Ljubljanski Regijski center za ravnanje z odpadki (RCERO) je 6.11.2015 dobil dovoljenje za enoletno poskusno obratovanje in od takrat tudi sprejema odpadke iz črnih (mešani komunalni odpadki) in rjavih (biološki odpadki) zabojnikov.
RCERO je gradila družba STRABAG v sodelovanju Javnim podjetjem Snaga d.o.o. in pri obeh se radi pohvalijo, da je se Ljubljana sedaj ponaša z najboljšim in najsodobnejšim sistemom predelave odpadkov v Sloveniji. V RCERO je vse procese možno nadzorovati in usmerjati v kontrolnem stolpu.
RCERO je samozadosten, saj proizvodnja bioplina omogoča proizvodnjo elektrike
Predelava odpadkov v glavnih objektih za mehansko-biološko obdelavo odpadkov (MBO) poteka v več fazah. Biološki odpadki grejo v rdeče in oranžno pobarvane objekte, kjer poteka biološka predelava odpadkov. Pomemben del te predelave je uporaba t.i. inovativne tehnologije »Laran Plug Flow Digester«. Bioplin, ki pri tem nastane, omogoča proizvodnjo zelene električne energije, ki se nato lahko porabi za elektriko in toploto v ostalih procesih. Kot je povedal Dietmar Cerjak, tehnični direktor za visoke gradnje pri podjetju STRABAG je STRABAG je pionir v proizvodnji bioplina, s tem se namreč ukvarja že vse od leta 1980.
Mešani komunalni odpadki pa najprej romajo v mehansko obdelavo, kjer ločijo plastiko in barvna stekla, z magnetom poberejo železne dele, izločijo pa tudi druge kovine, npr. aluminij. Seveda pa ločijo tudi biološke odpadke, ki gredo v biološko predelavo. Vse ostalo pa nato pošljejo v reciklažo. Kar v RCERO niso mogli ponovno uporabiti predelajo v gorivo, ki so pravzaprav suhi koščki nepredelanih odpadkov.