Za motnje meteoroloških radarjev v Sloveniji so krivi uporabniki, ki imajo nepravilno nastavljen Wi-Fi (RLAN) na 5GHz spektru pravi AKOS. Motnje se kažejo kot barvni snop, ki očitno izstopa od preostale grafike.
Do sedaj se je praviloma za Wi-Fi uporabljal 2.4GHz pas. Ta je sedaj že precej zasičen in vedno več naprav podpira 5GHz. Na tem je sicer precej več prostora, a ima tudi precej več omejitev.
V Evropski uniji je brez omejitev dovoljena zgolj uporaba 5180 (36), 5200 (40), 5220 (44) in 5240MHz (48) pasu. Vsi ostali imajo dve oz. celo tri omejitve. Osnovni dve sta Dynamic Frequency Selection (DFS) in Transmit Power Control (TPC). Prva samodejno ureja izbiro frekvenčnega pasu, druga pa moč oddajanja. Kot tretja omejitev se na kanalih 52, 56, 60 in 64 dodaja še indoor uporaba.
Kaj točno je problem pri motnji meteoroloških radarjev v Sloveniji?
Kot je zapisal AKOS na spletni strani do motenj prihaja, ko je Wi-Fi omrežje nastavljena na fiksno frekvenco in delovanje v frekvenčnem pasu 5.6 – 5.65 GHz, ki je namenjen meteorološkim radarjem. V Sloveniji imamo dva vremenska radarja in sicer:
*Lisca, frekvenca 5622 MHz, širina kanala 6 MHz in
*Pasja ravan, frekvenca 5633 MHz, širina kanala 6 MHz.
V ZDA se kanali 120 (5600MHz), 124 (5620MHz) in 128 (5640MHz) sploh ne smejo uporabljati za Wi-Fi, v Evropi se lahko, a zgolj ob sočasni uporabi tehnologij DFS in TPC, ki preprečujeta možnost pojava motenj.
AKOS zato poziva uporabnik, da naj se držijo tovarniških nastavitev in naj ne uporabljajo frekvenc, ki motijo meteorološke radarje. Zapisali pa so tudi tole »Zaradi vedno pogostejših kršitev bo agencija v prihodnje več pozornosti posvetila urejanju razmer na tem področju in sankcionirala ugotovljene prekrške.« No tole sankcioniranje bi pa bilo precej zanimivo videti v praksi. Kakšna je pa globa?
Vir.