Svetovni dan boja proti AIDS-u od leta 1988 obeležujemo 1. decembra. Virus HIV je po svetu terjal že 34 milijona življenj, hkrati pa je na svetu 37 milijona ljudi, ki ima virus HIV, od tega je 2.6 milijona otrok. Kot ocenjujejo pri WHO (Svetovna zdravstvena organizacija) pa svoj status pozna le dobra polovica okuženih s HIVom.
Še vedno je najvišja stopnja razširjenosti v Podsaharski Afriki, saj se več kot 2/3 novih okužb zgodi prav tam. Glavni vzroki ostajajo isti, nezaščiten spolni odnos ter zloraba mamil. Na novo se letno tako okužita 2 milijona ljudi, od tega 1.8 milijona odraslih. Zgolj v letu 2014 je zaradi AIDS-a umrlo 1.2 milijona ljudi, od tega okoli 150.00 otrok.
Saj osnove poznamo, kajne?
*HIV (human immunodeficiency virus) je virus, AIDS (acquired immunodeficiency syndrome) pa je stanje, ki je posledica virusa HIV
*HIV pozitivna oseba ni nujno, da ima tudi AIDS, a oseba z AIDS-om ima tudi HIV
*Za razliko od drugih virusov se človeško telo virusa HIV ne more samo znebiti
*AIDS je zadnja vaza okužbe z virusom HIV in ni nujno, da vsi okuženi pridejo, do te faze
*Veliko ljudi precej let živi z virusom HIV, ne da bi se ta kadarkoli razvil v AIDS. Z zdravili pa se HIV sedaj lahko precej dobro kontrolira
Kako je v Evropi in Sloveniji?
Podatki za leto 2014 v EU/EEA kažejo, da je malo več kot polovica okužb s HIV-om posledica spolnih odnosov med moškimi. Naslednja skupina so heteroseksualni odnosi, sledi injiciranje drog in nato čisto malo drugih razlogov. Spolni odnosi med moškimi so v več kot 80% primerov razlog na Madžarskem, Hrvaškem in v Sloveniji. Heteroseksualni odnosi in injiciranje drog pa je v ogromnem odstotku krivo za okužbo s HIV v Estoniji, Latviji, Litvi in Romuniji.
V Sloveniji letos mineva 30 let od prvih primerov bolnikov z virusom HIV. Trenutno je pri nas okoli 600 znanih HIV pozitivnih oseb, a se ocenjuje, da svoj status pozna le okoli 70% okuženih. Prav zaradi tega vsako leto 1. decembra potekajo akcije o ozaveščanju o virusu HIV in AIDS-u. Nekaj informacij si lahko preberete v tem članku (Spolno prenosljive bolezni (HIV, HPV, Hepatistis B, Trihomonoza, Klamidia, Garje, Gonoreja, genitalni herpes, Sifilis, sramna ušivost, mehki čankar in dimeljski granulom)). Hkrati pa poteka spodbujanje ljudi, ki so imeli rizične spolne odnose oz. so bili v stiku z nesterilnim priborom za injiciranje, da se gredo testirat. Kje se lahko testiram?
p.s. Kondome tudi letos delijo na Kongresnem trgu v Ljubljani, kjer bo zvečer koncert.