Kontracepcija se kot kaže iz farmacije seli v IT oddelek, saj so pri MicroCHIPS iz Lexington Massachusetts razvili čip, ki se vstavi pod kožo in deluje kot pametna kontracepcijska tabletka.
Čip, ki je velik 20 x 20 x 7 mm deluje do 16 let, kar je približno polovica ženskega reprodukcijskega obdobja. Kontracepcijski čip deluje tako, da spusti v krvni obtok dnevno dozo hormonske kontracepcije (30mcg levonorgestrela). Sproščanje hormona se izvede tako, da se čep iz mešanice titana in platine začasno stopi, ko preko njega steče tok.
Sproščanje se izvaja samodejno glede na programiran cikel, z ročno aktivacijo ali pa glede na senzorski sprožilec. Brezžično delovanje omogoča, da ženska, ko želi zanositi, sproščanje hormona preprosto izklopi in ko hormonsko kontracepcijo ponovno potrebuje čip ponovno vklopi. Dozo sproščanja hormona lahko zdravnik sproti spreminja. Če vsemu skupaj dodamo še dejstvo, da nobena hormonska kontracepcija trenutno na trgu ne omogoča več kot 5 letnega delovanja, je ta čip res nekaj posebnega.
Do sedaj so čip testirali v kliničnih študijah na človeku za plasiranje zdravila za osteoporozo post-menopavznih ženskam v obdobju enega meseca. Čip se vstavi pod lokalno anestezijo, postopek pa ne traja dlje od 30 minut. S tem so dokazali, da tehnologija deluje, ne povzroča imunske reakcije ter da je čip dovolj vzdržljiv za takšno delovanje.
Sicer vseh problemov v zvezi z napravo še niso rešili, npr. enkripcija brezžične povezave s čipom. MicroCHIPS je pod okrilje vzel Bill & Miranda Gates Foundation Family Planning program, ki ga vodi MIT-jevec Robert Langer. Naslednja faza je prilagoditev čipa za uporabo v kontracepciji in odobritev s strani FDA. Naslednje leto naj bi začeli s predkliničnimi študijami, na trg pa naj bi izdelek ponudili leta 2018.