Ameriški regulator za komunikacije (Federal Communications Commission-FCC) razmišlja o dvigu minimalne internetne hitrosti, ki ji lahko rečemo širokopasovni internet (broadband) na 10Mbps ali morda celo na 25Mbps.
Trenutno se v ZDA kot širokopasovni internet smatra hitrost vsaj 4Mbps download in 1Mbps upload. Takšno hitrost morajo zagotavljati vsi ponudniki interneta, ki dobivajo državno subvencijo oz. želijo reči, da ponujajo širokopasovni internet. FCC zagovarja dvig hitrosti na 10Mbps iz razloga, ker 4 ali 5Mbps ne zagotavlja dostopa, ki ga potrebujemo v 21 stoletju. Hkrati pa ne želijo trošiti denarja in dajati subvencije za tehnologijo, ki ni uporabno. Hkrati z dvigom download hitrosti se pojavlja ideja tudi o dvigu upload hitrosti na 2.9Mbps.
V ZDA je FCC »broadband« hitrost leta 2010 dvignil iz 200kbps na 4/1Mbps. Če bo šlo vse po planu naj bi bilo že do konca letošnjega leta znano ali bodo to minimalno hitrost dvignili na 10/2.9Mbps.
Kaj pa v Sloveniji?
V Sloveniji definicije širokopasovnega interneta nimamo, pa jo morali imeti že kar nekaj časa. Imamo pa definicijo univerzalne storitve dostopa do internata, ki jo mora imeti vsak na voljo. Ta hitrost je 28.8 Kbps, a to je hitrost s katero bi tudi elektronsko pošto odpirali celo večnost. Boj, da bi kot univerzalno storitev uvedli širokopasovni dostop do interneta (predlagana je download hitrost 1Mbps+) pa stoji nekje v predalu AKOS-a. Prehitela nas bo tudi Hrvaška, ki bo s 1.1.2015 uvedla univerzalno storitev širokopasovnega interneta s hitrostjo 1Mbps (sedaj so imeli 144 Kbps).
Vir.