Zveza prijateljev mladine Ljubljana Moste-Polje je pred šestimi leti začela s projektoma Botrstvo v Sloveniji ter Volja vselej najde pot. Ob tej obeležbi so opozorili na nove pojavne oblike revščine. Ta se namreč pojavljaja tudi med zaposlenimi, ki s prihodki ne morejo preživeti.
V okviru projekta Volja vselej najde pot družinam v stiski nudijo takojšnjo pomoč v obliki hrane, oblačil in higienskih pripomočkov, poleg tega pa nudi tudi finančno pomoč in psihosocialno pomoč. Predsednica ZPM Ljubljana Moste-Polje, Anita Ogulin je povedala: »»Za pomoč zaprošajo starši z rednimi zaposlitvami, ki prejemajo minimalno ali celo nižje plačilo za opravljeno delo. Opažamo stisko med prekarnimi delavci in podjetniki ali obrtniki, ki za opravljeno delo plačila ne prejmejo pravočasno ali pa je to prenizko, da bi zmogli poravnati stroške do države. Pomoč vedno bolj iščejo tudi višje ali visoko izobraženi ljudje, ki zaradi nenadne izgube zaposlitve ne zmorejo preživeti.«
V projektu Botrstvo več kot 4100 botrov pogaga več kot 4800 otrokom iz socialno šibkih družin, a na svojega botra čaka še kar nekaj otrok. Od začetka projekta v letu 2010 do danes je bilo zbranih več kot 7,8 milijonov evrov sredstev, ki so bila usmerjena v pomoč otrokom. Pobudnica projekta Botrstvo, Milena Štular je povedala, da je letošnja novost v projektu Botrstvo dijaški sklad, ki omogoča dijakom kritje stroškov bivanja v dijaških domovih. Tako že sedaj krijejo stroške dijaških domov 80-im otrokom.
Botrstvo tudi z brezplačno pravno pomočjo
Ljudje v stiski so velikokrat prikrajšani tudi za pravno pomoč. Zato je bil na pobudo Nine Zidar Klemenčič pred štirimi leti vzpostavljen projekt Botrstvo – brezplačna pravna pomoč, ki je povedala: »V štirih letih smo pomagali skoraj 1700 posameznikom in družinam ter dosegli tudi že kar nekaj sistemskih sprememb. Vendar je potrebno spremeniti še več. Mi lahko še naprej prevzamemo novih 1700 primerov, vendar to ni rešitev. Nujne so sistemske spremembe.«