Ko se je včeraj razširila novica, da so na razpis za bigbang mobilno frekvenčno dražbo prispele zgolj tri ponudbe, se je marsikaj ugibalo. Sedaj pa je znano, da T-2 svoje ponudbe ni oddal.
T-2 sicer še vedno ima frekvence na 2100MHz pasu, ki veljajo do leta 2021. Bolj natančno do 21.9.2021 imajo na voljo 2x15MHz FDD in 5MHz TDD v frekvenčnem spektru 2100MHz. Kot so sporočili iz družbe prav zaradi tega poslovnega modela za mobilnih storitev ne bodo spreminjali. Glede na to, da T-2 poleg lastnega omrežja koristi nacionalno gostovanje Simobila bodo deležni več ali manj vseh koristi, ki jih bo dobil Simobil s to dražbo. Posledično bi lahko uvedejo tudi LTE. Iz družbe sicer sporočajo, da jim že trenutni 2100MHz pas omogoča uporabo LTE-ja. V letu 2017, ko naj bi se sprostil 700 MHz pas pa bi jih kandidiranje na razpisu za te frekvence izjemno zanimalo.
Razloge za neprijavo so razložili takole:
“V družbi T-2 tudi ocenjujemo, da bodo cene naročniške opreme, ki deluje na frekvenčnem področju 800MHz, še nekaj let visoke in za večino uporabnikov neprivlačne, hkrati pa bi v družbi T-2 ob takojšnjem plačilu frekvenc prihodke iz tega naslova uspeli ustvariti šele po nekaj letih. Podobno bi morali investirati v frekvenčni pas 900 MHz, kjer bi lahko frekvence začeli uporabljati šele leta 2016, ko se iztečejo dovoljenja, ki jih je zaradi zamud pri postopkih in licencah ter brez razpisa konkurenčnim ponudnikom AKOS podaljšal za obdobje treh let. Omenjena dejstva in izbran tip dražbe nam tako ne omogočajo uporabe frekvenčnih pasov na ekonomsko sprejemljiv način.”
Tako je sedaj znano, da so ponudbo oddale družbe Telekom Slovenije (Mobitel), Simobil in Tušmobil. Tušmobil je tukaj v precej priviligiranem položaju, saj ima kot “majhnemi operater” pravico pridobiti frekvence v 800MHz spektru po izjemno ugodni ceni.