Samsung Galaxy S6 edge+ je nekoliko povečana različica telefona Samsung Galaxy S6 edge, saj ima 5.7 inčni zaslon, ki je tako kot pri S6 edge ukrivljen na obeh daljših stranicah. Tudi po specifikacijah je S6 edge+ skoraj identičen S6 edge, razlikujeta se le po tem, da ima “plus” 4GB RAM-a, Bluetooth 4.1 podporo ter nekoliko večjo baterijo, 3000 mAh. Žal pa nima IR porta.
Ostale karakteristike Samsung Galaxy S6 edge+ pa so: 5.7 inčni Super Amoled zaslon z ločljivostjo 1440 x 2560 in Corning Gorilla Glass 4 zaščito. Android 5.1.1. poganja štirijedrni 1.5 GHz Cortex-A53 & štirijedrni 2.1 GHz Cortex-A57 z naborom čipov Exynos 7420, Mali-T760MP8 GPU, 32/64 GB spomina, 4GB RAM-a. LTE je Cat6 oz. 9, podprt je tudi Wi-Fi a/b/g/n/ac. Fotoaparat je 16MP z f/1.9, 28mm, optičnim stabilizatorjem ter samodejnim ostrenjem. Velikost tipala je 1/2.6″, velikost pike pa 1.12 µm. Sekundarna kamera je 5MP z f/1.9, 22mm.
Telefon je povečana različica paradnega konja, tako da karakteristično gre za odlično opremljen telefon, a 5.7 inčev ni ravno enostavno pospraviti v vsak žep. Prav tako telefon S6 edge+, tako kot celotna S6 linija, nima možnosti razširitve spomina z microSD kartico, ta “plus” pa tudi nima 128GB spominske različice. Telefon ni odporen na vodo in prah tako, prav tako pa žal nima stereo zvočnika.
Samsung Galaxy S6 edge+, ki meri 154.4 x 75.8 x 6.9 mm je težak 153 g. Zunanjost telefona je iz kovine, na sprednji strani pa je Corning Gorilla Glass 4, tako da stila telefonu zagotovo ne manjka, saj je Samsung pri S6 generaciji naredil ogromen skok naprej na tem področju. Na zgodnji strani so poleg slušalke še ambient light in proximity senzor ter 5MP fotoaparat.
Ukrivljen zaslon na začetku morda izgleda kot modna muha, a dejansko se predvsem pri pomikanju navzgor in navzdol po zaslonu (skrolanje) izkaže kot dobrodošel dodatek, saj je drsenje po robu zaslona precej lažje. Samsung na edge napravah ponuja tudi posebno orodno vrstico na zavitem delu zaslona (edge App), ki omogoča hiter dostop do različnih programov, ki jih lahko sami izberemo iz seznama. Vrstica se odpre s potegom plavajočega listka proti sredini zaslona.
Pod zaslonom je Home gumb, ki je hkrati tudi čitalec prstnih odtisov. Za razliko od generacije S5 ima S6 zelo dober čitalec, ki deluje odlično in telefon odklene brez težav. Poleg pa sta še gumb za nazaj ter gumb za odpiranje pravkar odprtih aplikacij. Na levi strani je gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep/odklep, na desni pa se nahajata gumba za uravnavanje glasnosti. Zgoraj je reža za nano SIM kartico ter sekundarni mikrofon. Spodaj pa so zvočnik, 3.5mm priklop za zvočnik, mikrofon ter microUSB priključek.
Zadaj pa se poleg 16MP fotoaparata skrivata LED bliskavica ter senzor za zaznavo srčnega utripa.
Zaslon telefona ima dober vidni kot in žive barve. Ker pa se tiče svetlosti, ta je precej dobra, pri maksimalni nastavitvi celo presega 500 cd/m2, kar pri Samsungu nismo ravno navajeni. Odlično se znajde tudi na sončni svetlobi.
