Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 je tablica iz Samsungove premium linije tablic, namenjenih tistim bolj zahtevnim uporabnikom. Drugi dve različici imata 10.1 inčni in 12.2 inčni zaslon. Vse ostalo pa je bolj ali manj enako. Tablica Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 ima 8.4 inčni zaslon, štirijedrni 2.3GHz procesor z 2GB RAM-a, opcijsko LTE Cat4 povezavo, 8MP fotoaparatom in seveda Androidom 4.4.2 KitKat … več pa tukaj (Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 ima LTE Cat4 podporo, 8MP fotoaparat in Androidom 4.4 KitKat).
Slabost tablice se najverjetneje skriva predvsem v ceni, saj ta ni ravno poceni. Nadaljevati je možno z dejstvom, da nima NFC-ja, ki je sedaj praktično v vseh napravah višjega in kar nekaj srednjega razreda. Samsung pa v primerjavi s konkurenco zaostaja tudi pri tem, da nima zaščite pred vodo in prahom. Tablice sicer navadno nimamo blizu vode, a je vseeno fino, če je tablica zaščitena tudi v takšnih primerih.
Tablica Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 meri 219 x 128.5 x 7.2 mm, njena teža pa je 335g (331g Wi-Fi različica). Velikost tablice je ravno pravšnja, da se jo lahko pospravi v vsak »žep«. Struktura zadnjega dela tablice je takšna, kot jo poznamo že iz Note 3, torej imitacija usnja s prešitim robom. V uporabi se takšna izvedba precej dobro obnese, obenem pa tablici daje nekoliko bolj premium izgled.
Na sprednji strani 8.4 inčni Super clear LCD zaslon z ločljivostjo 1600 x 2560 (359ppi). To je ena največjih ločljivosti, ki so trenutno na voljo. Gostota pik je celo višja kot pri iPad mini 2, ki ima 324ppi. Zaslon je torej odličen, prav tako je zavidljivo dober tudi vidni kot. Vidljivost ob direktni sončni svetlobi. Nad zaslonom so LED statusna lučka, ambient light senzor in 2MP sekundarna kamera (1080p s 30 slikami na sekundo). Pod zaslonom so že klasično tri tipke, a se pri dveh skrivata razliki. Leva tipka ni več primarno menijska tipka ampak odpira nedavno odprte aplikacije. Menijska tipka postane ob dolgem pritisku nanjo. Na desni strani ostaja tipka nazaj v sredini pa Domov in ob dolgem pritisku Google Now.
Na desni strani je tipka za zaklepanje/odklepanje/ugašanje, tipka za uravnavanje glasnosti in IR oddajnik. Zgoraj je 3.5mm vhod za slušalke in stere zvočnik, spodaj je microSD reža pokrita s pokrovčkom in stereo zvočnik. Na levi strani je microUSB 2.0 vhod, ki omogoča tudi USB-On-the-Go.
Zadnja stran skriva 8MP fotoaparat in LED bliskavico. V notranjosti se skriva Li-Ion 4800mAh baterija.
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 ima prednaložen operacijski sistem Android 4.4.2 KitKat s TouchWiz preobleko, ki ji je dodana tudi Magazine preobleka, ki jo poznamo že Galaxy Note 3, a je doživela precejšnjo nadgradnjo. Zaklepni zaslon, ki ga lahko tudi izklopimo ima možnost hitrega prehoda v fotoaparat, prikazovanje narejenih korakov, ure …
Domači zaslon ima v osnovi tri stran na katere lahko namestimo bližnjice, mape, widgete … Število strani pa je možno povečati na do 7. Novost je funkcija Moja revija, ki prikazuje dnevne novosti različnih kategorij v največ šestih widgetih in pravzaprav nekoliko spominjajo na Windows Phone. Do nastavitev domačega zaslona pridemo tako, da z dvema prstoma naredimo »zoom-out«, torej po zaslonu potegnemo prsta skupaj.
Statusna vrstica je pri Galaxy Tab Pro 8.4 prav tako nekoliko prenovljena. Poleg klasičnih funkcij, ure, hitri dostop do Nastavitev, bližnjic, vrstica z bližnjicami, nastavitvijo svetilnosti in S Search. Potegom z dvema prstoma od vrha zaslona navzdol se sedaj že klasično odpira precejšen nabor bližnjic, ki jih lahko po želji nastavljamo.
S Voice je bil prav tako deležen grafične prenove, funkcionalno pa poleg malo drugačnega ženskega glasu ne prinaša prav veliko novosti.
Levi spodnji gumb, ki odpre Nedavno odprte aplikacije omogoča hiter preskok na aplikacije, ki smo jih pravkar uporabljali. Okno se odpre zgolj v spodnjem delu zaslona in tako po nepotrebnem ne zasede preveč. Brisanje eno po eni izvedemo tako, da okvirček potegnemo gor ali dol. Vse pa lahko pobrišemo s klikom na desni gumb na zaslonu. Levi gumb pa odpre funkcijo Aktivne aplikacije s pomočjo katere lahko preverimo kakšna je poraba RAM-a.
Ker je bil na testu Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 Wi-Fi, telefonskega dela ni bilo možno stestirati. Na voljo je bil zgolj imenik.
