T-2 od 5.11.2015 zopet ni v stečaju, saj je Ustavno sodišče Republike Slovenije razveljavilo sklep višjega sodišča o začetku stečaja družbe T-2 in mu zadevo vrnilo v ponovno odločanje.
Gre torej za nadaljevanje zgodbe iz 5.8.2015, ko je Višje sodišče T-2 poslalo nazaj v stečaj. Družba Granol, ki je 98.06% lastnica T-2-ja, pa je vložila ustavno pritožbo. https://www.blog.uporabnastran.si/2015/09/09/stecaj-t-2-ja-se-je-pricakovano-zapletel-saj-je-druzba-granol-vlozila-ustavno-pritozbo/ Eden izmed očitkov v ustavni pritožbi je bila kršitev do izjave iz 22. člena ustave, del te pravice pa je tudi pravica do kontradiktornega postopka. Ta pravica stranki zagotavlja možnost, da predstavi svoja stališča v postopku pod pogoji, ki je ne postavljajo v vsebinsko slabši položaj nasproti drugi stranki, da lahko na ta način vpliva na odločitev sodišč v zadevah, ki posegajo v njene pravice in interese.
Kot so zapisali v odločitvi Up-653/15: »Ustavno sodišče je iz spisa zadeve ugotovilo, da je bila pritožba vročena le družbi dolžnici T-2, ne pa pritožnici. Pritožnica torej zatrjuje, da ji je bila kršena pravica do izjave in sodelovanja v postopku iz 22. člena Ustave, in sicer v pritožbenem postopku odločanja o začetku stečajnega postopka. ZFPPIPP ureja le pravni položaj družbenikov družbe dolžnice v primeru, da sodišče prve stopnje izda sklep o začetku stečajnega postopka, ne pa tudi pravnega položaja, ko je izdan sklep, s katerim se predlog za začetek stečajnega postopka zavrne. Glede na to, da ZFPPIPP tega pravnega položaja ne ureja, velja subsidiarna in smiselna uporaba ZPP.«
Kako naprej?
V novem postopku bo moralo višje sodišče ugotovljeno kršitev 22. člena Ustave odpraviti tako, da bo pritožnici in tudi drugim družbenicam družbe T-2 dalo pravico, da odgovorijo na pritožbo predlagateljic stečajnega postopka. Ker je USRS ugotovilo kršitev 22. člena Ustave se mu ni bilo treba opredeliti do drugih očitanih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin zatrjevanih v ustavni pritožbi.
Družbo T-2 bo sedaj znova vodilo štiričlansko poslovodstvo na čelu z mag. Juretom Valjavcem. Glede na to, da je bila v tem postopku ugotovljena kršitev procesnih in ne materialnih pravic, bo zanimivo videti kakšna bo ponovna odločitev višjega sodišča v tej zadevi.
Celotno besedilo odločitve USRS lahko preberete tukaj.