Kondom je kondom, no za tri 14 letnike iz Velike Britanije to ni čisto tako, saj so razvili koncept, ki osnovnima funkcijama kondoma, to sta neželena nosečnost in preprečitev spolno prenosljivih bolezni dodaja še eno in to je zaznavanje spolno prenosljivih bolezni.
Daanyaal Ali, Muaz Nawaz in Chirag Shah iz Isaac Newton Academy v Ilfordu, Essex so razvili S.T.EYE kondom in v njegovem opisu so zapisali, da so ga razvili, bi z njegovo pomočjo lažje zaznali spolno prenosljive bolezni. Mladi nadobudneži niso ostali neopaženi, saj so po pisanju The Independenta dobili TeenTech nagrado za najboljšo zdravstveno inovacijo. Za nagrado so dobili 1.000£ in ogled Buckinghamske palače.
Kako pravzaprav deluje ta pametni kondom?
Ko je kondom v kontaktu s spolno prenosljivo boleznijo, antitelesa v kondomu zaznajo virus ali bakterijo, ki povzroči spreminjanje barve kondoma. Odtenek barve bi variiral in bi bil odvisen od bolezni in to zaradi reakcijskih časov. Kondom bi lahko imel tudi vmesni sloj, ki bi vključeval teste za sifilis, klamidijo, genitalni herpes in genitalne bradavice.
Kdaj pa bi kaj takšnega lahko prišlo na trg?
Kondomi so trenutno le koncept, a so do mladih razvijalcev pametnega S.T.EYE kondoma že pristopili proizvajalci kondomov. Kljub temu, da je tak kondom trenutno možno izdelati, bi bil zagotovo še predrag za množično prodajo.