Slovenci radi plačujemo s karticami in to potrjuje MasterIndex raziskava MasterCard Europe, ki je bila oktobra lani v sodelovanju z raziskovalno agencijo Mediana v Sloveniji izvedena že sedmo leto zapored.
V povprečju imamo Slovenci v lasti 2.2 plačilni kartici, 88% pa jih ima do tri. 47% jih je odgovorilo, da kartico uporabljajo vsaj 3x tedensko, 60% pa s kartico opravi vsaj polovico nakupov. Tudi v prihodnje se priljubljenost najverjetneje ne bo spremenila, saj več kot polovica vprašanih meni, da bodo kartice v naslednjih letih najbolj zaželen način plačevanja.
Kakšne kartice imamo in kaj z njimi plačujemo?
Več kot 82 % uporablja osnovno kartico, a se jih vedno več odloča za premium kartice. Pri izbiri kartice pa je ključna razširjenost kartice v Sloveniji in tujini, po tem pa sledijo ugodnosti, ki jih omogoča posamezna kartica, npr. zavarovanje, dostop do letaliških salonov …
Kljub temu, da je kartica še vedno najpogosteje uporabljena za plačevanje vsakodnevnih potrebščin in goriva, precej več pa je tudi spletnih nakupov. Še vedno pa vprašani menijo, da je gotovina najhitrejše plačilno sredstvo (29%), čeprav ji je brezkontaktno plačevanje takoj za petami (26%).
Kaj pa brezkontaktne kartice?
Brezstično plačevanje, ki je v Sloveniji prisotno od lanskega leta, se je pravzaprav precej dobro prijelo. 64% vprašanih takšen način plačevanja zanima, 62% pa jih je z brezkontaktnim načinom že plačalo.
Plačevanje in uporaba kartice v tujini
Slovenci zelo radi potujemo in za nakup tuje valute se skoraj 60% vprašanih odloči že pred odhodom, a kljub temu jih 82% s seboj vzame tudi plačilno kartico. S kartico v tujini opravijo približno četrtino nakupov. Kot glavne prednosti za uporabo kartice v tujini pa so navedli široko sprejetost, dobro zaščito pred zlorabo in ugodno menjalno razmerje pri plačevanju.
Spletni nakupi s kartico so v porast
Približno 90% vprašanih je že opravilo nakup prek spleta, več kot polovica vprašanih je nakup prek spleta opravila v zadnjem mesecu. Zaupanje v varnost spletnega nakupovanja je v primerjavi z letom 2014 zrastlo za približno 9%. 84% jih meni, da je spletno nakupovanje varno, več kot tretjina na spletu plačuje s kartico. Slovenci na spletu nakupujemo tako v slovenskih kot tujih spletnih trgovinah, najpogosteje pa na tak način kupujemo oblačila, obutev in modne dodatke, elektroniko in potovalne storitve.
40% pa jih je že opravilo nakup prek mobilne naprave, najpogosteje je šlo za plačilo storitev javnega prevoza ter za nakupe v tujini.