Simobil se je prav tako odzval na odločitev AKOS-a, ki je ugtovil, da s storitvijo Hanger mapa kršijo 203. člen ZEKom-1, ki govori o nevtralnosti interneta (Telekom Slovenije in Simobil sta kršila načelo nevtralnosti interneta po ZEKom-1 je ugotovil AKOS). Kot so sporočili iz Simobila se z njihovo interpetacijo ne strinjajo.
Dodali pa so še “Dejstvo je, da se na ravni EU pripravlja regulacija, napovedana za leto 2015, ki bo po napovedih neposredno uredila tudi področje internetne nevtralnosti in tako odstranila možnosti za različne interpretacije in pravno sivino v različnih državah članicah. Odločitev AKOS-a onemogoča določene ugodnosti za končne uporabnike, razvoj novih, inovativnih storitev, konkurenčni boj ter diferenciacijo med operaterji.”
Kaj mora Simobil sedaj storiti?
AKOS Simobilu nalaga, da v v 60-ih dneh po prejemu odločbe prenehati različno obravnavati internetni promet in kršitev odpravi tako, da ves internetni promet (t.j. neodvisno od tipa storitve v zvezi s katero je ta promet nastal) v celoti upoštevata v okviru zakupljene količine podatkov telekomunikacijskega paketa končnega uporabnika.
Pritožba?
Odločbe, ki jih AKOS izda na podlagi kršitev ZEKom-1 so dokončne, kar pomeni, da so tudi izvršljive. Pritožba nanje ni možna. Možno je zgolj uveljavljanje izrednih pravnih sredstev ter upravni spor (192. ZEKom-1). O upravnem sporu odloča upravno sodišče s sedežem v Ljubljani. O sporu pa mora odločati prednostno.
V katero smer bo zavil Simobil s pripravo novih ponudb bomo še videli, a glede na to, da takšni razlagi ZEKoma odločno nasprotujejo, najverjetneje ni za pričakovati, da bodo povečali zakupljene količine podatkov.