G.fast je nov digital subscriber line (DSL) standard, ki je v začetku tega meseca dobil tudi odobritev s strani International Telecommunication Union (ITU). To pa posledično pomeni, da se lahko začnejo postopki certificiranja G.fast opreme.
Kaj sploh je G.fast?
Je DSL standard, ki s pomočjo sodelovanja optične povezave in bakrene parice omogoča hitrost do 1Gbps na razdalji do 100m od distribucijske točke (FTTdp). FTTdp je precej podobna stvar kot FTTN, ki ga poznamo iz navezave na VDSL2, a je pri FTTdp optika še nekoliko bližje končnemu uporabniku. Gre torej za to, da je optika speljana do bližine uporabnika, končni del pa zaradi ekonomičnosti opravlja bakrena parica. G.fast omrežje je ekonomično uporabno do razdalje 400m od distribucijske točke, na razdalji 250m pa lahko dosega hitrost do 150Mbps. V vsakem primeru to pomeni, da je potrebno obstoječe optično omrežje nadgraditi, a ker ni potrebno priti čisto do objektov, takšna izgradnja s seboj potegne precej manjše stroške.
Beta testiranja certificirane opreme naj bi se zgodila v sredini leta 2015, konec leta pa naj bi se na trgu že dalo dobiti G.fast opremo. Demonstracijo G.fast tehnologije pa so nekateri operaterji že izvedli. Tako je Alcatel-Lucent Bell Labs, ki G.fast imenuje XG.FAST, prišel do ugotovitve, da bi lahko na razdalji 30m prišli do hitrosti 10Gbps in na 70 metrih od FTTdp do 1Gbps.
Vir.