Samsung Galaxy S5 mini je pomanjšana različica Samsungovega flagshipa za leto 2014, ki je Galaxy S5. Galaxy S5 mini tako sledi svojima dvema pomanjšanima predhodnikoma in se končno lahko pohvali z nekoliko bolj naprednimi funkcijami. Preskok je bil precej logičen, saj je Sony prečko dvignil precej visoko. Samsung je v Galaxy S5 mini vgradil 4.5 inčni Super Amoled zaslon, 8MP fotoaparat, 1.4GHz štirijedrni procesor, 1.5GB RAM-a, LTE Cat4, IP67 certifikat vodoodpornosti, čitalec prstnih odtisov, merilec srčnega utripa, Wi-Fi a/b/g/n… več pa tukaj (Samsung Galaxy S5 mini ima 4.5 inčni HD zaslon, štirijedrni 1.4GHz procesor, 8MP fotoaparat ter LTE Cat4).
Kritika se telefona se najverjetneje v osnovi nanaša isto področje kot pri Galaxy S5 in to je njegov izgled, ki ni ravno top-end. Za to je najverjetneje kriva predvsem zadnja nekoliko gumirana plastika. Ta se sicer kar dobro obnese, a ne pritiče ravno najboljšemu telefonu linije. Dodati je možno tudi to, da MHL ni podprt in da bi vsaj v primerjavi s konkurenco fotoaparat lahko bil nekoliko boljši. Sicer pa velikih kritik, kot pri S4 mini tukaj ravno ni, razen, da bi bila cena telefona lahko precej nižja.
Samsung Galaxy S5 mini meri 131.1 x 64.8 x 9.1 mm, kar je kar precej več kot S4 mini. Galaxy S5 mini je tudi nekoliko težji, saj je njegova teža 120g. Opremljen je s certifikatom IP67, kar pomeni, da je odporen na prah in vodo (do 1m globoko 30 min). Telefon ob držanju v roki daje prijeten občutek, predvsem zaradi gumirane plastike, ki zagotavlja, da telefon trdno stoji na svojem mestu. Torej prej omenjena slabost v primerjavi s ceno, se v uporabni vrednosti pokaže kot zadovoljiva rešitev.
Na sprednji strani telefona je 4.5 inčni Super Amoled zaslon z ločljivostjo 720 x 1280 (326ppi) in Corning Gorilla Glass 3 zaščito pred praskam. V primerjavi s S4 mini je Samsung tukaj naredil precejšen preskok. Prešli so na HD 720p zaslon in posledično povečali tudi gostoto pik. Nad zaslonom so LED statusna lučka, proximity senzor, ambient light senzor in 2.1MP sekundarna kamera (1080p s 30 slikami na sekundo). Pod zaslonom so že klasično tri tipke, a se pri dveh skrivata razliki v primerjavi s tem kar smo navajeni. Leva tipka ni več primarno menijska tipka ampak odpira nedavno odprte aplikacije. Menijska tipka postane ob dolgem pritisku nanjo. Na desni strani ostaja tipka nazaj, v sredini pa Domov in ob dolgem pritisku Google Now. Samsung je v srednjo tipko vgradil tudi čitalec prstnih odtisov, ki je namenjen odklepanju zaslona in plačevanju preko PayPal sistema (ne v Sloveniji). Shraniti je možno do tri prstne odtise.
Na desni strani je tipka za zaklepanje/odklepanje/ugašanje, na levi za uravnavanje glasnosti, zgoraj so 3.5mm vhod za slušalke, sekundarni mikrofon in IR oddajnik. Na spodnji strani je pokrovček, ki zakriva microUSB vhod, ki podpira tudi USB-On-the-Go deluje.
Zadnja stran zaradi vdolbinic v gumirani plastiki spominja na obliž (flajšeter). Na zadnji strani pa so mono zvočnik, 8MP fotoaparat, LED bliskavica, rdeča lučka in senzor za merjenje srčnega utripa.
Pod pokrovom je Li-Ion 2100 mAh baterija. Samsung Galaxy S5 mini pa ima tudi režo za microSD kartico (do 64GB), uporablja pa microSIM kartico.
