D3Go je mobilna televizija družbe Telemach, ki je njihovim uporabnikom digitalne kabelske televizije in interneta na voljo brezplačno. D3Go je na voljo za naprave Android ter iOS, kot spletna stran pa tudi za operacijski sistem Windows ter Mac OS X. Uporabniki telefonov z operacijskim sistemom Windows Phone so na žalost za D3Go še prikrajšani.
Telemach je D3Go predstavil leta 2012 in to je bila prva mobilna OTT storitev v Sloveniji. Od takrat se vizualno storitev ni kaj dosti spreminjala. Korenito so izboljšali sliko, dodali cel kup programov, a uporabniški vmesnik se ni spremenil. V krajšem časovnem obdobju so konkurentje postorili precej več, eden od njih je uporabniški vmesnik celo trikrat spremenil.
Na testu je bila D3Go aplikacija za operacijski sistem Android z dne 25.9.2013 (različica 3.4.1). Na dan testiranja aplikacija ni dobila posodobitve že več kot eno leto. To je za takšno vrsto aplikacij precej čudna stvar. A kot so sporočili iz Telemacha na novi različici delajo in bo odpravila nekaj pomanjkljivosti, ki bodo omenjene tudi v nadaljevanju članka.
Prvi koraki
Po namestitvi aplikacije je potrebna izbira jezika. Razlog za to je, ker se ista aplikacija uporablja za vse operaterje Unied Group. Seveda je možno izbrati kateregakoli izmed teh, ki so na voljo (angleščina, srbščina, slovenščina, hrvaščina ali bosanščina).
Nato sledi vpis podatkov D3Go računa, elektronskega naslova in gesla, ki ga uporabnik nastavi na portalu Moj Telemach. Na en račun je možno vezati tri naprave (mobiteli, tablice in računalniki). Kasneje se ni potrebno več vpisovati, saj so nastavitve shranjene.
Kako vse skupaj deluje?
Po kliku na ikono za zagon aplikacije pride dolgotrajno čakanje. Uporabnik bi si mislil, da se bo cca 25-40s čakanje zgodilo zgolj prvič in do prihodnje bolje. Ne, ta hiba se zgodi čisto pri vsakem zagonu aplikacije. To je telo sabo za uporabniško izkušnjo in zagotovo bodo morali v prihodnjih različicah to odpraviti.
Ko se vse skupaj naloži, aplikacija deluje tekoče. V osnovnem pogledu se prikaže EPG (elektronski programski vodič) s seznamom programov ter oddajami. Lepo je označena časovna linija, ki prikazuje trenutno časovno stanje filma/serije/oddaje. Po EPG-ju se premikamo gor in dol za prikaz različnih programov, ter levo in desno za pomikanje po časovnici.
Za začetek predvajanja lahko kliknemo na ikono želenega programa. Izbirati je možno med 131 programi. To je največja številka med vsemi ponudniki OTT storitev in krepko presega vse ostale.
Ali so povsod na voljo vsi programi?
Ne, je najbolj preprost odgovor. Vsi programi so na voljo na Telemachovem omrežju, torej doma, pri prijatelju ali na eni od več kot 1100-ih UniFi Wi-Fi točk po Sloveniji. Telemach je sicer programe razdelil v tri skupine. Tisti, ki so na voljo zgolj na Telemachovem omrežju, tisti, ki so na voljo na mobilnih omrežjih v Sloveniji (Mobitel, Simobil, Tušmobil…) in tisti, ki so na voljo na fiksnih omrežjih v Sloveniji (Telekom Slovenije, T-2, Amis…).
V praksi to torej pomeni, da bo krepka večina programov vidnih, če bo uporabnik v omrežje dostopal preko mobilnega omrežja. Če bo dostopal preko fiksnega pa je vidnih cca 50% programov. Se pa tukaj pojavi še ena napaka. Uporabnik, ki npr. na mobilnem telefonu ustvari Wi-Fi hotspot in se nanj poveže tablico bo dobil zgolj tiste programe, ki so dostopni prek fiksnega omrežja. Program torej ne preverja končnega izhodnega IP-ja. To je za uporabnike tablic, ki nimajo vgrajenega podatkovnega modema lahko precej nadležna stvar.
Kaj pa napredne funkcije?
D3Go že od samega začetka podpira ogled nazaj za 3 dni (72 ur). Na žalost pa ta funkcija ni na voljo pri vseh programih, ima jo zgolj 31 programov. Programi, ki to funkcijo imajo poleg ikone krog usmerjen nazaj. Dostop do časovnega zamika je možen na dva načina, preko osnovnega EPG-ja s pomikanjem v desno in klikom na + ali besedilo serije/oddaje/filma. Pri krajših vsebinah je klikanje na tak način zelo težavno oz. skoraj nemogoče. rešitev za to je drug način dostopa ali pa klik na eno od oddaj in nato pomikanje levo oz. desno, da najdemo želeno.
Drugi način je klik na menijsko tipko in izbiro Programi. Tam na seznamu programov kliknemo na ikono programa. Prikaže se spored na katerem nato poiščemo želeno oddajo in kliknemo + ob njej, nato pa še »Predvajaj od začetka«.
Še kaj?
Ja, aplikacija omogoča poslušanje 54 različnih radijev, ti se skrivajo pod menijsko tipko – Ostalo in nato Radio. Tam pa je tudi Video klub, ki je nekakšna videoteka. V njej je moč najti Minimax risanke, AXN VOD, razne filme in serije.
Kaj pa kakovost slike?
Čez kakovost slike pravzaprav ni moč dati nobene kritike. Slika je lepa tako na telefon kot na tablici. Prav tako pa je solidna tudi na 40 inčnem zaslonu. Seveda so vedno možnosti za izboljšave, a kakovost slike zagotovo ne sodi v skupino, kjer bi bilo v tej fazi potrebno karkoli popravljati.
Zaključek
Telemachova aplikacija D3Go si zagotovo zasluži pohvalo na dveh točka in to je število programov ter kakovosti slike. Precej slabše jo je odnesla uporabniška izkušnja na kateri bo moral Telemach moral še precej delati, saj v primerjavi z aplikacijami konkurenčnih družb, ki ponujajo mobilno televizijo, sedaj že lepo zaostajajo. Nadgradnja, ki se pripravlja bo najverjetneje precej izboljšala uporabniško izkušnjo. Skupek kakovosti slike, velikega števila programov ter nekoliko boljši vmesnik pa bi Telemachov D3Go najverjetneje postavil na vrh. A bo na oceno tega še potrebno počakati.