Prenos podatkov na mobilnem telefonu ali tablici je tisto, kar ima največjo težo pri naročniških paketih, saj so minute pogovorov, SMS-i in MMS-i sedaj več ali manj neomejeni. Prav zaradi tega pa je pomembno vedeti koliko podatkov mesečno porabimo, da ne prekoračimo zakupljenih količin, saj je prenos podatkov izven zakupljenih drag kot žafran.
Iskanje Wi-Fi točk je torej še vedno zelo pomembno opravilo, saj se sicer pri tistih malo bolj podatkovno potratnih uporabnikih lahko zgodi, da krepko pred koncem meseca porabijo vso zakupljeno količino podatkov. Takrat, ko pa Wi-Fi ni na voljo se lahko držite teh 5 nasvetov:
1. Streamanje/pretakanje videa
Streamanje/pretakanje videa je najverjetneje podatkovno najbolj potratna storitev. Poleg YouTuba so tukaj še vse OTT storitve kot so TViN, TV2Go, D3Go, Mobia TV pa VOD kot sta HBO Go in VOYO. Ne smemo pozabiti tudi na RTV 4D. YouTube je v HD načinu precej požrešen tudi po 50MB na minuto. Kakšen GB lahko porabimo tudi z gledanjem filma na HBO Go, pred kratkim pa je kakovost slike povečal tudi VOYO, kar zopet pomeni večjo porabo podatkov. Na žalost pri tej obliki storitve praviloma ni možno datoteko prenesti prej in jo gledati kasneje (YouTube to funkcijo npr. ima). Še posebej ne v primeru ko gre za Live stream TV programa.
2. Streamanje/pretakanje glasbe
Streamanje glasbe je vedno bolj popularno in najverjetneje postaja drugi največji porabnik prenosa podatkov. Storitve kot so Deezer, Google Music, Rdio, Pandora, Spotify… Tukaj je poraba prav tako odvisna od kakovosti. Če je npr bit rate 320Kbps je poraba na minuto 2.4MB in 115MB na uro. Kakovost streama si sicer lahko nastavimo, a najverjetneje tega ne bo nihče vsakič spreminjal. Precej bolj enostavna rešitev je, da si glasbo, ki bi jo radi poslušali prenesemo na mobilno napravo, ko smo na Wi-Fi povezavi. To funkcijo sedaj omogočajo že skoraj vse storitve.
3. Nalaganje videov na YouTube
Mobilni telefoni in tablice sedaj snemajo video v HD in UHD tehniki, to pa posledično pomeni, da ustvarjajo precej velike datoteke. Datoteke so lahko velike tudi po nekaj 100MB. Zato je najbolje, da nalaganje (uploading) video posnetkov na YouTube ali njihovo pošiljanje odložimo do trenutka, ko imamo na voljo Wi-Fi povezavo
4. Video klici
Video klici kot je klicanje preko aplikacije Skype ali FaceTime je sicer lahko zelo prijetno, a hkrati tudi precej podatkovno potratno. Poraba podatkov je tukaj sicer odvisna od kakovosti omrežja in kakovosti kamere na obeh straneh povezave. Čisto enostavno pa se lahko zgodi, da ena minuta video klica porabi 3MB.
5. Igranje igric preko spleta
Igranje spletnih/medmerežnih igric ni več domena računalnikov, vedno več je takšnih, ki se jih lahko in real time igra tudi na mobilnih napravah. Tukaj se prenos podatkov giblje okoli 1MB na minuto. Če pri tem vzamemo v račun, da igričarji igrice navadno igrajo kar nekaj časa to zopet lahko pomeni kar zajetno številko MB.