Opičji selfi? Ja, britanski fotograf David Slater je leta 2011 odšel v Indonezijo, da bi posnel opico Macaca nigra. Končalo se je tako, da je mu je opica fotoaparat ukradla in sama naredila nekaj fotografij.
Ko je Slater fotoaparat dobil nazaj, je preveril fotoaparat in na njem so bile večinoma brezvezne fotografije, nekaj pa je bilo takih, ki so Slaterja pripeljale na naslovnice. Te fotografije so selfiji samice Macace nigra.
Slike so se z enormno hitrostjo razširile po svetu, ena od slik opičjega selfija je priromala tudi na portal Wikipedia oz. Wikimedia (ta namreč shranjuje slike). Slaterju to seveda ni preveč všeč, saj ostaja brez zaslužka (nadomestila za uporabo avtorskega dela). Zato je poslal zahtevo Wikimedii, da naj odstrani fotografijo. Tukaj pa se je stvar zapletla, saj so mu iz Wikimedie sporočili, da on nima avtorskih pravic za to fotografijo, saj je ni posnel on ampak opica. Tako opica nosi avtorske pravice za te fotografije, a ker pravo živalim pravic ne priznava je fotografija v splošni rabi.
Seveda ima Slater tudi sodno pot, ki bi ga stala približno 16.850$. Ali jo bo ubral še ni znano. Saj obstaja kar nekaj verjetnosti, da z zahtevkom ne bo uspešen.
Že pogledamo slovensko zakonodajo, kjer avtorsko pravo ureja Zakon o avtorski in sorodnih pravicah (ZASP). Ta v 5. členu pravi, da so avtorska dela individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so na kakršenkoli način izražene, če ni s tem zakonom drugače določeno. V 10. členu pa je zapisano, da je avtor lahko le fizična oseba, ki je ustvarila avtorsko delo.
Torej po slovenski zakonodaji David Slater nima avtorskih pravic nad sliko, saj ni oseba, ki je ustvaril avtorsko delo. Posledično je razvidno tudi to, da opica ne more biti avtor po ZASP-u.
Kakšno je mnenje opice glede uporabe njenega selfija prav tako še ni znano. 🙂
Vir.