Fructal je za leto 2016 dvignil osnovno odkupno ceno breskev za 10% glede na lansko leto in tako znaša 22 centov na kilogram breskev. V družbi so se za dvig odločili, da bi s tem spodbudili lokalno pridelavo breskev in hkrati pripomogli k obnovi obstoječih nasadov.
Fructal bo odkupil celotno ponujeno količino vipavskih breskev
Fructal in Kmetijska zadruga Vipava sta sklenila krovni dogovor glede odkupa breskev, ki bo začel veljati v nedeljo, 24.7.2016 in bo trajal do avgusta. Fructal bo odkupil celotno ponujeno količino vipavskih breskev, ki bo po prvotnih ocenah znaša 600 ton.
Vipavska breskev ima višjo odkupno ceno, saj del prispevajo kupci
Breskve, ki so odkupljene na podlagi dogovora in se uporabijo pod blagovno znamko Vipavska breskev dosegajo še višjo odkupno ceno, to je 28 centov na kilogram. Dogovor za višjo odkupno ceno izhaja iz skupnega projekta Vipavska breskev, ki sta ga Fructal in Kmetijska zadruga trgu predstavila pred tremi leti. Obračun višje odkupne cene je namreč odvisen od prodaje teh izdelkov v posameznem letu. Kupci z nakupom izdelkov Fructal Natura 100 % sok Vipavska breskev, nektar Fructal Superior Vipavska breskev in ledeni čaj Vipavska breskev namreč podprejo lokalno pridelavo breskev. Ker so kupci ta projekt dobro sprejeli se bo tem trem izdelkom precej kmalu pridružil še en.
Fructal bi odkupoval tudi drugo lokalno pridelano sadje
Iz družbe Fructal so sporočili, da poleg lokalnih breskev odkupujejo le še hruške, a je teh premalo. Tako so že večkrat izrazili potrebo po večji pridelavi hrušk. Kadarkoli pa bi lahko začeli tudi z lokalno predelavo marelic. Odkupovali bi tudi npr. jagode, kar bi bilo sicer povezano z določenimi investicijami, a bi za to potrebovali zadostno količino surovin. Trenutno pa v Ajdovščini predelujejo še jabolka, ki pa prihajajo iz drugih regij.