Analitika in Big Data iz dneva v dan pridobivata na pomenu in uporabnosti, a kot je pojasnil Goran Slijepcevic, vodja prodaje analitike pri IBM Srbija na IBM SEE blogu, ni pomemben zgolj končni rezultat, ampak tudi samo potovanje, še posebej pa smer v katero je potrebno iti.
Danes se zbirajo enormne količine surovih podatkov, ki se jih nato strukturira in obdela z namenom, da bi razkrili do sedaj še neraziskane povezave in prišli do zanimivih odkritij.
IBM je v Srbiji na dogodku IBM Analitika 2016, ki se je odvil v sredni marca v Beogradu predstavil nekaj primerov dobrih praks uporabe analitike, hkrati pa so predstavili tudi globalne trende. Tako Udruženje osiguravača Srbije uporablja IMB i2 za analizo avtomobilskih zavarovanj s ciljem zmanjšati število goljufij. I2 sistem jim omogoča analizo velikega števila podatkov in jih obvesti o potencialnih anomalijah ter nepravilnostih, ki bi lahko nakazovale na goljufije. Padec števila goljufij je bil tako velik, da se je investicija poplačala že v predprodukcijski fazi.
https://www.youtube.com/watch?v=oJBW_huHIRg
Telekom Srbija je obstoječe rešitve zamenjal z IBM Netezza in Cognos BI in tako prvič prišel do možnosti izvajanja analitike na ravni celotnega podjetja. Sistem jim omogoča centralizirano analizo in poročanje, kar je precej pohitrilo odločanje, ki sloni na podatkih.
https://www.youtube.com/watch?v=yxJLChnXENY
Tudi Ministrstvo za notranje zadeve Republike Srbije in zavod za zaposlovanje RS uporabljata Cognos BI rešitev s katero se lažje prebijeta do zanju potrebnih podatkov. Poročanje je sedaj avtomatizirano, predvsem pa se je zmanjšalo število napak.