Baterija je ključni del pametnih telefonov in hkrati je to tudi potrošni material, saj s časom in polnjenji baterija začenja izgubljati kapaciteto in na koncu celice baterije ne morejo več zagotavljati dovolj energije za normalno delovanje.
Kako ugotoviti, da se bateriji končuje življenjska doba?
Vizualni ogled
Najlažji način je vizualni ogled baterije, a je ta možnost rezervirana predvsem za tiste telefone pri katerih je baterija odstranljiva brez prekomernega poseganja v napravo. Pri vizualnem ogledu baterije iščemo napihnjenost, korozijo poleg priključkov ter zelene ali bele madeže kjerkoli na bateriji. Katerikoli od teh znakov pomeni, da je baterija pri koncu in jo bo potrebno čimprej zamenjati. Predvsem pa je ni pametno dajati nazaj v telefon, saj lahko razlitje kemikalij iz baterije povzroči precej škode na telefonu.
Test vrtenja
Test vrtenja baterije je prav tako kot prejšnji rezerviran za primere, ko lahko odstranimo baterijo iz telefona. Li-Ion baterije z vsakim oddelanim ciklom razpadajo, izpostavljanje vročini in mrazu pa življenjsko dobo baterije precej zmanjša. Izjemno slabo ravnanje z baterijo pa je, če jo popolnoma izpraznimo ter jo nenapolnjeno pustimo nekaj časa. S časom se baterija napihne, a prve znake je težko opaziti. Zato je najlažji način opazovanja napihnjenosti baterije, da jo položimo na ravno podlago in zavrtimo. Če bo naredila nekaj krogov je to dober pokazatelj, da se je baterija pri svojem koncu.
Opazovanje hitrosti praznjenja baterije
Žal prvi dve možnosti pri nekaterih telefonih nista izvedljivi, mednje npr. sodi iPhone. Baterija se ne sme prazniti za več kot 1% naenkrat, če se, je pokazatelj, da je z baterijo nekaj narobe. Prav tako je zelo dober pokazatelj, da je baterija zanič, če se izprazni v nekaj urah (od 100% do 0%).
Še nekaj drugih nasvetov
Android uporabniki lahko z vpisom kode *#*#4636#*#* v številčnico dostopate do servisnega menija, kjer se skriva možnost prikaza informacij o baterij, ki vključuje zdravje baterije, voltaža, temperatura … Če koda ne dela, je ena od možnosti npr. aplikacija MicroPinch, ki prikazuje te podatke.
Tudi iPhone uporabniki lahko pridete do informacije o stanju baterije, saj iPhone beleži kolikokrat je bila baterija napolnjena in kapaciteto baterije. Žal pa ta informacija ni preprosto dostopna na telefonu v meniju. Ena od možnosti za prikaz tega podatka je iBackupBot, kjer lahko v zavihku More Information preberete število ciklov, ki jih je naredila baterija in podatek o kapaciteti. Če je kapaciteta baterije pri FullChargeCapacity precej nižja od DesignCapacity, potem bo baterijo potrebno zamenjati. Nekje v oporo bo številka, da Li-Ion baterija po 500-ih ciklih izgubi okoli 20% kapacitete.
Kaj pa garancija?
Baterija mobilnih telefonov ima skoraj vedno enoletno garancijo. To pomeni, da je zelo koristno, če pred potekom te dobe preverite kako je z baterijo in če je prišlo do sprememb ali padca kapacitete, jo odnesite na servis.