Ena večjih nevarnosti, ki preti voznikom v vozilu je zaspanost, zaradi katere se krepko podaljša reakcijski čas voznika. Znanstveniki iz Machester University so v preprečitev tega izdelali varnostni pas, ki spremlja srčni utrip voznika.
Ko se voznika poloti zaspanost in utrujenost ima namreč upočasnjen srčni utrip in spremenjen ritem dihanja in ko sistem to zazna ga opozori z alarmom. To zna narediti celo prej preden voznik preide v takšno stanje in na ta način prepreči morebitno nesrečo.
Največ nesreč povezanih z dejstvom, da je voznik zaspal za volanom se zgodi na dolgih monotonih vožnjah. Večji riziko predstavljajo vozniki tovornjakov in izmenski delavci. Največ povzročiteljev nesreč zaradi zaspanosti je moških (kar 85%) in kar 1/3 je starih 30 ali manj (podatki so za Veliko Britanijo).
Kot je pojasnil Jose Solaz iz Biomehaničnega instituta iz Valencie v Španiji je tehnologija prestala vsa laboratorijska testiranja, sedaj pa jo preizkušajo na cestah v Španiji, da vidijo, kako se stvar obnese v realnih prometnih okoliščinah.
Da bomo kaj takšnega videli v avtomobilih in tovornjakih pa bo najverjetneje moralo preteči še kar nekaj časa. Vsekakor pa bi takšna naprava morala biti zanimiva za zavarovalnice, ki bi znižale premijo tistim, ki imajo vgrajeno takšno napravo.