VDSL2 Vectoring je tehnologija, ki s pomočjo zmanjševanja šuma omogoča download hitrost 100Mbps na razdalji 500m. Posledično pa višjo hitrost tudi na večji razdalji.
Seveda se postavi vprašanje zakaj Telekom Slovenije tehnologije, ki je na trgu že 4 leta ne ponudi svojim uporabnikom. Deutsche Telekom bo tako jeseni delu svojim uporabnikom z uporabo VDSL2 Vectoring tehnologije že ponudil hitrosti 100/40Mbps.
Torej kje je problem?
Iz Telekoma Slovenije so sporočili, da so tehnologijo že preizkusili in da preučujejo možnosti ponujanja tovrstnega širokopasovnega dostopa. Eden od razlogov zakaj VDSL2 Vectoring tehnologije še niso ponudili je, da jih je AKOS (regulator) obvezal, da Slovenije kot operater s pomembno tržno močjo na t. i. upoštevnih trgih omogočiti drugim operaterjem dostop do razvezane lokalne zanke (Local Loop Unbundling ali LLU). Ta pa učinek vectoringa v večini primerov skorajda izniči.
Odločitev AKOS-a, ki vsem ostalim ponudnikom internetnih storitev (ISP) omogoča dostop do Telekomovega bakrenega omrežja, je torej eden od zaviralcev razvoja xDSL omrežja. V primerih, ko gre za ADSL Vectoring teh težav ni, a ko želi operater vzpostaviti VDSL2 Vectoring mora za učinkovito delovanje nadzor nad vsemi bakrenimi vodniki v kablu vršiti en vectoring sistem. Tega pa v primeru, ko ima vsak operater postavljeno svojo bazno ni možno kar tako izvesti.
Kakšne so možne rešitve?
Rešitve v primeru razvezane lokalne zanke še vedno ni. V tem primeru je na voljo zgolj možnost, da se VDSL2 Vectoring uvede in potem je v določenih primerih korist, v drugih pa ne. To pa iz stroškovnega vidika nikakor ni upravičeno.
Rešitev, ki ohranja razvezano lokalno zanko sicer obstaja, a ta zahteva dogovor med operaterji oz. odločitev regulatorja. Operaterji, ki delujejo na enem bakrenem vodniku se lahko dogovorijo, da ustvarijo za skupinsko vektorizacijo, tako da povežejo DSLAMe in ustvarijo cross-DSLAM Level Vectoring (xDLV) sistem, ki bi procesiral vse porte na različnih DSLAMih.
Najbolj enostavna rešitev pa je uporaba bitnega toka (bit stream). Next-generation bitstream oz. virtualna razvezana zanka za razliko od stare različice omogoča tudi multicast in quality of service (QoS), s tem pa daje zakupniku boljšo možnost nadzora. Na žalost v Sloveniji je ta opcija zopet odvisna od dogovora med operaterji. Najboljša pa bi bila rešitev, da AKOS določil, da je operater s pomembno tržno močjo v primeru uvedbe ADSL2 Vectoringa na določeni centrali, dolžan vzpostaviti zgolj zakup bitnega toka in ne tudi razvezane lokalne zanke.
Več kot očitno je torej, da v primeru Slovenije razvoj VDSL2 Vectoring v veliki meri ovira AKOS s svojo regulacijo trga. S tem pa škoduje tako ponudnikom internetnih storitev kot uporabnikom, ki do tehnologije ne morejo priti.