Pravosodni Supervizor je nekaj, kar smo prvič slišali ob zagovoru kandidata Gorana Klemenčiča za pravosodnega ministra. Kaj točno naj bi Pravosodni Supervizor (Supervizor za pravosodje) bil, takrat Goran Klemenčič, ni čisto vedel.
Pravosodni Supervizor je bil omenjen v sklopu informatizacije sodstva, a šele Nacionalni reformni program 2015-2016 je odgrnil tančico in pojasnil prve korake sodnega Supervizorja. Zapisali so takole:
V ta namen bodo pripravljene tudi spremembe, ki bodo omejile možnosti zlorab institutov zdravniških in drugih opravičil ter mnenj, povezanih z zagotavljanjem navzočnosti strank v sodnih postopkih in ostalih procesnih dejanjih. Nadalje, do konca leta 2015 je predviden sprejem Dolgoročne strategije pravosodja, ki bo obsegal tako materialne, investicijske in organizacijske cilje z namenom bolj učinkovitega in vzdržnega sistema delovanja sodstva, državnega tožilstva in državnega pravobranilstva. Nadaljevalo se bo s projekti, kot so triaža, ki predstavljajo primer dobre prakse zmanjševanja časa reševanja zadev na sodiščih. V pripravi je analiza sistema alternativnega reševanja sporov preko sodiščem priključene mediacije. Cilj je, da se analiza zaključi v letu 2015 in v letu 2016 na njeni podlagi sprejme ukrepe za nadgradnjo. vzpostavljeni prvi elementi t.i. “pravosodnega Supervizorja”, ki bo povečal preglednost delovanja sodne veje oblasti in omogočal objavo večine sodb in odločb sodišč vseh stopenj na internetu.
Objavljanje sodb na internetu?
Torej prva faza Sodnega Supervizorja je objavljanje sodb sodišč na internetu. To zagotovo pomeni objavljanje sodb prvostopenjskih sodišč, ki se sedaj ne objavljajo. Objava sodb na internetu je zagotovo pot v pravo smer, saj poleg tega, da bo možno preko tega »nadzorovati« delo sodišč, so judikati tudi pomemben vir prava. Je sicer res, da v Sloveniji nimamo sistema precedenčnih sodb, imamo pa sistem ustaljene sodne prakse. Vse skupaj pa bo precej odvisno od tega kako bodo zgodbo zapeljali.