Pištola natisnjena s pomočjo 3D tiskalnika je že nekaj časa realnost. Gradivo (beri datoteka) za izdelavo pištole le že 6 mesecev na voljo na internetu. Kako deluje takšna pištola pa so že precej dolgo nazaj pokazali v seriji CSI. Takšno pištolo slej ko prej raznese.
Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms and Explosives (ATF) pa je končno izdala rezultate testiranja natisnjene pištole. Povzetek je takšen: »natisnjene 3D pištole so nevarne kod delajo, ko ne delajo pa prav tako.«
VisiJet
Iz serije videov, ki so jih objavili je razvidno, da material poznan kot Visijet ne zdrži niti enega strela. Nekoliko močnejša plastika pozna kot ABS pa jih praviloma zdrži osem.
ABS plastika
Predstavnik za medije pri ATF, Tim Graden je pojasnil, da takšne pištole sicer delujejo, a so nezanesljive. Tista ključna prednost pred klasičnimi pa je, da jih z detektorji kovine ni možno zaznati. Zato lahko predstavljajo varnostno grožnjo, saj jih je možno vnesti v varovana območja.
Poročilo ATF-a se sovpada s prenehanjem veljave zakona o nezaznavnem orožju (Undetectable Firearms Act). Veljavnost mu je bila sicer podaljšana že nekajkrat, a trenutna poteče decembra. Če se to zgodi bo postala pištola narejena iz plastike (ime prve, ki je v celot izdelana s pomočjo tiskalnika je ime Liberator) legalna. Vsak, ki bo takšno pištolo ustvaril bo moral posedovati licenco za izdelavo orožja (Federal Firearms License (FFL)) o čemej je ATF že pisala tukaj.
Pri vsem skupaj moramo v obzir vzeti tudi to, da je orožarski lobi v Ameriki zelo zelo močen. Možnost izdelave orožja s pomočjo 3D printerjev pa bi jih lahko zaradi vedno lažje dostopnosti stala dobička. Tako, da bo zanimivo videti razplet.