Samsung Galaxy S5 mini ima prednaložen operacijski sistem Android 4.4.2 KitKat s TouchWiz preobleko pri kateri je vidnih precej sprememb, tudi v primerjavi s z Galaxy S4 mini. Zaklepni zaslon, ki ga lahko tudi izklopimo ima možnost hitrega prehoda v fotoaparat, prikazovanje narejenih korakov, ure …
Domači zaslon ima v osnovi tri strani na katere lahko namestimo bližnjice, mape, widgete … Število strani pa je možno povečati na do 7. Novost je funkcija Moja revija, ki prikazuje dnevne novosti različnih kategorij. Do nastavitev domačega zaslona pridemo tako, da z dvema prstoma naredimo »zoom-out«, torej po zaslonu potegnemo prsta skupaj.
Statusna vrstica je pri Galaxy S5 mini prav tako nekoliko prenovljena. Poleg klasičnih funkcij, ure, hitri dostop do Nastavitev, bližnjic, vrstica z bližnjicami in nastavitvijo svetilnosti je novost vrstica z gumboma S Finder in Hitra povezava. Potegom z dvema prstoma od vrha zaslona navzdol se sedaj že klasično odpira precejšen nabor bližnjic, ki jih lahko po želji nastavljamo.
S Voice je bil prav tako deležen grafične prenove, funkcionalno pa poleg malo drugačnega ženskega glasu, ne prinaša prav veliko novosti.
Levi spodnji gumb, ki odpre Nedavno odprte aplikacije omogoča hiter preskok na aplikacije, ki smo jih pravkar uporabljali. Brisanje eno po eni izvedemo tako, da okvirček potegnemo levo ali desno. Vse pa lahko pobrišemo s klikom na desni gumb na zaslonu. Levi gumb pa odpre funkcijo Aktivne aplikacije s pomočjo katere lahko preverimo kakšna je poraba RAM-a.
Telefonski del telefona Samsung Galaxy S5 mini je takšen, kot ga pri Samsungu poznamo že zelo dolgo. Aplikacija Sporočila, ki upravlja z SMS-i je grafično majčkeno prenovljena, funkcionalno pa ostaja ista.
Samsung se je za razliko od konkurence, ki ima prednaložen zgolj brskalnik Chrome, odločil ponuditi tudi svoj brskalnik. Ta je funkcionalno podoben prejšnjim, grafično pa je nekoliko spremenjen. Aplikacija skrbi, da ima uporabnik vedno karseda največ prostora za pregledovanje spletne strani.
Pa pojdimo še do tipkovnice. Po tem, ko je Samsung na tablicah TabPro in NotePro predstavil čžš-je na sami tipkovnici je skoraj neverjetno, da se pri novejšem telefonu vrača nazaj na stara pota. Če v pokončnem načinu morda res ni dovolj prostora, ga je v ležečem zagotovo dovolj. Čžš-je bo torej še vedno potrebno iskati pod czs-ji.
Novost na katero Samsung precej stavi je »fitnes del« telefona. Pri aplikacijah je to S Health aplikacija, pri strojni opremi pa pedometer in merilnik srčnega utripa. Aplikacija S Health po tem, ko vpišemo nekaj svojih podatkov (starost, teža, višina) omogoča pregled nad številom korakov (Pedometer), Vadbo, preverjanje srčnega utripa in nadzor nad vnosom hrane. Pri Pedometru je 10.000 korakov dnevna prednastavljena norma. Pogledamo si lahko zgodovino, seveda pa normo lahko prilagodimo sebi. Vadba omogoča izbiro med Tekom, Hojo, Kolesarjenjem in Pohodništvom. Razdelek Hrana pa omogoča, da za vsak dan vpišemo kaj smo jedli in tako nadzorujemo vnos in porabo kalorij. Nabor hrane je sicer v angleščini, je pa zato izjemno obsežen.
Fotoaparat telefona Samsung Galaxy S5 mini je 8MP (4:3) in 6MP v 16:9. Samsung je vmesnik razdeljen na levi in desni del. Na desnem delu sta gumba za začetek/konec snemanja in slikanje ter možnost izbire načina (Samodejno, Lepotno izboljšanje, Slika in več, Panorama, Dvojna kamera) in Galerija. Na levi strani pa so trije gumbi.
