Kljub temu, da je Slovenija četrta najbolj gozdnata država v Evropski uniji sodi med tiste z najbolj onesnaženim zrakom, saj je v samem vrhu tako po izpustih trdih delcev (PM10) na prebivalca, kot na površino.
Iz Poročila o kakovosti zraka v Sloveniji v letih 2014 in 2015, ki ga je izdala Agencije Republike Slovenije za okolje sta pri nas najbolj kritični raven delcev PM10 in količina ozona v ozračju. Za PM10 pa so v največji meri krive male kurilne naprave, kjer se kuri na drva. Precej pa k onesnaženosti prispeva tudi slaba prevetrenost dolin in kotlin. ARSO na svoji spletni strani objavlja napoved za verjetnost preseganja mejne vrednosti PM10. Predpisana dnevna mejna vrednost koncentracije delcev PM10 je 50 µg/m3.
Kar nekaj mestnih občin v Sloveniji je že sprejelo načrte za kakovost zraka, ki so usmerjeni predvsem v zmanjševanje izpustov zaradi ogrevanja stavb in cestnega prometa. Zmanjševanje onesnaženosti zraka prispeva tudi k daljši življenjski dobi. Po podatkih Agencije za okolje prepolovitev ravni delcev v zraku pomeni podaljšanje pričakovane življenjske dobe prebivalcev za od pol do enega leta.
Kaj pa lahko storimo sami?
Za čistejše okolje veliko lahko postorimo sami. Tako lahko namesto drv za ogrevanje uporabljamo zemeljski plin ali toplotno črpalko. Ker so drva obnovljiv vir energije jih sicer ne smemo zanemariti, a je potrebno v takšnem primeru vgraditi filtre za čiščenje zraka. V službo se lahko namesto z avtom odpravimo z javnim prevozom, s kolesom ali peš. Če druge možnosti, kot uporaba avtomobila ne pride v poštev pa prostor v avtomobilu izkoristimo, tako da se v njem pelje čim več oseb. Hkrati je potrebno paziti na ekonomično vožnjo.
Seveda pa je potrebno tudi ob nakupu razmišljati, da avto čim manj onesnažuje ozračje. Za električne avtomobile je trenutno v Sloveniji še malo prezgodaj, saj je gostota hitrih polnilnic precej slaba. Do konca leta jih bomo dobili po avtocestnem križu, a to je za brezskrbno vožnjo še vedno premalo. Združenje Next Green Car iz Velike Britanije ima eno največjih baz vozil z možnostjo iskanja tistih z najnižjimi izpusti CO2, NOx, PM10 … Če ne gledamo električnih in hibridnih avtomobilov, so na seznamu tistih z najmanj izpusti v skupini majhnih družinskih avtomobilov Opel Astra, Peugeot 308, Citroen C4, Ford Focus, VW Golf, Seat Leon, BMW serije 1, Audi A3, Mercedes-Benz razred A in Dacia Logan.