Ameriški kabelski operater Comcast je s projektom XFINITY WiFi sicer že leto nazaj, a prejšnji mesec je množično (50.000) spremenil Xfinity modeme domačih uporabnikov v Wi-Fi dostopne točke (Wi-Fi hotspot). Comcast pa je napovedal, da bo do konca leta tako »spremenil« milijone domačih modemov.
Ideja je sicer zelo zanimiva, saj je Comcast s tem dobil ogromno dostopnih točk brez dodatnih stroškov. Problematične pa so predvsem tri stvari. Comcast je funkcijo Wi-Fi hotspot vklopil z možnostjo opt-out, torej vklopljeno jo imajo vsi, če je nočejo, jo lahko izklopijo. Druga težava je, da bo zaradi te dodatne možnosti lahko ogrožena varnost uporabnika. Comcast namreč ni natančno pojasnil kako bo z varnostjo ločenosti domačega in javnega Wi-Fi omrežja. Tretji problem pa je sama hitrost dostopa za uporabnika, ki plačuje dostop. Comcast je sicer zapisal, da bo dovoljeval do 5 gostov na enem modemu, a to še vedno lahko pomeni korenito poslabšanje internetne povezave.
Uporaba izgleda nekako takole. Arris Touchstone Telephony Wireless Gateway Modem, ki ga je Comcast zadnjih nekaj let ponujal svojim uporabnikom in je v lasti družbe, ustvari omrežje z SSID xfinitywifi, ki vsakemu omogoča dve enourni seji na mesec, Comcast uporabniki pa imajo neomejen dostop. Domače in javno omrežje naj bi bilo po zagotovilih Comcasta sicer ločeno, a kaj več niso pojasnili.
Comcast prav tako zagotavlja, da se uporabnikom zaradi priklopa drugih na njihov modem hitrost ne bo zmanjšala. Če to ni težava pa zagotovo težava to, da bo sedaj vsak modem še dodatno obremenjeval Wi-Fi frekvenčni pas. V strnjenih naseljih je predvsem 2.4GHz spekter že precej zabasan, dodajanje novih omrežij pa ustvarja precej možnosti za dodatne motnje v omrežju.
Če izpustimo pravne probleme, kot je npr. da gost povzroči preko omrežja Comcasta kakšno kaznivo dejanje, ostane še Comcastova aplikacija Xfinity WiFi, ki omogoča iskanje teh Wi-Fi točk. Ta je lahko namreč sporna glede zasebnosti. Točnega naslova uporabnika sicer ne pokaže, a ker so narisani krogi je precej enostavno ugotoviti center in posledično tudi lokacijo.
Razlog zakaj se je Comcast odločil za takšno potezo pa je precej očiten. Comcast hoče tekmovati z operaterjem AT&T, ki že ima postavljeno mrežo Wi-Fi dostopnih točk. Z več kot 8 milijoni se bodo korenito približali AT&T-ju.
Tudi v Sloveniji so modemi ponudnikov internetnih storitev praviloma v lasti ISP-ja. Prav to pa je tisti ključni razlog zakaj naj bi bilo Comcastu dovoljeno vzpostavljanje takšnih Wi-Fi točk. Tako, da kaj takega nas lahko v prihodnosti čaka tudi v Sloveniji.