Swisscom je eden prvih mobilnih operaterjev v Evropi, ki je napovedal izklop GSM (2G) mobilnega omrežja. Swisscom bo GSM omrežje v Švici izklopil do konca leta 2020, kar pomeni, da imajo uporabniki 5 let, da se pripravijo in zamenjajo naprave s takšnimi ,ki podpirajo UMTS (3G) oz. še bolj LTE ali 4G.
GSM omrežje je pri Swisscomu v delovanju okoli 22 let in po njihovih podatkih zgolj 0.5% uporabnikov uporablja to omrežje. Hkrati pa je 30% antenskih kapacitet zasedenih z GSM omrežjem, ki je spektralno precej neučinkovito.
Do leta 2020 pri Swisscomu pričakujejo, da se bo številka še precej zmanjšala, a tisti, ki jih bo to najbolj prizadelo so t.i. M2M moduli oz. moduli za Machine-to-Machine komunikacijo, ki jih uporabljajo različna podjetja. Med drugim so vgrajena tudi v POS terminale. Tako da te M2M module bo potrebno nadomestiti z novejšimi, ki so sicer dostopni še nekaj časa in to ne bi smel biti problem.
Kaj pa izklop GSM omrežja v Sloveniji?
V Sloveniji je Mobitel (Telekom Slovenije) GSM omrežje vzpostavil v letu 1996, kar pomeni, da bomo v Sloveniji prihodnje leto obeležili 20 let obstoja GSM tehnologije pri nas. V zvezi z ugašanjem GSM-ja v Sloveniji so iz Telekoma Slovenije sporočili, da ugašanja GSM sistema zaenkrat ne načrtujejo. Hkrati pa poudarjajo, da sodobna tehnologija baznih postaj omogoča, da imajo na pasovih 900 MHz in 1800 MHz iste radijske enote istočasno tehnologiji GSM in LTE, tako da skupaj z vzpostavitvijo LTE omrežja ponujajo tudi GSM omrežje.
Pri Simobilu pa je Matjaž Prvinšek, vodja skupine za radijsko planiranje, optimizacijo in upravljanje radijskega omrežja povedal, da v zadnjem času opažajo porast komunikacije med napravami (M2M), ki za svoje delovanje uporablja GSM omrežje, zato v tem trenutku ne vidijo potrebe po ukinitvi te tehnologije. So pa pri Simobilu pripravljeni na izzive in bi se v primeru sprememb hitro prilagodili potrebam uporabnikov.