Slovenija je prejšnji teden dobila Netflix, naročniški video na zahtevo, ki se ga velikokrat omenja kot zdravilo proti spletnemu piratstvu. Do sedaj se je pravzaprav skoraj povsod pokazalo, da je ob prihodu Netflixa stopnja piratstva upadla.
Spremembe niso prišle čez noč, a so bile po nekaj letih opazne. Rigoroznost in izvrševanje antipiratske zakonodaje ni bil tisti ključni dodatni dejavnik za povečevanje količine uporabe legalnih storitev. Bolj kot to bi spremembi kulture lahko pripisali temu, da je Netflix prinesel ogromno in kvalitetno video knjižnico, hkrati pa je pred leti začel tudi z Netflix Original vsebino, med katero sta najverjetneje najbolj poznani seriji House of Cards in Orange Is the New Black. Začeli pa so tudi z lokalnimi vsebinami, tako so v Mehiki ponudili serijo Club de Cuervos in v prihodnje obljubljajo še več takšnih vsebin.
Za letos Netflix načrtuje 31 novih in nadaljevanj originalnih seri, dva ducata filmov in dokumentarcev ter preko 30 otroških serij. Ustvarjanje lastnih vsebin je zagotovo eden od načinov kako Netflix pritegne dodatne uporabnike. Težava sicer nastane, ko njihova lastna vsebina zaradi prodaje pravic za distribucijo v Netflixu ni na voljo. Tako Netflix Slovenija ne ponuja njihove najbolj gledane serije House of Cards (Hiša iz kart). Razlog za to se skriva v tem, ker ima pravice za Slovenijo trenutno zakupljene Pickbox d.o.o., pred tem pa še Pro Plus d.o.o. Zakup je sicer časovno omejen in bo serija prej ali slej tudi pri Netflixu, a to ni ravno dobra popotnica. Razlog za to se skriva v maksimizaciji zaslužka, tako da lahko še naprej ustvarjajo nove serije in filme. Prav tako je velik problem s tem, da video knjižnice izven ZDA praviloma obsegajo manj kot 50% vsebin dostopnih v ZDA.
Manj piratstva v Sloveniji?
Mogoče čez čas. Kljub temu, da je z Netflixom v Sloveniji prišlo do precejšnjega izboljšanja dostopnosti filmov in serij, je težava v tem, da tistih čisto svežih, ki se predvajajo v Ameriki ali v kino dvoranah ni. Prav tako pa ni serij konkurentov npr. HBO-ja ali Amazona. HBO-jeva serija Game of Thrones je namreč najbolj spiratizirana serija leta 2015. Da bi imel v Sloveniji legalni dostop do HBO-ja potrebuješ TV naročnino pri ponudniku internetnih storitev + HBO paket. V Ameriki npr. že imajo samostojno HBO storitev poimenovano HBO Now. Kot rečeno se stvari premikajo na bolje, a utvar si ne smemo delati. Spletno piratstvo bo v Sloveniji še vedno izredno popularno. Minilo bo precej let, da se bo stvar spremenila, a razlog se skriva tudi v tem, da legalna dostopnost do vsebin krepko zamuja.