Astma je najpogostejša kronična bolezen pri otrocih, saj se z njo srečuje kar 15% slovenskih otrok, hkrati pa je tudi eden glavnih razlogov za odsotnost v šoli zaradi bolezni. Otroci z astmo so zaradi svoje bolezni pogosto izključeni iz športnih dejavnosti in drugih aktivnosti, a to je ob pravilni obveščenosti povsem nepotrebno.
Electrolux je v Sloveniji sprožil kampanjo Zadihaj z nami, v okviru katere bodo ravnateljem šol, učiteljem, športnim trenerjem, politikom in drugim odločevalcem pošiljali slamice in jih pozivali, naj poskusijo dihati skoznje. Dihanje skozi slamico nekako ponazarja občutek, kako je imeti astmo.
10 nasvetov za astmatikom prijaznejše okolje
Kampanja Zadihaj je v sodelovanju Društvom pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije predstavila preprosta navodila kako ustvariti do astmatikov prijazno okolje.
1. Redno čistite in zračite prostore doma, v šoli, športnih centrih in drugih javnih prostorih. Temperatura zraka v bivališčih naj bo pod 21°C, vlaga pa pod 50 %.
2. Uporabljajte sesalnik s popolno zatesnjenostjo ohišja in z izredno zmogljivimi filtri za drobne delce, ki preprečujejo, da bi se pri izpuhu sesalnika drobni delci in alergeni sproščali nazaj v zrak.
3. Za brisanje prahu uporabljajte krpe iz mikrofiber, ki preprečujejo, da bi se prah raznašal po prostoru.
4. Domače živali, plišaste igrače, knjige, obleke, preproge in talne obloge iz blaga hranite izven spalnic. Vzmetnice, blazine in odeje neprodušno zaprite v poliuretanske prevleke. Blazine in odeje iz materialov organskega izvora zamenjamo s sintetičnimi, ki jih lahko perete enkrat tedensko na 60°C.
5. Alergeni se na obleki in obutvi ljudi, ki imajo doma živali, prenašajo iz domačega okolja v vrtce, šole in druge javne prostore. Pred odhodom v šolo tako doma skrtačite obleko, plišaste igrače, jakne in plašči pa naj bodo shranjeni v garderobah izven učilnic.
6. Ker močni vonji dražijo sluznico dihal, pri čiščenju ne uporabljajte kemikalij z močnim vonjem in odišavljenih izdelkov. Po vsakem čiščenju pa je potrebno prostor dobro prezračiti.
7. Pojav plesni preprečite s pravilnim ogrevanjem in prezračevanjem prostorov. Priporočena vlažnost bivalnih prostorov pod 50 % preprečuje pojav plesni, ki za svoj razvoj potrebujejo toplo, vlažno okolje. Če se zidna plesen pojavi, jo očistite s klorovimi preparati.
8. V domačem okolju vzpostavite pravilo brez tobaka in ne izpostavljajte otrok pasivnemu kajenju.
9. Če ima vaš otrok astmo ali če načrtujete obisk pri astmatiku, pri osebni negi ne uporabljajte parfumov in dišav, ker ti dražijo dihala.
10. Za boljši zrak v zaprtih prostorih uporabljajte certificirane čistilce zraka, ki iz zraka odstranijo prah, pršice in druge alergene.