Biometrija je pri plačevanju trenutno še premalo oz. skoraj nič izkoriščena, a kot kaže raziskava Vise (Biometric Payments), ki so jo naredili v sedmih evropskih državah (Velika Britanija, Švedska, Španija, Francija, Nemška, Italija in Poljska) na 14.236 ljudeh je pokazala, da bi Evropejci biometrijo z veseljem uporabljali.
Zanimanje za biometrično plačevanje je bilo med anketiranci precej visoko 68%, če pa je poleg dodana še dvostopenjska avtentifikacija, mu je naklonjenih 76% vprašanih. Dvostopenjsko preverjanje pristnosti vključuje »nekaj, kar imate«, kot je npr. kartica ali mobilna naprava, »nekaj, kar ste«, kot je biometrija, ali »nekaj, kar je znano samo vam«, kot je PIN ali geslo.
Jonathan Vaux, izvršni direktor za področje inovativnih partnerstev je povedal: »največjih izzivov biometričnih metod je scenarij, v katerem bi bila to edina metoda avtentifikacije. To bi lahko imelo za posledico lažno pozitivni ali lažno negativni izid. Za razliko od vnosa PIN številke, ki jo denimo lahko vnesemo pravilno ali nepravilno, biometrična metoda ni binarno merjenje, temveč temelji na verjetnosti ujemanja. Biometrija tako deluje najbolje, kadar je povezana z drugimi faktorji, npr. mobilno napravo, geolokacijskimi tehnologijami ali z dodatno metodo avtentifikacije.«
Hitrost in enostavnost sta ključna
Med anketiranimi Evropejci jih polovica (51%) meni, da bi z biometrijo postopek plačevanja postal hitrejši in enostavnejši v primerjavi s tradicionalnimi metodami plačevanja. 33% pa ji je menilo, da bi bili v primeru uporabe biometrije njihovi osebni podatki varni pred zlorabo, tudi če bi bila njihova kartica ukradena ali če bi jo izgubili.
Kot najbolj varno metodo biometrične prepoznave so Evropejci prepoznali prstni odtis (81%), 76% pa jih je menilo, da je očesna šarenica bolj varna metoda. Zanimivo je, da si uvedbo biometričnega plačevanja javnih prevozov želi kar 48% vprašanih, 47% pa bi jih to metodo uporabljalo tudi pri plačevanju v baru in restavraciji. Še odstotno točko manj je dobilo plačevanje za nakup blaga ali plačevanje storitev, kot so živila, kava in hitra prehrana. Precej presenetljivo pa jih je zgolj 40% odgovorilo, da bi biometrično metodo plačevanja uporabili pri spletnem nakupu. Glede na to, da imajo sedaj boljši telefoni čitalec prsnih odtisov že vgrajen, je tako majhen odstotek precej čuden.