Ali je vozilo ukradeno? To mora biti prvo vprašanje vsakega kupca, ki ne kupuje avtomobila, kombija, tovornjaka… pri uradnem prodajalcu. Včasih je bilo to preverjanje sila težavno, v času interneta pa potrebujemo le nekaj sekund.
Če je vozilo ukradeno, sicer kljub dobrovernosti pri nakupu vozila ostanete brez njega, saj ga mora policija zaseči in vrniti njegovemu prvotnemu lastniku. Prodajalca od katerega bi zaradi tega lahko zahtevali kupnino nazaj pa najverjetneje ne boste več našli. Da bi se vsem tem preglavicam izognili je potrebno imeti zgolj številko šasije oz. VIN številko. Gre namreč za 17-mestno številko, ki jo imajo vgrajena vozila v Evropi in Ameriki od leta 1981.
Na voljo so spletne strani za preverjanje ukradenih vozil v posameznih državah. Tako ima npr. Slovenska policija seznam ukradenih vozil na voljo tukaj. Iskanje je možno po znamkah, tipu vozila, številki registrske tablice, številki šasije (VIN) in barve. Iskanje po vsaki državi posebej je precej zamudno zato so na voljo strani, ki iščejo po vseh bazah.
*Velika Britanija
*Italija in tukaj
*Kanada
*Romunija
*Švica
Za nekatere države Evropske unije (Litva, Slovenija, Slovaška, Italija in Češka) je na voljo npr. stolencars24.eu. Ta stran omogoča iskanje zgolj po VIN številki, kar pa je pravzaprav čisto dovolj.
Za Slovenijo imamo na voljo še dva podatka in sicer Register vozil in Register zastavnih pravic na premičninah (RZPP). Zanimiv zn biti tudi podatek glede same zgodovine vozila. Ta pa je na voljo na strani Carfax.si
Kljub vsej tehniki še vedno nimamo vzpostavljene enotne baze ukradenih vozil za Evropsko unijo. Na voljo je zgolj sistem za izmenjavo podatkov EUCARIS (EUropean CAR and driving license Information System).