Na Samsung Galaxy S6 edge+ teče Android 5.1.1 Lollipop s Samsungovo TouchWiz UX preobleko, ki so jo z leti precej izboljšali in zmanjšali količino nepotrebnih dodatkov. Zaslon za zaklepanje hkrati lahko prikazuje do dve obvestili, uporabnik pa ima na voljo hitri dostop do klicanja in fotoaparata. Prikazovanje obvestil je seveda možno tudi izklopiti.
Uporabnik lahko izbira med temami, domači zaslon pa je možno napolniti z bližnjicami in widgeti. Statusna vrstica omogoča precej nastavitev s klikom na gumb uredi je možno izbrati hitre povezave. Seznam pravkar odprtih aplikacij je pregleden in omogoča brisanje celotne zgodovine ali pa aplikacijo po aplikacijo.
Aplikacija za pregled slik in videov poleg razvrščanja po kategorijah omogoča tudi premikanje slik v privatni način, ki ga je potrebno predhodno aktivirati. Seveda pa so tukaj tudi osnovne funkcije urejanja fotografij, med katerimi je tudi samodejno prilagajanje. Video predvajalniku ne delajo težav niti 4K 2160p videi. Kljub temu, da Galaxy S6 edge+ nima stereo zvočnika je zvok izjemno čist.
Glasbeni predvajalnik je eden tistih, ki je s prenovljeno preobleko doživel največjih sprememb in to na bolje, saj je aplikacija sedaj precej bolj pregleda. Za nastavitve z zvokom skrbita SoundAlive in Adapt Sound. UHQ (Ultra High Quality) Upscaler pa je funkcija v sklopu SoundAlive, ki izboljša kakovost zvoka, ko uporabljamo slušalke.
Fotoaparat v telefonu Samsung Galaxy S6 edge+ je 16MP Sony IMX240 z f/1.9 lečo, kar je enako kot pri S6 in S6 edge s to razliko, da se tukaj nahaja tudi IR senzor za zaznavo beline, ki poskuša analizirati barvni spekter ambientalne svetlobe in na ta način zagotoviti čim boljše barvno ravnovesje. Do fotoaparata je možno dostopati na tri načine in sicer s klikom na ikono aplikacije, na zaklenjenem zaslon s potegom ikone proti sredini ter dvoklikom Home gumba, ki fotoaparat vklopi v manj kot sekundi.
Vmesnik fotoaparata in snemalnika videa je preprost za uporabo. Izbirati je možno med različnimi načini. V Pro načinu je možno največ nastavitev, prav tako je možno zajemati tudi v RAW formatu in ne zgolj JPG. Live Broadcast, ki je prav tako ena od novosti pa omogoča neposredno prenašanje v živo na YouTubu. Slike narejene z Galaxy S6 edge+ so odlične.
Pri video snemanju pa ima uporabnik na voljo 4K 2160p, 1080p s 30 ali 60 slikami na sekundo ter 720p z do 120 slikami na sekundo. Snemanje v 4K žal ne omogoča digitalnega stabilizatorja, lahko pa izkorišča optičnega in tudi tukaj je slika zelo dobra.
Kar se tiče povezljivosti, Samsung Galaxy S6 edge+ omogoča LTE Cat6 do 300/50 Mbps, Wi-Fi pa a/b/g/n/ac, Bluetooth je 4.2. Tukaj pa so še NFC, A-GPS+GLONASS+BDS.
Za zaključek
Samsung Galaxy S6 edge+ je zaradi svoje velikosti namenjen tistim, ki si želijo odličnega telefona in bi hkrati radi imeli velik zaslon. Razen tistih kritik, ki so bile omenjene že na začetku, telefonu ni moč očitati nič drugega. V marsikaterem pogledu se zaradi večje količine RAM-a, obnaša celo volje kot S6 ali S6 edge. Seveda pa je cena tisto, kar pri tem telefonu izstopa, a to je pričakovana lastnost.
Telefon Samsung Galaxy S6 edge+ je za testiranje posodil Samsung Slovenija.