Sprememba kamere (sprednja, zadnja), Izbirno žarišče in Nastavitve. Pri nastavitvah so na voljo Velikost slike, Rafalni posnetki, Stabilizacija slike, Zaznavanje obraza, ISO, Načini merjenja, Pritiskanje za slikanje, Izbirno žarišče, Velikost videa, Način snemanja, Stabilizacija videa, Zvočna povečava, Učinki, Bliskavica, Časovnik, HDR, Lokacijske oznake, Shramba, Pregled slik/videa, Oddaljeno iskalo, Ravnovesje beline, Vrednost osvetlitve, Navodila in Glasovno upravljanje. Funkcij je precej, kar lahko vsaj na začetku povzroči malo zmede, a ko uporabnik osvoji vsaj tiste osnovne, je prav fino, da jih je na voljo toliko.
Slika je kljub 8MP presenetljivo dobra, tudi hitrost pri slikanju S5 mini ne dela prevelikih težav. Hitrost sicer ni takšna kot pri S5, a je vseeno precej dobra. Pri videu je snemanje možno v FullHD 1080p tehniki s 30 slikami na sekundo in rezultat je presenetljivo dobre, le zvok je včasih majčkeno zamolkel.
Največjo grafično prenovo so najverjetneje doživele Nastavitve, ki so sedaj sestavljene iz barvastih »krogcev«, celoten meni pa je na eni dolgi strani (v nastavitvah Nastavitev si še vedno lahko izberemo različico z zavihki).
Moje datoteke, pa so dobile še eno predstran, ki omogoča hiter dostop do različnih delov spomina. Galerija slik ostaja enaka in poleg samega pregledovanja omogoča tudi urejanje, tiskanje in deljenje preko različnih servisov (Bluetooth, Gmail, Twitter, SMS …). Glasba je doživela nekaj grafične prenove, prav tako tudi Video predvajalnik.
Daljinski upravljalnik (Smart Remote) je pri novejših različicah Galaxy in Tab naprav že precej poznana funkcija. Sama aplikacija omogoča upravljanje TV-ja, DVD-ja, Blu-Raya, pretočnih medijev, Projektorja in celo Klime preko IR oddajnika. Nabor naprav je sicer precej velik, a se še vedno najde kakšna ki ni pokrita.
Samsung Galaxy S5 mini pri povezljivosti pravzaprav omogoča skoraj vse. 2G deluje na 850/900/1800/1900, 3G na 850/900/1900/2100, LTE pa na 800/850/900/1800/2100/2600. LTE je Cat4, kar pomeni, da omogoča hitrosti do 150/50Mbps. V primeru, da LTE omrežje ni na voljo pa uporabnik lahko uporablja DC-HSDPA do 42.2Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. Wi-Fi povezava deluje na standardih 802.11 a/b/g/n (ac ni podprt), Bluetooth je 4.0, na voljo so tudi NFC, IR oddajnik in A-GPS + GLONASS. Čisto nova pa je funkcija Download booster (v slovenščino je to prevedeno kot Ojačevalnik prenosov). Gre za funkcijo, kjer se pri prenosu datotek večjih od 30MB združita hitrosti Wi-Fi-ja in LTE-ja. Praktično to pomeni hitreje prenesena datoteka. Na žalost pa je delovanje na mobilnem delu omejeno zgolj na LTE in ne tudi DC-HDSPA.
Samsung je Galaxy S5 mini dodal tudi nekaj bombončkov (Samsung Galaxy Gifts), enega poznamo že zelo dolgo in to je 50GB prostora na Dropboxu za 2 leti.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 18219 točk, Quadrant standard 8368 točk, Velamo Multicore 977, Metal 723 in Ice Storm Unlimited 3565.
Ocene:
-izgled 9.5/10
-opremljenost 8.8/10
-programska oprema 8.5/10
-delovanje 9/10
-testi 8.5/10
*Skupna ocena 8.86/10
Po telefonu Samsung Galaxy S5 mini bi najverjetneje posegli tisti, ki si želijo top telefon, a nočejo velikega zaslona. Samsung je z S5 mini naredil velik skok v primerjavi z S4 mini, ki pravzaprav ni mogel parirati Sony-ju. Tukaj je zgodba majčkeno drugačna, saj sta si precej blizu. Stvar se sicer vedno konča pri ceni in njeni upravičenosti. Telefon se sedaj spogleduje s high-end linijo, cena pa vsekakor sodi v tisti razred in ravno to je problem tega telefona, saj če postavimo ob bok ceni Galasy S5-ke, se S5 mini počuti sila nelagodno. Samsung Galaxy S5 mini pa je vsekakor telefon, ki uporabnika ne bo razočaral.
Samsung Galaxy S5 mini je za testiranje posodil Samsung Slovenija.