Embedanje videa in druge vsebine ne krši avtorskih pravic, je odločilo Sodišče Evropske unije (SEU oz. ESJ) v primeru BestWater International GmbH proti Michaelu Mebesu, Stefanu Potschu (C-348/13). To je pravzaprav zelo pomembna odločitev za ve, ki karkoli počnejo na internetu, saj je embedanje oz. vstavljanje kode ki predvaja vsebino iz drugega strežnika, eno od osnovnih orodij za pripravo člankov.
O čem je sploh odločalo SEU?
Nemško sodišče Bundesgerichtshof (BGH) je predložilo predhodno vprašanje (preliminary ruling) na Sodišče Evropske unije v primeru BestWater International GmbH proti Michaelu Mebesu, Stefanu Potschu. Tožeča stranka BestWater International GmbH, proizvajalec vodnih filtrov je tožil zastopnika (Michael Mebes, Stefan Potsch), ki delata za konurenco, ker sta na svoji stranu uporabila (embedala) njihov video objavljen na portalu YouTube. Vprašanje, ki ga je nemško sodišče poslalo je bilo sledeče:
Ali vključitev tujega dela, danega na voljo javnosti na tuji spletni strani, na lastno spletno stran v okoliščinah, kakršne so te iz postopka v glavni stvari, pomeni priobčitev javnosti v smislu člena 3(1) Direktive 2001/29/ES , tudi če se s tem tuje delo ne priobči novi javnosti in do priobčitve ne pride po posebnem tehničnem postopku, ki bi se razlikoval od tistega prvotne priobčitve?
Sodišče je podalo razlago prava EU in odločilo, da ne gre za kršitev avtorskega prava, če z embedanjem vsebine (videa) ne ponudiš novi javnosti. V konkretnem primeru to pomeni, da zastopnika nista ponudila videa novi javnosti, saj je bil ta z objavo na YouTubu dostopen vsem uporabnikom interneta. Seveda to glede piratstva ne spreminja ničesar, no morda le to, da če embedaš piratski video na svoji strani, za kršitev avtorskih pravic ne odgovarjaš, če vsebine ne ponujaš novi javnosti.
Več.