Samsung na Pro tablicah stavi tudi na Multi Window fukcijo. Na Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 sta hkrati lahko odprta dva zaslona. Funkcija večih zaslonov se aktivira v nastavitvah telefona. Po tem pa je njihovo upravljanje možno s pomočjo okna, ki se odpre ob poteku iz desne proti levi na desni strani zaslona. Iz seznama izberemo aplikacijo in jo »potegnemo na zaslon«. Lahko pa tudi zgolj kliknemo na ikono in odprlo se bo lebdeče okno. S klikom na mejo med dvema zaslonoma lahko prilagajamo velikost vsakega od njih.
Samsung se je za razliko od konkurence, ki im prednaložen zgolj brskalnik Chrome, odločil ponuditi tudi svoj brskalnik. Ta je funkcionalno podoben prejšnjim, grafično pa je nekoliko spremenjen. Aplikacija skrbi, da ima uporabnik vedno kar se da največ prostora za pregledovanje spletne strani.
Pa pojdimo še do tipkovnice. Tukaj je Samsung naredil korak naprej in pri slovenski tipkovnici prvič dodal ČŽŠ-je. Tako ima tablica sedaj v ležečem in pokončnem načinu polno tipkovnico, kar predvsem olajša hitro pisanje.
V tablici se skrivajo še aplikacije kot je urejevalnik datotek, ki praktično omogoča vse kar si želimo. Celo v Dropbox map lahko vpogledamo. Pozabili niso niti na galerijo in predvajalnik glasbe, ki je doživel popolno preobrazbo. Nekoliko težav ima zgolj predvajalnik videa, ki ne podpira ravno vseh kodekov. Zato pa stereo zvočnika odlično opravita svoje delo.
Fotoaparat tablice Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 je 8MP z LED bliskavico. Samsung se je pri fotoaparatu tokrat precej potrudil, kar se vidi že pri samih funkcijah, ki pravzaprav omogočajo skoraj vse. Vmesnik je razdeljen na levi in desni del. Na desnem delu sta gumba za začetek/konec snemanja in slikanje ter možnost izbire načina (Samodejno, Lepotno izboljšanje, Slika in več, Panorama, Dvojna kamera). Na levi strani pa so: Sprememba kamere (sprednja, zadnja), Nastavitve in Galerija.
Med funkcijami se najde tako HDR, kot Panorama, Samsung pa ni pozabil niti na Slika in več, Najboljša fotografija… Slike narejene s tablico so pravzaprav precej dobre, z vklopljenim HDR-jem pa je dodan še kakšen detajl.
Snemanje videa je možno v FullHD tehniki (1080p) s 30 slikami na sekundo. Na žalost je UHD snemanje izpadlo, pa čeprav bi ga sama tablica z vgrajeno strojno opremo lahko obdelala. Video posnetek je shranjen v MP4 datoteko s 16.5 do 17 Mbps. Tako kot pri sliki je tudi pri videu. Posnetki so torej precej dobri.
Daljinski upravljalnik (Smart Remote) je pri novejših različicah Galaxy in Tab naprav že precej poznana funkcija. Sama aplikacija omogoča upravljanje TV-ja, DVD-ja, Blu-Raya, pretočnih medijev, Projektorja in celo Klime preko IR oddajnika. Nabor naprav je sicer precej velik, a se še vedno najde kakšna ki ni pokrita.
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 pri povezljivosti pravzaprav omogoča čisto vse. Na testu je bila kot rečeno Wi-Fi različica zato modem za podatkovni prenos ni bil vgrajen. 3G/LTE različica (SM-T325) ima podporo za 2G, ki deluje na 850/900/1800/1900, 3G na 850/900/1900/2100, LTE pa na 800/850/900/1800/2100/2600. LTE je Cat4, kar pomeni, da omogoča hitrosti do 150/50Mbps, v primeru da LTE omrežje ni na voljo pa uporabnik lahko uporablja DC-HSDPA do 42.2Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. Wi-Fi povezava deluje na standardih 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth je 4.0, na voljo sta še IR oddajnik in A-GPS + GLONASS. Na žalost Samsung ni vgradil podpore za NFC.
Samsung je Galaxy Tab Pro 8.4 dodal tudi nekaj bombončkov (Samsung Gifts), enega poznamo že zelo dolgo in to je 50GB prostora na Dropboxu za 2 leti.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 34950 točk.
Ocene:
-izgled 7.5/10
-opremljenost 7.2/10
-programska oprema 7.5/10
-delovanje 8.5/10
-testi 9.6/10
*Skupna ocena 8.06/10
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 Wi-Fi 16GB ima v ZDA priporočeno maloprodajno ceno 399.99$, kar v Evropi pomeni 400€. 3G/LTE različica je še dražja. In prav cena je resnično edina stvar, ki jo tej tablici lahko zamerimo. Delovanje tablice je odlično, prav tako je prenovljena preobleka Androida, ki je prišla skupaj s KitKatom prinesla precej izboljšav. Zato takšno tablico ni težko priporočiti. Težavo med produktom in plačilom zanj bi najlažje rešili, če bi vanj vgradili še nekaj »bombončkov«. NFC in še nekoliko boljši fotoaparat in vodoodpornot bi zagotovo zmanjšali to razliko.
Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 je za testiranje posodil Samsung Slovenija.