Ljubljanske mlekarne letos praznujejo 60 let, saj se je leta 1956 zgodilo nekaj prelomnega v slovenskem mlekarstvu. Na Tolstojevi 63 v Ljubljani je namreč začela obratovati novo zgrajena mlekarna.
Pivo in mleko imata v Ljubljani nekaj skupnega
Petdeseta leta dvajsetega stoletja so zaradi hitrega porasta prebivalstva in širjenja Ljubljane v četrtmilijonsko mesto zahtevala začetek novega življenja mlekarn, ki so do tedaj, verjeli ali ne, delovale v zasilni mlekarni v nekdanji pivovarni.
Nova mlekarna na Tolstojevi ulici je lahko dnevno predelala do 60 tisoč litrov mleka, ki so ga kupcem sprva v steklenicah dostavljali na dom. Dostavo so vršili s tricikli, ki so jih izdelali v mehanični delavnici Gonilka v Njegoševi ulici. Iz Ljubljanskih mlekarn so Arhiv Ljubljanskih mlekarn so sporočili tudi eno zanimivo prigodo. Enemu od voznikov tricikla je na silvestrovo kupec iz Podjunske ulice ponudil kozarec rdečega, ta pa ga je na dušek spil in s triciklom pohitel naprej. Kmalu ga je tako hudo zapeklo v grlu, da je moral poplakniti z litrom mleka. Gospod se mu je čez nekaj dni opravičil, češ, da mu je pomotoma ponudil vinski kis.
Plačevali so po tolščobi in čistoči
Mleko so pri Ljubljanskih mlekarnah že takrat odkupovali od 2.600 različnih kmetov, analize pa, tako kot danes, opravljali v lastnem laboratoriju. Kmete so za mleko plačevali po tolščobi in čistoči so v Ljubljanskih mlekarnah zapisali leta 1971, ko so praznovali 15. obletnico. Odkupna cena je tudi danes odvisna od kakovosti, a je vseeno nekoliko drugače. Pri čistoči danes odstopanja dejansko ni, odkupna cena pa je odvisna od vsebnosti beljakovin. Danes v Ljubljanskih mlekarnah v obratih v Ljubljani in Mariboru desetkratnik količine mleka iz leta 1956, torej do 700.000 l mleka.
Kava je spremljala tudi prodajo mleka
Ljubljanske mlekarne so pred 60-imi leti maloprodajo vršili v 32 prodajalnah po Ljubljani. Na policah niso bili le mlečni izdelki, pač pa so iz majhnih prodajaln mleka in kruha nastale za tisti čas sodobne trgovine s ponudbo mesnih izdelkov, pijač, slaščic, oz. kot so to opisali takratni pisci vsega »kar rabi gospodinja vsak dan v svojem gospodinjstvu«. V petih prodajalnah pa so uredili celo bifeje, kjer so kupcem lahko ponudili kavo, tople napitke, pijačo in prigrizke.
Ljubljanske mlekarne kot inovatorji
Bilo so prve v tedanji državi, ki so že leta 1957 ponudile serijsko izdelane sladolede vselej enake kakovosti, sladoledni primat pa okronale še z Lučko, rojeno leta 1958. Prava revolucija tedanjega časa je bilo Alpsko mleko, prvo trajno mleko v Jugoslaviji. Leta 1965 so Ljubljanske mlekarne posodobile obrat. Postavili so najsodobnejšo tehnologijo za konzumno mleko, prvič modernizirale sladoledarno in zgradile veliko hladilnico za sladolede in sire. Kapaciteta predelave mleka je poskočila na 200 tisoč litrov dnevno. Alpsko mleko in ostali trajni izdelki so »čisto svoj«, 14 milijonov evrov vreden, obnovljen proizvodni obrat tudi z novo tehnologijo dobili leta 2012. S tem so omogočili prenovo embalaže in grafične podobe ključne blagovne znamke Alpsko mleko, ravno za njen 45. rojstni dan.
Ljubljanske mlekarne so prve ponudile odpiranje embalaže z zamaškom, embalaže, ki ji velikokrat rečemo kar tetrapak. Bili so prvi proizvajalec jogurtov v lončku in tudi prvi proizvajalec tekočih jogurtov.
Prvi so leta 1976 Slovencem ponudili danes samoumevne, a takrat inovativne sirne namaze. Na področju sladoledov je bilo poleg Planice iz leta 1974 prelomno tudi leto 1994, ko so na trg prišli Max, Rega in Kvak, slednja kot prva slovenska sladoleda v obliki domišljijskih junakov.
Dva Izbrana Produkta leta 2016 in Inovacija leta 2016
Mu Smoothie si je letos po oceni Inštituta za nutricionistiko v skupini mlečnih izdelkov letos priboril naziv inovacija leta 2016. V začetku februarja pa so bili podeljeni tudi pečati Izbrani produkt leta za Slovenijo. Tukaj so Ljubljanske mlekarne slavile kar dvakrat, saj se z nazivom Produkt leta v kategoriji trajno mleko in jogurti kitita Alpsko mleko Lahkoten dan (brez laktoze) in jogurti Mu Extra z veliko koščki sadja.
foto: arhiv Ljubljanskih mlekarn