Danes, 24.7. obeležujemo mednarodni dan zasebnih detektivov in preiskovalcev, a njihovo delo ni prav nič tako kot ga vidimo na televiziji ali v kinu. Zanimivo pa je, da se delež detektivk in preiskovalk v Sloveniji povečuje.
Pred šestimi leti, t.j. leta 2011 smo v Sloveniji imeli 81 detektivov, od tega je bilo 19.75% žensk (16), moških je bilo tako 65. V letu 2017 pa je delež žensk v tem poklicu precej narastel, saj jih 29. Nekoliko je naraslo tudi skupno število detektivov in sicer na 87, a delež žensk je narastel na 33.3%.
Bernarda Škrabar, direktorica Detektivsko-varnostne agencije je o svojem poklicu povedala: »Detektivka sem zato, ker ljubim ta poklic. Intelekt in intuicija sta mi že kot otroku dobro služila. Vedno sem hotela priti do srži nečesa, vztrajam do konca, sem natančna, na trenutke skoraj preveč redoljubna, samosvoja in nepopustljiva. Ko v mislih vrtim dogodke iz moje preteklosti, mi je jasno, da sem bila rojena za to delo in da je povsem logično, da me je pot pripeljala sem, kjer sem sedaj.«
Hkrati pa je povedala, da se resnično detektivsko delo precej razlikuje od tega kar si ljudje pod tem predstavljamo: »V praksi se zgodi, da tudi po 10, 20 ali več ur sedimo v vozilih in se ne zgodi nič. Gledamo v stavbo, iz katere ne pride nihče in na koncu iz čakanja morda sploh nič ne bo.«
Dela je vedno več, pomembno pa je tudi mednarodno povezovanje
Vedno več dela se opravi za podjetja, to potrjuje tudi Škrabarjeva. Posledično se beleži tudi ras dela. Z leti se je nekoliko spremenil pristop, saj je veliko stvari dostopnih s pomočjo miške in tipkovnice, a se je okrepilo mednarodno sodelovanje. Za dobro delo moraš imeti razvito mrežo zanesljivih detektivov po svetu, ki se znajo hitro in profesionalno odzvati, je še dodala Škrabarjeva.