bodo ocenjevale v dveh krogih. V prvem krogu bodo ponudniki lahko kandidirali za največ dva parna frekvenčna podpasova (t.j. 2 x 2 x 5MHz). Če bodo ostali prosti podpasovi pa bo APEK izvedel še drugi krog.
–Merilo bo cena, saj bo imel ponudnik, ki bo ponudil višji znesek prednost pred ostalimi.
–»T-2 varovalka«: v primeru iste cene bodo imeli prednost tisti z manj ali nič dovoljenje za frekvenčni pas 1800MHz
–MAX omejitev (spektralna kapa): en operater bo lahko na tem razpisu pridobil največ 2 x 15MHz pas (30MHz blok)
Frekvenčni spekter 2100MHz
APEK bo razpisal dva (2) radijska podpasova oba 2 x 5MHz. Trajanje dovoljenja bo omejeno do 21.9.2021
Pravila: Ponudniki ne bodo kandidirali za konkreten frekvenčni pas, ampak zgolj za določeno število frekvenčnih podpasov.
–Merilo bo cena, saj bo imel ponudnik, ki bo ponudil višji znesek prednost pred ostalimi.
–»T-2 varovalka«: v primeru iste cene bodo imeli prednost tisti z manj ali nič dovoljenje za frekvenčni pas 1800MHz
–MAX omejitev (spektralna kapa): en operater bo vključno s frekvencami na tem razpisu lahko imel največ 2 x 20MHz blok v frekvenčnem pasu 2100MHz
Ker ti podatki še niso razpis se lahko do takrat še kaj spremeni, a komentar je možno podati tudi na izhodišča. Najprej komentar na 2100MHz. Glede na omejitev spektralne kape to je max 40MHz je več kot očitno, da v tem delu lahko sodeluje zgolj Tušmobil, saj imajo tako Mobitel, Simobil kot T-2 že 35MHz blok. Sodelovanje jim je onemogočeno, saj je najmanjši možni frekvenčni podpas velik 2 x 5 MHz, torej 10MHz. Vsi trije operaterji s 35MHz bi maksimalno kvoto torej presegli. Je pa tudi res, da 2.1GHz pas ni niti približno toliko zanimiv kot 1800MHz. Tukaj so izhodišča nastavljena nekoliko drugače.
Trenutno stanje, ki je 30MHz blok pri Mobitelu in Simobilu in 10.4MHz blok pri Tušmobilu ter precejšnje število prostih frekvenc nakazuje kar zanimiv boj. Pri Simobilu že sedaj tarnajo, da so morali za vzpostavitev LTE-ja žrtvovati 2G/3G v 1800MHz, poleg tega pa LTE tudi ni izkoriščen v polni meri. Pri Mobitelu se še ne ve kakšno je stanje, saj LTE-ja uradno še niso zagnali, a najverjetneje dosti drugače ni. Je pa tudi res, da Mobitel zaradi večje obremenjenosti in enake količine MHz-ov kot Simobil, dosti težje žrtvuje frekvence za LTE.
LTE za polno delovanje potrebuje 20MHz blok in prav toliko operaterji lahko dobijo v prvem krogu. Če pa se bo kateri od operaterjev nagibal k LTE Advanced, bo potreboval 40MHz blok, ki pa ga v tem razpisu ne more dobiti, saj je zgornja omejitev 2 x 15 MHz (30MHz). Tistih dodatnih 10MHz pa bi lahko žrtvovali iz obstoječih licenc, kar že počne (počneta) oba, ki oddajata LTE signal.
Je pa ta razpis idealna priložnost za T-2, da pridobi frekvence v 1800MHz pasu, saj bi mu to omogočilo, večje pokrivanje in lažji razvoj na mobilnem delu.
Celoten razpis pa bo seveda odvisen od tega kakšno ceno bo postavila Vlada Republike Slovenije, saj je to spodnja omejitev. Vse ponudbe operaterjev morajo biti višje kot postavljena cena. Če bo ta previsoka se lahko zgodi, da se na razpis ne bo prijavil nihče.
Več o »Izhodišča za izvedbo javnega razpisa za dodelitev radijskih frekvenc za zagotavljanje javnih komunikacijskih storitev v frekvenčnih pasovih 1800 in 2100 MHz.« si lahko preberete tukaj.